Prawo i postępowanie w sprawie wykroczeń 2752-BW-N1-3-PPSW
Wykład rozpoczynają rozważania dotyczące charakterystyki prawa wykroczeń jako odrębnej gałęzi prawa, rodzajów i ewolucji systemów orzekania w sprawach o wykroczenia, charakterystyki odpowiedzialności za wykroczenia jako opartej na tych samych zasada co odpowiedzialność karna za przestępstwa, rozważanie te uzupełni problematyka coraz większego znaczenia tzw. deliktów administracyjnych, czyli sankcji administracyjno-karnych.
Następnie przejdziemy do części ogólnej kodeksu wykroczeń. W tej sferze w szczególności zajęcia dotyczyć będą przesłanek odpowiedzialności karnej ( ustawa jako źródło normy karnoprawnej, wina ), problematyki znamion czynu zabronionego, typów wykroczeń, zmian przepisów, czasu i miejsca popełnienia czynu zabronionego, problematykę odpowiedzialności za czyny popełnione za granicą, kwestie przedawnienia karalności, wykonania kar i środków karnych. Omawia się także formy stadialne i zjawiskowe wykroczeń, okoliczności uchylające bezprawność oraz winę oraz zbieg wykroczeń i zbieg przepisów. Dalsze rozważania dotyczą kar i środków karnych, dyrektyw wymiaru i wyboru kar i środków karnych oraz środków związanych z poddaniem sprawcy próbie ( zawieszenie kary aresztu ). Akcentuje się przy tym odmienność pewnych rozwiązań przyjętych w prawie wykroczeń, w stosunku do kodeksu karnego, związanych z mniejszą szkodliwością czynów, kwalifikowanych jako wykroczenia. Dalsza część wykładu poświęcona będzie omówieniu wybranych zagadnień z części szczególnej kodeksu wykroczeń: ważniejsze wykroczenia ( np. przeciwko porządkowi publicznemu, mieniu, bezpieczeństwu lub porządkowi w komunikacji ). Następnie wykład zostanie poświęcony problematyce postępowania w sprawach o wykroczenia: ogólne zasady tego postępowania ( charakterystyczne zasadniczo także dla postępowania karnego ), strony postępowania, ich prawa i obowiązki, problematyka tzw. czynności wyjaśniających, rodzaje postępowania w sprawach o wykroczenia, ze szczególnym akcentem na postępowanie nakazowe, przyśpieszone oraz mandatowe.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- pogadanka
- wykład problemowy
- opis
Metody dydaktyczne poszukujące
- referatu
- ćwiczeniowa
- studium przypadku
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
wykład: egzamin pisemny – odpowiedzi na trzy zagadnienia – dwa związane z prawem materialnym wykroczeń ( zagadnienia części ogólnej k.w. - przesłanki odpwiedzialności karnej za wykroczenia, formy stadialne i zjawiskowe w prawie wykroczeń, kary i środki karne w prawie wykroczeń ), jedno zaś z postępowaniem w sprawach o wykroczenia ( zasady postępowania, czynności wyjaśniajace, tryby szczególne ).
Praktyki zawodowe
nie przewidziano
Literatura
A. Marek, Prawo wykroczeń ( materialne i procesowe ) Warszawa 2012, T. Bojarski, Prawo wykroczeń. Zarys wykładu, wyd. 4
Bojarski, Radecki, Kodeks wykroczeń. Komentarz, Warszawa 2011
Marek: Prawo wykroczeń (materialne i procesowe), Warszawa 2006
Enerlich i in., Prawo wykroczeń. Tabele, schematy, orzecznictwo., Warszawa 2005
M.Mozgawa (red.), Kodeks wykroczeń, Warszawa 2011
R.A.Stefański, Wykroczenia drogowe, Warszawa 2011
Baza aktów prawnych - LEX
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: