Turystyka uzdrowiskowa, SPA i wellness 2800-TUZTIR-3-S1
Definicja i podział turystyki zdrowotnej, motywy uprawiania turystyki uzdrowiskowej, spa i wellness (odnowa sił, aktywny wypoczynek, itd.), ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych w Polsce i na świecie, strefy ochronne uzdrowiska, elementy zagospodarowania przestrzennego miejscowości uzdrowiskowych: infrastruktura społeczna (szpitale, sanatoria, prewentoria, przychodnie, placówki handlowo-usługowe, itd.) oraz walory przyrody ożywionej i nieożywionej miejscowości uzdrowiskowych. Rozwój turystyki uzdrowiskowej w Polsce i na świecie.
Student zdobywa wiedzę na temat turystyki uzdrowiskowej, SPA i wellness, jej definicji, podziału oraz motywów podejmowania podróży zdrowotnych, takich jak odnowa sił czy aktywny wypoczynek. Zajęcia obejmują analizę regulacji prawnych, w tym ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, oraz zagadnienia związane z planowaniem przestrzennym miejscowości uzdrowiskowych, uwzględniając strefy ochronne, infrastrukturę społeczną oraz walory przyrodnicze. Studenci poznają również strategie rozwoju turystyki uzdrowiskowej w Polsce i na świecie, analizując przykłady skutecznych modeli funkcjonowania uzdrowisk i ich wpływu na gospodarkę lokalną.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne podające
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Kryteria oceniania:
Wykład: zaliczenie na ocenę na podstawie testu sprawdzającego nabyta wiedzę.
Literatura
oruszczak M. (red.), 2009, Turystyka uzdrowiskowa, stan i perspektywy, WSTIH, Gdańsk
Dryglas D., 2006, Kształtowanie produktu turystycznego uzdrowisk w Polsce, WUJ, Kraków
Gaworecki W., 2003, Turystyka, PWE, Warszawa
Hadzik A., 2009, Turystyka zdrowotna uzdrowisk, Wydawnictwo AWF, Katowice
Iwanek T., 2006, Turystyka uzdrowiskowa w gospodarce region i kraju, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania, Wrocław
Rózycki P., 2006, Zarys wiedzy o turystyce, Proksenia, Kraków
Rydz E. (red.), 2005, Kształtowanie funkcji turystycznych w miejscowościach uzdrowiskowych, Wydawnictwo PAP, Słupsk
Spa Business, 2006-2009
Środa-Murawska S., 2012, Miasta uzdrowiskowe w Polsce w ujęciu wielkości i struktury bazy obiektów zbiorowego zakwaterowania, [w:] Rydz E. (red.), Ekonomiczne i organizacyjne aspekty funkcjonowania polskich uzdrowisk, Wydawnictwo PAP, Słupsk, s. 21-29 (https://repozytorium.umk.pl/handle/item/572)
Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, (Dz. U. Nr 167, poz. 1399)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: