Pracownia automatyki 0800-PRAUT
Ćwiczenia wykonywane są samodzielnie przez każdego z uczestników. Do wyznaczonego na dany dzień ćwiczenia studenci przygotowują się w oparciu o literaturę zaleconą w udostępnionej instrukcji oraz inne samodzielnie wybrane źródła. W trakcie zajęć uczestnicy przeprowadzają pomiary, przygotowują symulacyjny model badanego obiektu, przeprowadzają syntezę i analizę układu regulacji, a następnie implementują opracowaną strukturę regulacji w rzeczywistym obiekcie i przeprowadzają analizę jego działania. Na podstawie uzyskanych wyników studenci w domu przygotowują sprawozdanie zawierające: opis procedury identyfikacji parametrów obiektu, syntezę i analizę działania modelowanego i rzeczywistego układu regulacji oraz wnioski.
Kurs obejmuje 30h zajęć laboratoryjnych odbywających się w Pracowni Automatyki Studium Politechnicznego WFAiIS. Rozpoczynają się spotkaniem organizacyjnym, na którym ustalony zostaje harmonogram zajęć, przydział ćwiczeń, a także odbywa się szkolenie BHP. W trakcie kolejnych spotkań zadaniem studentów jest wykonanie 6 ćwiczeń obejmujących tematyką regulację histerezową, regulację kaskadową, regulację nieliniową, regulację położenia z anty-windup oraz sterowanie dźwigiem osobowym i sterowanie inteligentnym budynkiem. Szczegółowy wykaz ćwiczeń oraz instrukcje są dostępne na stronie przedmiotu na platformie moodle.
Student samodzielnie przygotowuje się do ćwiczenia w oparciu o instrukcję, zalecaną literaturę oraz wybrane przez siebie źródła. Na początku zajęć prowadzący każdorazowo sprawdza przygotowanie merytoryczne studentów w krótkim kolokwium wejściowym. Negatywna ocena z kolokwium uniemożliwia przystąpienie do wykonania ćwiczenia do momentu jej poprawy w terminie ustalonym z prowadzącym.
Na podstawie przeprowadzonych pomiarów studenci indywidualnie sporządzają sprawozdanie. Prawidłowo wykonane sprawozdanie powinno zawierać następujące elementy:
- wprowadzenie obejmujące przedstawienie celu ćwiczenia, krótki opis analizowanej struktury regulacji,
- prezentację rezultatów symulacji i pomiarów,
- wnioski obejmujące porównanie wyników symulacji i eksperymentów, analizę działania badanych struktur regulacji i/lub obiektów.
Sprawozdania w formie elektronicznej (plik pdf) składane są poprzez platformę moodle nie później niż do chwili rozpoczęcia następnych zajęć.
Niedostarczenie sprawozdania w terminie lub negatywna opinia z systemu antyplagiatowego traktowane są tak samo jak nieprzygotowanie do zajęć - uniemożliwia to przystąpienie do wykonywania ćwiczenia w danym dniu i oznacza konieczność odrobienia go w dodatkowym terminie.
Opiekunowie dokonują przeglądu i oceny sprawozdań nie później niż do chwili rozpoczęcia kolejnych zajęć. W przypadku stwierdzenia poważnych błędów lub braków opracowania są zwracane do poprawy ze wskazaniem elementów, które wymagają korekty. Termin na przygotowanie poprawy nie może przekraczać chwili rozpoczęcia kolejnych zajęć.
Pojedyncze zajęcia na Pracowni trwają 5 h lekcyjnych.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne poszukujące
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Metody oceniania:
- kolokwium wstępne – W1, W5, W6, K1
- sprawozdanie – W2, W3, W4, U1, U2, U3, U4, U5, U6
Kryteria oceniania:
Warunkiem zaliczenia Pracowni Automatyki jest pozytywne zaliczenie co najmniej 5 ćwiczeń: uzyskanie pozytywnych wyników z kolokwiów wejściowych oraz uzyskanie pozytywnych ocen sprawozdań. Oceny poszczególnych elementów ustalane są w skali punktowej.
Kolokwia wstępne mogą być ocenione jako:
- niezaliczone (przystąpienie do wykonania ćwiczenia w bieżącym terminie jest wtedy niemożliwe),
- zaliczone - opiekunowie oceniają wtedy poziom przygotowania w skali od 1 (wystarczający) do 3 (wzorowy).
Sprawozdania są oceniane w skali punktowej od 0 do 12 z podziałem związanym ze stopniem istotności elementów:
- część wprowadzająca - maksymalnie 3 pkt.,
- prezentacja wyników - maksymalnie 5 pkt.,
- wnioski - maksymalnie 4 pkt.
W przypadku, gdy sprawozdanie zostanie zwrócone studentowi w celu uzupełnienia i poprawienia, maksymalna ocena obniżana jest o 2 punkty (t.j. maksymalnie 10 pkt. za wzorowe, ale poprawiane opracowanie). Ocena końcowa sprawozdania niższa niż 6 pkt. jest podstawą do niezaliczenia ćwiczenia, czego konsekwencją jest konieczność ponownego wykonania go (w całości) w dodatkowym terminie na końcu cyklu zajęć.
Ocena końcowa z Pracowni automatyki ustalana jest na podstawie sumy punktów uzyskanych za kolokwia wstępne i sprawozdania według schematu (maksymalna punktacja 90 pkt.):
ndst - < 45 pkt (< 50%)
dst- 45 ÷ 54 pkt (50% ÷ 60%)
dst plus- 54 ÷ 61 pkt (60% ÷ 70%)
db- 63 ÷ 72 pkt (70% ÷ 80%)
db plus- 72 ÷ 81 pkt (80% ÷ 90%)
bdb- > 81 pkt (> 90%)
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Opis stanowisk wraz z literaturą dostarczony przez prowadzącego ćwiczenia laboratoryjne.
2. Dokumentacja techniczna oraz noty katalogowe podzespołów stosowanych na poszczególnych stanowiskach.
Literatura uzupełniająca:
1. Rumatowski K.: Podstawy automatyki cz. 1 i cz. 2, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej
2. Rumatowski K.: Podstawy regulacji automatycznej, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej
3.Mazurek J., Vogt H., Żydanowicz W.: Podstawy automatyki, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej
4. Zalewski A., Cegieła R.: Matlab – obliczenia numeryczne i ich zastosowania, Nakom Poznań
5. Brzózka J: Regulatory cyfrowe w automatyce, Wydawnictwo MIKOM
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: