Wychowanie fizyczne- trening całego ciala (FBW) 5700-AERO-FBW
Full Body Workout to trening stymulacji całego ciała. Wspomaga utratę Stanki tłuszczowej, budowanie siły, wzmocnienie mięśni oraz usprawnienie działania systemu mięśniowo-powięziowego. Podczas treningu całego ciała (FBW) stosuje się ćwiczenia wielostawowe, funkcjonalne co pozytywnie przenosi się na funkcjonowanie w życiu codziennym. Podczas zajęć wykonywane są ćwiczenia całego ciała co pozytywnie wpływa na jego metabolizm, poprawia kondycję, koordynację i samopoczucie. Najpopularniejsze formy treningu całego ciała (FBW) to:
Tabata-to rodzaj treningu HIIT (High Intensity Interval Training). Jest to trening interwałowy o dużej intensywności. Jedna tabata trwa 4 minuty, które można podzielić np na: 20 sekund pracy-ćwiczenia i 10 sekund odpoczynku. W trakcie jednych zajęć rabaty powtarzana są kilkukrotnie. Ćwiczenia wykonywane są w swoim tempie.
Trening powięzi- to trening mający na celu usprawnienie działania systemu mięśniowo-powięziowego. Opiera się o ruchu w pełnych możliwych zakresach- maksymalne rozciągnięcie i skurcz. Dzięki takim ćwiczeniom poprawia się wewnętrzny ślizg struktur, a co za tym idzie poprawia się ogólna sprawność ciała, zmniejsza się napięcie i pozytywnie wpływa na kompozycję ciała. Trening polega na ciągłej pracy z jak najmniejszą ilością przerw żeby możliwie jak najbardziej pobudzić ciało do wymiany wody w organizmie.
Trening obwodowy-rodzaj aktywności fizycznej obejmującej trening wytrzymałości, trening oporowy oraz aerobik, podczas którego, poszczególne ćwiczenia, zwane „stacjami”, wykonywane są jedno po drugim, w cyklach zwanych „obwodami”. Po ukończeniu całego cyklu, trenująca osoba przechodzi ponownie do ćwiczenia na pierwszej stacji rozpoczynając tym samym kolejny obwód. Jeden obwód zawiera zazwyczaj od kilku do kilkunastu rodzajów ćwiczeń, pomiędzy którymi występuje krótka, zwykle 15-30 sekundowa, przerwa na odpoczynek (niekiedy może jej w ogóle nie być, oprócz czasu na przejście między stacjami). Cały trening obejmuje kilka obwodów, a po ukończeniu jednego obwodu, przed przejściem do kolejnego stosuje się typowo trochę dłuższą przerwę, ok. 2-3 minut
Końcowa część zajęć poświęcona jest na ćwiczenia rozciągające, przyczyniające się do likwidacji przykurczów w obrębie aparatu ruchu oraz ćwiczeń wyciszających, oddechowych oraz relaksacyjnych, które mają na celu zwiększenie świadomości prawidłowego oddechu wśród studentów.
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
1. Pacek A., Babiarz M Sekrety Przygotowania motorycznego w sporcie, Gdynia 2019
2. Kraviz Len, New Insights into Circuit Training, University of New Mexico, 1 stycznia 1996
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: