Wychowanie fizyczne - stretching + joga 5700-AERO-STR-JOGA
Stretching z elementami jogi to zajęcia podczas których wykonywane są ćwiczenia rozciągające mięśnie, jak również podstawowe pozycje (asany) i ćwiczenia stosowane w jodze oraz ćwiczenia oddechowe
i relaksacyjne. Głównym celem zajęć jest wszechstronne usprawnianie ciała poprzez zwiększenie zakresu ruchu w stawach (gibkości) i siły mięśni oraz kształtowanie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Pierwsza część zajęć – rozgrzewka – to ćwiczenia mające charakter ogólnorozwojowy i przygotowujący do części głównej zajęć, podczas której wykonuje się specjalnie dobrane ćwiczenia rozciągające
i pozycje jogi (asany), zwiększające elastyczność i siłę mięśni, szczególnie tych, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała. Ćwiczenia poprawiają gibkość ciała i koordynację ruchową, zmniejszają napięcia mięśniowe i likwidują przykurcze, poprawiają ukrwienie mięśni, kształtują prawidłową sylwetkę, a także zwiększają siłę i wytrzymałość mięśni oraz rozwijają świadomość własnego ciała. Końcowa część zajęć przeznaczona jest na relaksację, której celem jest wyciszenie, odprężenie i zregenerowanie całego ciała po wysiłku.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- opowiadanie
- opis
Metody dydaktyczne poszukujące
- ćwiczeniowa
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
W 1: Rozmowy ze studentami; student potrafi opisać podstawowe ćwiczenia rozciągające konkretne grupy mięśniowe
i pozycje (asany) stosowane w jodze.
U 1: Obserwowanie studenta podczas wykonywania ćwiczeń.
K 1: sprawdzanie obecności; zaliczenie – do uzyskania zaliczenia wymagane jest 100% obecności na zajęciach; każda ewentualna nieobecność musi być odrobiona w ciągu dwóch tygodni od jej zaistnienia na innych zajęciach u prowadzącego, do którego zapisany jest student; wyjątek stanowi nieobecność spowodowana chorobą, której nie trzeba odrabiać jeśli jest usprawiedliwiona zwolnieniem lekarskim.
Literatura
Anderson B., Stretching czyli ćwiczenia rozciągające, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław, 1995
Clemenceau J., Delavier F., Stretching. Ilustrowany przewodnik,
Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010
Ellsworth A., Anatomia Jogi, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa, 2012
Gablankowski A., Stretching w szkole, Wydawnictwa Szkolne
i pedagogiczne, Warszawa 1994
Materiały szkoleniowe PFI Stretching Plus, 2012
Materiały szkoleniowe IFAA Stretching, 2014
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: