Andrologia i unasienienie 7100-AU-5-SJ
Fizjologia narządu płciowego samca – specyfika gatunkowa. Regulacja neurohormonalna osi podwzgórze-przysadka-gonady u samca. Dojrzałość płciowa, sezonowość rozrodu. Spermatogeneza, budowa plemnika, plazma nasienia, dojrzewanie plemników, kapacytacja, zapłodnienie.
Choroby narządu płciowego ogiera. Eksploatacja ogiera. Wpływ żywienia na płodność. Zaburzenia popędu płciowego. Wrodzone i nabyte choroby narządu płciowego ogiera etiopatogeneza, diagnostyka, rozpoznanie, leczenie. Warunki dopuszczenia ogiera do rozrodu.
Choroby narządu płciowego buhaja, knura, tryka. Prawidłowa eksploatacja. Wpływ żywienia na płodność. Zaburzenia popędu płciowego. Wrodzone i nabyte choroby narządu płciowego etiopatogeneza, diagnostyka, rozpoznanie, leczenie. Warunki dopuszczenia do rozrodu. Schorzenia aparatu ruchu jako przyczyna niepłodności.
Selekcja buhajów i knurów oraz ich użytkowanie w zakładach produkcji nasienia, pobieranie ejakulatu i jego szczegółowe badanie, wady nasienia i ich podział, ocena płodności buhajów i knurów.
Dojrzewanie płciowe tryków, kozłów i alpak, sezonowość rozrodu, środowiskowe przyczyny obniżonej płodności, wpływ klimatu, przygotowanie próbników, wpływ żywienia na płodność małych przeżuwaczy.
Choroby zakaźne zwierząt gospodarskich przenoszone drogą płciową, wirusy, pasożyty i bakterie stwierdzane w nasieniu, ograniczenia i zapobieganie chorobom zakaźnym w produkcji nasienia.
Choroby narządu płciowego psa i kota. Problemy związane z oceną jakości nasienia oraz nowoczesne metody oceny jakości nasienia. Ocena jakości nasienia makroskopowa i mikroskopowa, badanie morfologii plemników, biochemia nasienia. Konserwacja nasienia w stanie płynnym i niskich temperaturach. Sztuczna inseminacja i uwarunkowania prawne dotyczące sztucznej inseminacji zwierząt. Zastosowanie technik wspomaganego rozrodu w ochronie zagrożonych gatunków.
Kliniczne aspekty anatomii narządu płciowego samców zwierząt domowych. Plan badania samca w kierunku płodności. Pobieranie, właściwości i konserwacja nasienia buhaja. Pobieranie próbek z narządu płciowego buhaja do badania w kierunku chorób zakaźnych oraz metody znieczulania prącia.
Pobieranie, właściwości i konserwacja nasienia ogiera. Pobieranie, właściwości i konserwacja nasienia knura. Pobieranie, właściwości i konserwacja nasienia psa i kota. Pobieranie, właściwości i konserwacja nasienia tryka, kozła i królika.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
- wykład informacyjny (konwencjonalny)
- opowiadanie
Metody dydaktyczne poszukujące
- seminaryjna
- obserwacji
- laboratoryjna
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24L: | W cyklu 2024/25L: | W cyklu 2022/23L: |
Kryteria oceniania
Wykład
- egzamin pisemny lub ustny
- do zaliczenia dopuszczona jest osoba, która zdała wszystkie kolokwia
Kryteria oceniania:
ocena dostateczna: 60-70% maksymalnej liczby punktów,
ocena dostateczna plus: 71-80% maksymalnej liczby punktów
ocena dobra: 81-87% maksymalnej liczby punktów
ocena dobry plus: 88-94% maksymalnej liczby punktów
ocena bardzo dobra: powyżej 94% maksymalnej liczby punktów.
Laboratorium
- kolokwia cząstkowe z bloków tematycznych.
Kryteria oceniania:
ocena dostateczna: 60-70% maksymalnej liczby punktów,
ocena dostateczna plus: 71-80% maksymalnej liczby punktów
ocena dobra: 81-87% maksymalnej liczby punktów
ocena dobry plus: 88-94% maksymalnej liczby punktów
ocena bardzo dobra: powyżej 94% maksymalnej liczby punktów.
- ocena na zaliczeniu końcowym to średnia arytmetyczna z ocen uzyskanych z zaliczeń cząstkowych
- dodatkowe metody weryfikacji efektów kształcenia:
samodzielne wykonywanie wybranych procedur diagnostyczno-leczniczych na wyizolowanych narządach oraz w bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem, w tym umiejętność kateteryzacji szyjki macicy, przygotowanie dawki nasienia oraz pistoletu inseminacyjnego do zabiegu.
W zakresie kompetencji społecznych oceniana jest aktywność studenta na zajęciach i jego zaangażowanie oraz odpowiedzialność. Prowadzący na podstawie oceny kompetencji społecznych może podnieć ocenę końcową o 0,25 stopnia.
W przypadku nieobecności usprawiedliwionej w terminie 1 tygodnia od ostatniego dnia zwolnienia studentowi przysługuje I termin zaliczenia.
Studentom, którzy nie uzyskali oceny pozytywnej z zaliczenia (zarówno z części wykładowej jak i laboratoryjnej) lub byli nieobecni i w terminie 1 tygodnia od ostatniego dnia zwolnienia, nie usprawiedliwili nieobecności, przysługuje II termin (poprawkowy) zaliczenia.
Nie przewiduje się więcej niż 1 terminu poprawy.
Zasady zaliczenia poprawkowego pozostają takie same jak w I terminie zaliczenia.
Literatura
Literatura podstawowa i uzupełniająca
K. Kosiniak-Kamysz, S. Wierzbowski. Rozród koni. Wyd. Drukrol, Kraków 2004.
Dubiel A.(red) Rozród psów. Wyd. AR we Wrocławiu 2004.
M. Tischner, K. Kosiniak-Kamysz. Kierowany rozród koni. Wyd. Drukrol, Kraków 1996.
Zduńczyk S., Janowski T. Zaburzenia Rozrodu psów. Wyd. UW-
M w Olsztynie, 2010.
Strzeżek J. Biologia Rozrodu Zwierzat. T.II. Biologiczne
uwarunkowania wartości rozpłodowej Samca. Wyd. UW-M w
Olsztynie 2007.
Kozdrowski R. Fizjologia i patologia rozrodu klaczy. PWRiL, 2020.
Jaśkowski J.M. (red.): Biotechniki stosowane w rozrodzie zwierząt gospodarskich i koni. Wyd. UP Poznań, 2016
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: