Anatomia topograficzna 7100-AT-2-SJ
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Położenie struktur i narządów w aspekcie skeletotopii, syntopii, stratygrafii i zabiegów klinicznych na zwierzętach (pies, kot, świnia, bydło, koń, ptaki). Podział części ciała na okolice i ich znaczenie kliniczne, punkty topograficzne, stratygrafia wybranych okolic, położenie oraz miejsca dostępu do nerwów i naczyń, lokalizacja węzłów chłonnych. Topografia struktur głowy, szyi, grzbietu, miednicy, kończyny piersiowej i kończyny miednicznej ważnych w zabiegach klinicznych. Uwarunkowania anatomiczne dostępu do tych struktur. Stratygrafia, skeletotopia, syntopia i holotopia narządów jamy klatki piersiowej, jamy brzusznej, jamy miednicy zwierząt domowych. Uwarunkowania anatomiczne najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych u zwierząt domowych. Wybrane zagadnienia związane z prawidłowymi obrazami generowanymi w badaniu ultrasonograficznym, endoskopii, RTG i CT. Wybrane różnice w budowie związane z różnymi morfotypami i rasami oraz zmianami w rozwoju narządów.
W poszczególnych okolicach przedstawione zostaną różnice międzygatunkowe w powyższym zakresie.
Praca zespołowa i indywidualna studentów w oparciu o literaturę przedmiotu.
Podczas zajęć laboratoryjnych obowiązują zasady BHP:
1. Osoby przebywające w sali ćwiczeń anatomicznych zobowiązane są do stosowania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
2. W budynku obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych i e-papierosów.
3. Przed wejściem do sali ćwiczeń należy zdjąć odzież wierzchnią i zostawić ją w szatni. W szatni należy również pozostawić wszelkie torby, torebki, plecaki i inne przedmioty w tym telefony komórkowe. Starosta grupy, lub wyznaczona przez niego osoba, odpowiedzialny jest za zamknięcie szatni na klucz, zabranie klucza do sali ćwiczeń i odłożenie go na stół prowadzącego na czas trwania zajęć. Do sali ćwiczeń wolno wnieść jedynie zeszyt i długopis oraz literaturę przedmiotu.
4. Wstęp do sali ćwiczeń anatomicznych mają tylko studenci kierunku Weterynaria UMK ubrani w stroje ochronne (fartuch), odpowiednie obuwie (obowiązuje obuwie z zakrytymi palcami – niedopuszczalna są sandały, klapki i buty na wysokim obcasie; zaleca się noszenie klapków ochronnych z zakrytymi palcami). Włosy powinny być związane tak, by podczas nachylania się nad stołem nie dotykały preparatów. Zaleca się noszenie czepków ochronnych. Zabrania się noszenia jakiejkolwiek biżuterii na dłoniach oraz długich paznokci. Każdy student zobowiązany jest do posiadania jednorazowych rękawiczek ochronnych.
5. Wprowadzanie osób postronnych do sali ćwiczeń jest bezwzględnie zabronione.
6. Obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia produktów spożywczych, napojów i gum do żucia do sali ćwiczeń anatomicznych, co równoznaczne jest z zakazem spożywania pokarmów, picia jakichkolwiek napojów i żucia gumy.
7. W sali ćwiczeń anatomicznych zabrania się wykonywania zdjęć i/lub nagrywania filmów przy użyciu aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, smartfonów, tabletów i jakiegokolwiek innego sprzętu elektronicznego wyposażonego w aparat fotograficzny i/lub kamerę. Zabrania się wnoszenia i używania telefonów oraz dyktafonów.
8. Studenci są odpowiedzialni za czystość i porządek na swoim miejscu pracy oraz sprzęt znajdujący się w sali.
9. Studenci powinni wykazywać troskę o materiał dydaktyczny wykorzystywany w trakcie zajęć. Mając na względzie fakt, że w sali ćwiczeń anatomicznych podczas trwania zajęć studenci maja do czynienia ze zwłokami zwierząt lub fragmentami zwłok, obowiązuje zachowanie należytej powagi i szacunku. Preparaty anatomiczne należy użytkować w sposób uniemożliwiający ich zniszczenie. Zabrania się wynoszenia preparatów anatomicznych poza salę ćwiczeń.
10. Student podczas zajęć powinien być wyposażony w pęsetę oraz skalpel.
11. Student powinien umiejętnie posługiwać się narzędziami tak, by nie stanowić zagrożenia dla pozostałych osób w sali.
12. Student, który uległ wypadkowi (m.in. zranienie skalpelem) lub w trakcie zajęć gorzej się poczuł i istnieje ryzyko omdlenia, powinien ten fakt niezwłocznie zgłosić prowadzącemu zajęcia.
13. Po zakończonych zajęciach należy posprzątać swoje miejsce pracy, następnie umyć ręce zgodnie z instrukcją mycia i dezynfekcji rąk.
14. Brak przestrzegania przepisów BHP obowiązujących w sali ćwiczeń (w szczególności brak posiadania ubioru ochronnego i nieodpowiednie zachowanie, w tym nieprzestrzeganie zakazu używania telefonów komórkowych) skutkuje usunięciem studenta z zajęć.
15. Podczas pracy ze zwierzętami zabrania się noszenia na rękach biżuterii- pierścionków, zegarków, bransoletek itp. oraz tipsów, a także posiadania długich paznokci.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Wykład:
Zaliczenie wykładów – forma pisemna, z całości omawianego materiału na wykładach i laboratorium wraz z informacjami zawartymi w literaturze przedmiotu. Do zaliczenia dopuszczona jest osoba, która zdała wszystkie kolokwia i zaliczenie praktyczne. Część ta składa się z 10 pytań, każde oceniane na 4-8 punktów w zależności od wagi pytania z dokładnością do 0,5 punktu. Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 60 punktów.
Do zaliczenia wykładów konieczne jest uzyskanie 70% maksymalnej liczby punktów (42 punkty).
Przewidziane są dwa terminy zaliczenia wykładów – termin pierwszy i poprawkowy.
Na każdym terminie obowiązują te same kryteria punktacji i zaliczenia.
Studentom, którzy nie uzyskali oceny pozytywnej z zaliczenia lub byli nieobecni i w terminie 1 tygodnia od ostatniego dnia zwolnienia, nie usprawiedliwili nieobecności, przysługuje II termin zaliczenia. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej w terminie 1 tygodnia od ostatniego dnia zwolnienia studentowi przysługuje I termin. Nie przewiduje się więcej niż 1 terminu poprawy.
Podczas zaliczenia wykładów surowo zabrania się rozmawiania z pozostałymi osobami w sali, a także posiadania i/lub korzystania z jakichkolwiek pomocy naukowych oraz środków łączności (m.in. telefon komórkowy, smartfon) oraz wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych wyposażonych w aparat fotograficzny i/lub kamerę. Złamanie powyższego zakazu skutkuje niezaliczeniem tego terminu.
Skala oceny z zaliczenia wykładów (zaliczenie teoretyczne):
poniżej 70% punktów – 2,0
70-75% punktów – 3,0
76-81% punktów – 3,5
82-87% punktów – 4,0
88-93% punktów – 4.5
94-100% punktów – 5,0
W przypadku niezaliczenia I terminu, ostateczna ocena obliczana jest jako średnia arytmetyczna obu ocen.
Laboratorium:
Udział we wszystkich zajęciach laboratoryjnych jest obowiązkowy. Wymagana minimalna frekwencja w zajęciach laboratoryjnych (wszystkich zgodnie z planem łącznie z zaliczeniami) wynosi 80%. Niespełnienie tego wymogu skutkuje niezaliczeniem laboratorium. Powstałe w wyniku nieobecności zaległości student winien uzupełnić we własnym zakresie.
W czasie zajęć laboratoryjnych studenci winni wykazać się niezbędną wiedzą umożliwiającą im odbycie zajęć. Sprawdziany wejściowe na wybranych ćwiczeniach – odpowiedź na krótkie pytania dotyczące tematyki aktualnych oraz poprzednich ćwiczeń – pisemne lub ustne. Za każde nieprzygotowanie stwierdzone na kolokwium wejściowym student traci 10% punktów jakie może otrzymać na pierwszym terminie kolokwium z danego działu.
Kolokwia teoretyczne – zawierające po 7 pytań, oceniane na 2-3 punktów w zależności od wagi pytania, z dokładnością do 0,5 punktu. Maksymalna liczba punktów do zdobycia na każdym kolokwium to 17 punktów. Do zaliczenia kolokwium konieczne jest uzyskanie 70% maksymalnej liczby punktów (12 punktów).
Przewiduje się dwa kolokwia (forma pisemna)– jedno z zakresu materiału obejmującego anatomię topograficzną szyi i głowy, grzbietu, miednicy, kończyny piersiowej i kończyny miednicznej, oraz drugie z zakresu materiału obejmującego anatomię topograficzną klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicznej oraz ściany tułowia. Wymagany jest opis wybranych zagadnień z omawianego działu przekazany studentowi w czasie ćwiczeń, wykładów lub zawarty w literaturze przedmiotu.
Zaliczenie praktyczne (forma ustna) - wskazanie na żywym zwierzęciu, preparacie, zdjęciu RTG, USG lub CT omawianych na wykładach, ćwiczeniach oraz w literaturze przedmiotu położenia struktur anatomicznych wraz z ich omówieniem. Każdy student odpowiada na trzy pytania. Zaliczenie uzyskuje się w po prawidłowej odpowiedzi na dwa pytania. Z kolokwium praktycznego nie jest wystawiona ocena, jest ono na zaliczenie.
Dla każdego kolokwium oraz zaliczenia praktycznego przewiduje się dwa terminy. Na każdym kolokwium obowiązują te same kryteria punktacji i zaliczenia.
Studentom, którzy nie uzyskali oceny pozytywnej z zaliczenia teoretycznego bądź zaliczenia z kolokwium praktycznego (pierwszy termin) lub byli nieobecni i w terminie 1 tygodnia od ostatniego dnia zwolnienia, nie usprawiedliwili nieobecności, przysługuje II termin zaliczenia. W przypadku nieobecności usprawiedliwionej w terminie 1 tygodnia od ostatniego dnia zwolnienia studentowi przysługuje I termin. Nie przewiduje się więcej niż 1 terminu poprawy każdego kolokwium.
Ocena z laboratorium wystawiana jest zgodnie z poniższa skalą jako suma punktów z kolokwiów teoretycznych. W przypadku niezaliczenia pierwszego terminu danego kolokwium, przy wystawianiu oceny bierze się pod uwagę średnią arytmetyczną punktów z obu terminów tego kolokwium. Jeśli student uzyska minimalną liczbą punktów niezbędną do zaliczenia na terminie poprawkowym, a średnia punktów z obu terminów tego kolokwium jest poniżej minimum niezbędnego do zaliczenia, liczbę punktów podnosi się do minimum, czyli 12 punktów.
Skala ocen przy wystawianiu oceny z laboratorium:
poniżej 70% punktów – 2,0
70-75% punktów – 3,0
76-81% punktów – 3,5
82-87% punktów – 4,0
88-93% punktów – 4,5
94-100% punktów – 5,0
Podczas kolokwium surowo zabrania się rozmawiania z pozostałymi osobami w sali, a także posiadania i/lub korzystania z jakichkolwiek pomocy naukowych oraz środków łączności (m.in. telefon komórkowy, smartfon) oraz wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych wyposażonych w aparat fotograficzny i/lub kamerę. Złamanie powyższego zakazu skutkuje niezaliczeniem tego terminu i otrzymaniem jako wynik 0 punktów.
Podczas zaliczeń będzie egzekwowany materiał z wykładów i ćwiczeń, a także wiadomości zawarte w podanej literaturze przedmiotu.
Warunkiem uzyskania końcowego zaliczenia z laboratorium, jest uzyskanie oceny pozytywnej z kolokwiów teoretycznych, zaliczenia kolokwium praktycznego oraz frekwencja na zajęciach zgodnie z regulaminem.
Literatura
1. Z. Milart, Anatomia topograficzna zwierząt. PWRiL, Warszawa, 1998 lub nowsze.
2. Dyce KM., Sack W.O., Wensing C.J.G., Anatomia Weterynaryjna. Elsevier Urban&Partner, Wrocław, 2019 lub nowsze.
3. Krysiak K,.Kobryń H.,.Kobryńczuk F. Anatomia zwierząt t I. PWN, 2012 lub nowsze.
4. Krysiak K Świeżyński K: Anatomia zwierząt t II. PWN 2012 lub nowsze.
5. Kobryń H., Kobryńczuk F.: Anatomia zwierząt t III. PWN 2012 lub nowsze.
6. Popesko P. Atlas anatomii topograficznej zwierząt domowych. PWRiL, Warszawa, 2008 lub nowsze.
7. H. E. König, H.G. Liebich, Anatomia zwierząt domowych - kolorowy atlas i podręcznik. Na podstawie wydania III z 2006 roku oraz wydania VI z 2014, Galaktyka, 2020 lub nowsze.
8. Budras K., 2007r., "Atlas anatomii psa.", wyd. Galaktyka
9. H. E. Evans, Alexander de Lahunta. Miller's Anatomy of the Dog, 5th Edition, Elsevier, 2019 lub nowsze.
10. H.M. Clayton, P.F. Flood, D.S. Rosenstein. Atlas anatomii klinicznej konia. Edra Urban & Partner, Wrocław, 2019 lub nowsze.
11. R.R. Ashdown, S.W. Barnett, E.A. Baines, S.H. Done. Atlas anatomii przeżuwaczy. Edra Urban & Partner, Wrocław, 2011 lub nowsze.
12. S.H. Done, P.C. Goody, S.A. Evans, N.C. Stickland. Atlas anatomii psa i kota. Urban & Partner, Wrocław, 2020 lub nowsze.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: