Praktyki zawodowe 2751-BW-S1-2-PRAK
Celem praktyk zawodowych dla studenta Bezpieczeństwa Wewnętrznego (BW) jest zapoznanie się od strony praktycznej z zawodem, który chciałby potencjalnie wykonywać po zakończeniu toku studiów. Celem praktyk jest także skonfrontowanie wiedzy zdobywanej w czasie trwania studiów z praktycznymi aspektami wykonywania zawodu odpowiadającego miejscu (i zadaniom) realizacji praktyk. Zdobyte doświadczenie ma podnieść atrakcyjność studenta na rynku pracy po zakończeniu studiów. Odbywanie praktyk ma także pozwolić na ukierunkowanie zdobywanych kwalifikacji absolwentów kierunku BW pod względem wymagań potencjalnych pracodawców. Dodatkowo odbycie praktyk i związana z tym realizacja zadań w warunkach rzeczywistego świadczenia pracy ma na celu poszerzenie umiejętności analitycznego myślenia studenta, wykorzystywania zdobywanej wiedzy w praktyce, jak i zdolności wyciągania wniosków (czego dowodzić ma przedkładane przez studenta sprawozdanie, tj. opis oraz analiza funkcjonowania danej instytucji). Odbyte praktyki mają w założeniu zwiększyć także szeroko pojęte zdolności do dalszego samodzielnego pogłębiania wiedzy w zakresie związanym z obraną specjalizacją.
Zgodnie z przyjętymi zasadami odbywania praktyk, muszą być one zrealizowane do końca IV semestru studiów pierwszego stopnia (S. 1) w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych i egzaminów. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, po uzyskaniu uprzedniej zgody wykładowców prowadzących zajęcia oraz opiekuna dydaktycznego praktyk możliwe jest odstępstwo od tego trybu. Czas wykonywanej pracy (traktowanej jako praktyka) trwać musi w sposób nieprzerwany przez min. 120 godzin. Polegać ma w każdym przypadku na uczestnictwie studenta w pracach instytucji przyjmującej, pod nadzorem wyznaczonego opiekuna praktyk tejże instytucji. Wykonywane zadania muszą być zgodne ze specjalizacją wybraną przez studenta.
Praktykę zawodową student BW Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie (WNoPiB UMK) może odbywać w ramach trzech trybów (wariantów proceduralnych). Wariant I, polega na odbyciu praktyki zawodowej w ramach porozumienia ws. praktyk, każdorazowo zawieranego przez UMK i daną instytucję przyjmująca. Tu student musi złożyć stosowny wniosek do opiekuna dydaktycznego praktyk, celem przygotowania umowy i (jeżeli jest wymagane przez instytucję przyjmującą) stosowanego skierowania na praktyki. W ramach wariantu II, student może zostać skierowany na praktykę przez Biuro Karier UMK. Wówczas za równoznaczne ze skierowaniem wydawanym przez opiekuna dydaktycznego praktyk dla kierunku BW WNoPiB UMK uznawane jest skierowanie wydawane przez Biuro karier UMK. W takich przypadkach też nie jest wymagane dostarczenie oddzielnie umowy albowiem Biuro Karier kieruje studentów do instytucji, z którymi UMK jako podmiot prawny ma podpisaną już umowę o przyjmowaniu studentów na praktyki studenckie. W ramach wariantu III, za odbywane praktyki, po złożeniu odpowiedniego wniosku przez zainteresowanego studenta, może być uznana także wykonywana przez niego praca na innej podstawie prawnej aniżeli umowa o realizację praktyk zawarta pomiędzy UMK a daną instytucja. Może to odbyć się na podstawie m.in. odpowiedniej umowy cywilno-prawnej, wolontariatu, udziału w projekcie finansowanym z funduszy UE, bądź wynikać z faktu realizowania zadań jako właściciel danego podmiotu. Tu student zobowiązany jest dołączyć dokument poświadczający realizację wskazanych przez siebie zadań, a także krótko uzasadnić że pozostają one w związku z kierunkiem studiów i wybraną specjalizacją.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
Metody dydaktyczne poszukujące
- referatu
- studium przypadku
- obserwacji
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Dla wariantu proceduralnego I oraz II, praktyki zaliczane są na podstawie dziennika praktyk, sprawozdania sporządzonego przez studentów (przybiera ono formę – opisu merytorycznego instytucji oraz analizy funkcjonowania) oraz opinii o praktykancie wydawanej przez instytucje przyjmującą praktykanta. Warunkiem uzyskania zaliczenia w przypadku wariantu I, jest przedstawienie opatrzonej pieczęcią (przez upoważniona osobę ze strony instytucji przyjmującej) umowy o praktyki. W przypadku wariantu III, konieczne jest natomiast na podstawie przedłożonej dokumentacji, uzyskanie zgody na uznanie wykonywanej działalności za praktykę studencką przez stosowane władze (tj. Prodziekana ds. Studenckich po zasięgnięciu opinii opiekuna dydaktycznego praktyk).
Wpis do systemu USOS następuje zgodnie z zapisami regulaminu WNoPiB UMK w formie wystawienia oceny.
Literatura
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce [Dz. U. z 2018 poz. 1668], rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 16 października 2009 zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki [Dz. U. z 2009 nr 180 poz. 1407], zarządzeniu Rektora UMK Nr 100 z dnia 10 sierpnia 2009 w sprawie zasad odbywania praktyk studenckich, uchwała nr 82 Rady Wydziału WNoPiB UMK z dnia 9 grudnia 2014 w sprawie zasad odbywania praktyk studenckich na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: