Język angielski 4800-NoZ-diejausm2-z
Treści zajęć z języka obcego, realizowanego w formie ćwiczeń zależne są od wydziału i kierunku studiów. Ćwiczenia poświęcone są praktycznej nauce języka fachowego (angielskiego, niemieckiego i francuskiego i łacińskiego); język polski realizowany jest w dwóch ścieżkach: języka polskiego ogólnego i medycznego. Zróżnicowanie tematyczne ściśle wiąże się z kierunkiem studiów. I tak:
Na Wydziale Lekarskim: obowiązuje tematyka i słownictwo z zakresu anatomii, fizjologii, genetyki, systemu lecznictwa, zbierania wywiadu chorobowego, leczenia wybranych jednostek chorobowych, rozmowy z pacjentem i jego rodziną n.t. efektów końcowych leczenia, prognozy, wyników badań laboratoryjnych. Na kierunku biotechnologia tematyka ogólnomedyczna i biotechnologiczna.
Na Wydziale Farmaceutycznym: tematyka i słownictwo fachowe z zakresu ogólnomedycznego i laboratorium: zachowanie się w nim studentów, bezpieczeństwa, infekcji wirusowych, form i dawek leków, działania leków, antybiotyków, probiotyków, farmacji szpitalnej, medycznego przedstawicielstwa farmaceutycznego.
Na kierunku analityka medyczna: jak wyżej oraz rozszerzenie tematyki związanej z funkcjonowaniem i obsługą laboratoriów medycznych.
Na kierunku kosmetologia: jak wyżej oraz rozszerzenie tematyki związanej z wiedzą kosmetologiczną, ściśle związana z zawodem kosmetologa.
Na Wydziale Nauk o Zdrowiu: tematyka i słownictwo fachowe z zakresu ogólnomedycznego oraz pisania raportów szpitalnych, sporządzania odpowiednich wykresów, nakładów na opiekę zdrowotną i ich rozdysponowania, bhp, oceny stanu zdrowia społeczeństwa.
Na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo tematyka i słownictwo fachowe z zakresu ogólnomedycznego, obsługa instrumentów medycznych, dezynfekcja, obsługa pielęgniarska różnych oddziałów szpitalnych, odbieranie porodu, asystowanie przy operacjach, przyjmowanie pacjentów do szpitala, pomiar ciśnienia, pulsu, temperatury ciała, obserwacja pacjenta, położnicy i dziecka, opieka nad noworodkiem, najczęstsze choroby noworodków.
Na kierunku ratownictwo medyczne: tematyka i słownictwo ogólnomedyczne oraz związane z udzielanie pierwszej pomocy medycznej rannym w nagłych przypadkach, transport poszkodowanych w katastrofach, przywracaniem podstawowych funkcji życiowych.
Na kierunku dietetyka: tematyka i słownictwo fachowe z zakresu ogólnomedycznego oraz z zakresu: zdrowego żywienia, diet w różnego rodzaju chorobach (np. cukrzycy, marskości wątroby, chorobach przewodu pokarmowego) i postępowania w przypadku chorób przewlekłych.
Na kierunku fizjoterapia: tematyka i słownictwo fachowe z zakresu ogólnomedycznego oraz specjalistycznego z zakresu: usprawniania ruchowego, kinezyterapii, rehabilitacji pourazowej i pooperacyjnej (chirurgiczno-ortopedycznej), masażu leczniczego, muzykoterapii oraz rehabilitacji w domu chorego.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
(ćwiczenia)
- śród-semestralne testy kontrolne (pisemne)
- śród-semestralne kolokwia wolne)
- ocena ciągła (przygotowanie studenta do zajęć i aktywność podczas zajęć)
- końcowe semestralne zaliczenie ustne lub pisemne
- egzamin (test pisemny; wypowiedzi ustne n.t. wybranych zagadnień)
Literatura
Z. Grabarczyk "Medical English in Texts & Exercises, Wydawnictwo Uczelniane, 2002.
J. Ciecierska, B. Jenike "English for Medicine", PZWL, 2007.
T. Gotowicka-Wolińska, Z. Patoka, "Język angielski dla kosmetyczek i kosmetologów, PZWL 2006.
E. Tiersky & M. Tiersky, "The Language of Medicine in English "Prentice Hall Regents, 2001.
M. Patoka, "English for Public Health", PZWL, 2008.
D. Austin,& T Grosfield, "English for Nurses", PZWL, 2007.
Z. Grabarczyk, "Deutsch fur Mediziner", Wydawnictwo Uczelniane, 1988.
M. Gonczar i B. Rogowska, "Deutsch fur Krankenpflege und hebammenkunde, PZWL, 2010.
M. Szafrański, "Deutsch fur Mediziner', PZWL, 2008.
M. Gonczar i B. Rogowska, "Medycyna - język niemiecki", Hueber Polska, W-wa, 2007.
D. Carra, "Język niemiecki w aptece", Med-Pharm, Wrocław, 2011.
Kram, Pomoc Medyczna we Francji", W-wa, 2008.
J. Pleciński, "Francuski Pas de Problema" Super Memo World, 2008.
Z. Grabarczyk, "Le Francais Medical", Wyd. Uczelniane1986.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: