Kształtowanie zachowań wyborczych 2751-PL-S1-MP-KZW
Celem przedmiotu jest poznanie koncepcji dotyczących kształtowania się zachowań wyborczych elektoratów. Z jednej strony zwrócimy uwagę na teoretyczne koncepcje kształtowania się zachowań wyborczych oraz na zmienne, które wpływają na zachowania wyborcze elektoratów, z drugiej przyjrzymy się obecnej sytuacji politycznej w Polsce i podejmiemy się próby odpowiedzi na pytania o to w jaki sposób partie kierują przekaz do swoich elektoratów i jak wpływają na mobilizację wyborców oraz przekonanie ich do określonych zachowań wyborczych. Poruszony będzie także problem zasad wyborów w systemie demokratycznym, regulacji prawnych dotyczących wyborów w Polsce oraz partycypacji obywateli w polityce, zarówno w kontekście wyborczym, jak i pozawyborczym.
zagadnienia, które będą poruszane i analizowane w trakcie zajęć to:
Wybory w Polsce. Wprowadzenie
Obywatele we współczesnych demokracjach. Obserwowalne trendy zmian zachowań politycznych
Partycypacja polityczna
Zachowania wyborcze. –wybrane teorie i koncepcje
Projekt. Polski wyborca. Burza mózgów.
Skąd się biorą poglądy polityczne? Osobowość jako kategoria wyjaśniająca zachowania wyborcze. Emocje w polityce.
Korelaty zachowań wyborczych: kategorie socjodemograficzne
Geografia wyborcza
Lewicowość i prawicowość.
Rola sondaży wyborczych
Instytucjonalne uwarunkowania zachowań wyborczych
Wykorzystanie narzędzi on-line
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne podające
Metody dydaktyczne poszukujące
- referatu
- doświadczeń
- ćwiczeniowa
- giełda pomysłów
- stolików eksperckich
- projektu
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Ocenie podlegać będzie
1. praca studentów w czasie zajęć, przygotowywanie się do nich, aktywna dyskusja w ich trakcie (20%)
2. przygotowanie projektu w grupie na temat metod i treści kształtowania zachowań wyborców w punktu widzenia określonej (wybranej przez studentów) partii politycznej (50%)
3. przygotowywanie i przedstawianie w trakcie semestru zadanych analiz i projektów (zarówno indywidualnie, jak i w grupie) (30%).
Literatura
M. Walecki „Finansowanie kampanii wyborczych w Polsce. Wybrane problemy. https://www.batory.org.pl/wp-content/uploads/2022/09/Finansowanie.kampanii.wyborczych.pdf
Peter Mair (2016), Rządzenie pustką. O wydrążaniu zachodnich demokracji, w: W. Gagatek, K. Walecka (red.), Oblicza demokracji. Partie i systemy partyjne w ujęciu Petera Maira, s. 323-356.
Zamęcki Łukasz (2011), Rola i formy aktywności społecznej obywateli, w: tenże Społeczne podstawy ładu politycznego, Warszawa: UW, s. 145-152.
Urszula Jakubowska (2018), Uwarunkowania społeczne, w: O naturze preferencji politycznych. Perspektywa psychologiczna. Warszawa: PWN: 135-155.
H. Domański, Jaka jest Polska? Raport z badań. https://www.batory.org.pl/wp-content/uploads/2019/07/OK_3_Jaka-jest-Polska-1.pdf
Marcinaik Ewa (2013), Psychologiczne profile elektoratów i liderów przed wyborami 2011, w: „Personalizacja zachowań wyborczych w Polsce w kontekście Modelu Zgodności Preferencji, Warszawa: Elipsa, s. 147-168.
Marta Żerkowska-Balas (Uniwersytet SWPS) Mateusz Zaremba (Uniwersytet SWPS) „Partycypacja nowych wyborców” https://www.batory.org.pl/upload/files/Programy%20operacyjne/Masz%20Glos/partycypacja_nowych_wyborcow.pdf
Skwierczyński Grzegorz (2008), Wpływ tradycji zaborowej na zachowania wyborcze mieszkańców Galicji w wyborach 2005 roku, w: J. Raciborski (red.), „Studia nad wyborami. Polska 2005-2006, Warszawa: Scholar, s. 141-155.
www.pkw.gov.pl (wyniki wyborów).
Wybory ogólnopolskie w latach 1989-2015. https://rcin.org.pl/igipz/dlibra/publication/242227#structure
Tekst obowiązkowy: Szawiel T. (2001), Podział lewica-prawica w polityce oraz w szerszym kontekście kulturowym, [w:] M. Grabowska, T. Szawiel, Budowanie demokracji. Podziały społeczne, partie polityczne i społeczeństwo obywatelskie w postkomunistycznej Polsce,
Tekst obowiązkowy: Henryk Domański, Wpływ sondaży na wyniki wyborów, https://www.batory.org.pl/upload/files/Programy%20operacyjne/Masz%20Glos/HenrykDomanski_Wplyw%20sondazy%20na%20wyniki%20wyborow.pdf
Tekst obowiązkowy: Jarosław Flis (2020), Jak bardzo sejmowa ordynacja zachęca do budowania sojuszy i jakie stwarza dla nich przeszkody.
https://www.batory.org.pl/upload/files/Programy%20operacyjne/Forum%20Idei/System%20wyborczy%20a%20integracja%20polityczna.pdf
Aktywizm internetowy. T. Besta, K. Jasko, J. Grzymała-Moszczyńska, P. Górska, Walcz, protestuj, zmieniaj świat”, s. 269-280.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: