Fizyka międzypowierzchni i zjawisk kontaktowych 0800-FMZK
Celem wykładu będzie zapoznanie studenta z podstawowymi właściwościami materiałów półprzewodnikowych. Wykład będzie również miał na celu usystematyzowanie wiedzy w szybko rozwijających się obecnie dziedzinach, jakimi są nowe techniki i technologie wytwarzania elementów czy układów mikroelektronicznych. W trakcie wykładu szczególna uwaga zostanie zwrócona na zarysowanie zagadnień związanych z wytwarzaniem przyrządów półprzewodnikowych. W ramach wykładu studenci zapoznają się z budową, zasadą działania i parametrami kilku podstawowych struktur półprzewodnikowych, takich jak: diody, fotodiody, ogniwa słoneczne, termistory, rezystory jak również tranzystory bipolarne oraz tranzystory polowe ze złączem p-n. Wiedza nabyta przez studentów w trakcie wykładu i prowadzonych równolegle ćwiczeń rachunkowych powinna umożliwić zrozumienie zagadnień prezentowanych w ramach kolejnych zajęć na temat układów mikroelektronicznych. Treści zawarte w proponowanym wykładzie, w połączeniu z ćwiczeniami rachunkowymi będą pomocne w zrozumieniu zjawisk zachodzących w mikroświecie struktur półprzewodnikowych. Dodatkowo celem wykładu będzie przedstawienie podstawowych zjawisk fizycznych, które są wykorzystywane w technologiach mikroelektronicznych. Ponadto celem będzie także przedstawienie wybranych procedur, które pozwalają na świadome i celowe modyfikowanie własności ciała stałego (półprzewodnika) w celu wytworzenia określonych struktur półprzewodnikowych, czy wybranych fragmentów układów mikroelektronicznych. Możliwość kształtowania pożądanych właściwości materiałów mikroelektronicznych wiąże się z koniecznością znajomości zjawisk fizycznych, które legły u podstaw różnych technik oddziaływania na strukturę i własności ciał stałych.
W ramach wykładu omówione zostaną podstawowe własności fizyczne materiałów półprzewodnikowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na opis półprzewodnika w stanie równowagi termodynamicznej, transport nośników, przewodnictwo, rekombinacja, pułapkowanie oraz dyfuzja nośników. Duża część wykładu poświęcona będzie na przedstawienie zjawisk zachodzących w złączu p-n, które jest podstawowym „elementem konstrukcyjnym” większości układów mikroelektronicznych. Nie mniej istotnym elementem struktur półprzewodnikowych jest złącze metal-półprzewodnik oraz struktura MIS. Kolejny fragment wykładu będzie przedstawić pracę oraz charakterystyki i parametry diody półprzewodnikowej, prostowniczej, waraktorowej, przełączającej, stabilizacyjnej, tunelowej, luminescencyjnej, referencyjnej, fotodiody, ogniwa słonecznego, termistora, rezystora jak również tranzystora bipolarnego oraz tranzystora polowego ze złączem p-n. W końcowej części wykładu prezentowane będzie zjawisko piezorezystancyjne w półprzewodnikach oraz zmiany własności półprzewodników typu n i typu p pod wpływem oddziaływania mechanicznego.
Celem ćwiczeń będzie natomiast nabycie umiejętności posługiwania się specyficznymi wielkościami charakteryzującymi materiały półprzewodnikowe oraz zapoznanie studentów z metodami obliczania podstawowych parametrów materiałów półprzewodnikowych, złącz p-n, diod, tranzystorów bipolarnych i polowych. W trakcie zajęć studenci nabędą ogólną orientację w zakresie wartości wielkości fizycznych spotykanych w materiałach i układach mikroelektronicznych. Ważnym celem ćwiczeń jest również nabrania sprawności rachunkowej. W czasie ćwiczeń studenci nabędą umiejętności w operowaniu pojęciami i zależnościami prezentowanymi na wykładzie.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
Metody dydaktyczne poszukujące
- laboratoryjna
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Kryteria oceniania:
Warunkiem przystąpienia do egzaminu pisemnego jest otrzymanie oceny pozytywnej z ćwiczeń i laboratorium.
Wykład: egzamin pisemny z zagadnień omawianych na wykładzie (K_W01, K_W06, K_W07):
[91% -100%] – bardzo dobra
[81% - 90%] – dobra plus
[71% - 80%] – dobra
[61% - 70%] – dostateczna plus
[50% - 60%] – dostateczna
[0 - 49%] – niedostateczna
Ćwiczenia: warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest uzyskanie pozytywnej oceny z 1 kolokwium i pracy na zajęciach - zaliczenie na ocenę, ocena ciągła studenta w czasie zajęć.
Zaliczenie na ocenę na podstawie pisemnego kolokwium i pracy na ćwiczeniach (K_U02, K_U04):
[91% -100%] – bardzo dobra
[81% - 90%] – dobra plus
[71% - 80%] – dobra
[61% - 70%] – dostateczna plus
[50% - 60%] – dostateczna
[0 - 49%] – niedostateczna
Laboratorium: warunkiem zaliczenia laboratorium jest wykonanie przewidzianej liczby ćwiczeń wraz z uzyskaniem pozytywnych ocen z odpowiedzi oraz uzyskanie pozytywnych ocen wszystkich sprawozdań, ocena ciągła studenta w czasie zajęć (K_U02, K_U04):
[91% -100%] – bardzo dobra
[81% - 90%] – dobra plus
[71% - 80%] – dobra
[61% - 70%] – dostateczna plus
[50% - 60%] – dostateczna
[0 - 49%] – niedostateczna
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
- J.E. Garbarczyk, Wstęp do fizyki ciała stałego (OWPW, 2017).
- J. Spałek, Wstęp do fizyki materii skondensowanej (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015).
- W. Bogusz, Elementy fizyki ciała stałego (Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2016).
- T. Figielski, Zjawiska nierównowagowe w półprzewodnikach (PWN, Warszawa 1980).
- Oleś, Metody eksperymentalne fizyki ciała stałego, cz. I, II, III (WNT, Warszawa 1993).
- A. Zangwill, Physics at Surfaces (Cambridge University Press, Cambridge, NY, Sydney 1988).
- E.H. Rhoederick, R. H. Williams, Metal-Semiconductor Contacts (Oxford Science Publ., Oxford 1988).
- M.A. Herman, Heterozłącza półprzewodnikowe (PWT, Warszawa 1989).
- D.J. O'Connor, B. A. Sexton, R. St. C. Smart, Surface Analysis Methods in Materials Science (Springer-Verlag,Berlin,New York1992)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: