Anatomia człowieka 2600-SIW-AC-1-S1
Omówione zostaną zagadnienia związane ze szczegółową budową anatomiczną ciała człowieka – poszczególnych układów i organów w ujęciu opisowym, systematycznym oraz topograficznym z uwzględnieniem zmienności osobniczej (międzypopulacyjnej, dymorfizm płciowy oraz zmienność z wiekiem).
Zajęcia mają na celu zapoznanie studenta ze szczegółową budową anatomiczną człowieka. Przedstawione zostaną treści z zakresu anatomii prawidłowej i topograficznej ze szczególnym naciskiem na budowę i funkcjonowanie narządu ruchu.
Szczegółowe tematy:
1. Przedmiot zainteresowania i badań anatomii człowieka oraz jej podział. Zarys historii badań anatomicznych od czasów starożytnych do współczesności. Metody badań w anatomii człowieka.
2. Płaszczyzny i osie ciała człowieka. Okolice ciała człowieka. Symetria i asymetria w budowie ciała i narządów.
3. Układ ruchu. Budowa histologiczna. Tkanka łączna oporowa. Tkanka kostna i chrzęstna. Kostnienie. Część bierna i czynna układu ruchu. Połączenia kości. Typologia kości i stawów. Budowa stawu.
4. Budowa i funkcje szkieletu człowieka (szkielet osiowy i szkielet kończyn). Funkcje szkieletu.
5. Część czynna układu ruchu. Tkanka mięśniowa. Budowa mięśnia szkieletowego. Typologia mięśni. Mięśnie ciała człowieka.
6. Układ krążenia. Układ krwionośny i chłonny. Szczegółowa budowa serca i naczyń krwionośnych. Mały i duży obieg krwi. Krążenie w okresie płodowym. Ukrwienie poszczególnych części ciała. Węzły chłonne oraz krążenie limfy. Narządy przychłonne.
7. Układ oddechowy człowieka. Budowa anatomiczna. Górne i dolne drogi oddechowe. Płuca. Mechanika oddychania.
8. Układ trawienny. Szczegółowa budowa układu pokarmowego – odcinki i narządy układu pokarmowego. Gruczoły trawienne budowa i funkcja.
9. Układ wydalniczy. Szczegółowa budowa układu wydalniczego. Budowa i funkcja nerek. Różnice w budowie układu wydalniczego męskiego i żeńskiego.
10. Układ płciowy. Szczegółowa budowa układu płciowego męskiego i układ płciowego żeńskiego.
11. Układ nerwowy. Szczegółowa budowa ośrodkowego układu nerwowego człowieka (mózgowie i rdzeń kręgowy). Układ nerwowy obwodowy. Nerwy czaszkowe i rdzeniowe. Układ nerwowy autonomiczny. Unerwienie poszczególnych części i okolic ciała człowieka.
12. Układ wewnątrzwydzielniczy. Budowa anatomiczna i rozmieszczenie gruczołów wydzielania dokrewnego człowieka.
13. Narządy zmysłów. Budowa anatomiczna. Narząd wzroku, narząd słuchu i równowagi, narząd powonienia, narząd smaku, narząd czucia skórnego.
14. Powłoka wspólna. Budowa i funkcje skóry. Gruczoły skóry i jej wytwory.
W cyklu 2021/22Z:
Zajęcia mają na celu zapoznanie studenta ze szczegółową budową anatomiczną człowieka. Przedstawione zostaną treści z zakresu anatomii prawidłowej i topograficznej ze szczególnym naciskiem na budowę i funkcjonowanie narządu ruchu. |
W cyklu 2023/24Z:
Zajęcia mają na celu zapoznanie studenta ze szczegółową budową anatomiczną człowieka. Przedstawione zostaną treści z zakresu anatomii prawidłowej i topograficznej ze szczególnym naciskiem na budowę i funkcjonowanie narządu ruchu. |
W cyklu 2024/25Z:
Zajęcia mają na celu zapoznanie studenta ze szczegółową budową anatomiczną człowieka. Przedstawione zostaną treści z zakresu anatomii prawidłowej i topograficznej ze szczególnym naciskiem na budowę i funkcjonowanie narządu ruchu. |
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2021/22Z: | W cyklu 2023/24Z: | W cyklu 2024/25Z: |
Efekty kształcenia
W1: Absolwent zna i rozumie pojęcia dotyczące anatomii człowieka oraz zasady skutecznego i efektywnego stymulowania rozwoju fizycznego człowieka. K_W01
W2: Absolwent posiada wiedzę merytoryczną i metodologiczną niezbędną do przygotowania raportów, projektów i pracy dyplomowej obejmujących zagadnienia z zakresu szczegółowej anatomii człowieka. K_W13
U1: Absolwent potrafi wykorzystać zdobytą wiedzę z zakresu anatomii człowieka w celu poszerzania działalności sportowo-rekreacyjnej oraz rozwiązywania złożonych problemów pojawiających się w czasie realizacji zadań sportowo-rekreacyjnych i zdrowotnych. KU_04
U2: Absolwent potrafi wykorzystać specjalistyczną terminologię z zakresu szczegółowej anatomii człowieka w celu propagowania wiedzy na temat sportu, wellness, zdrowego stylu życia oraz potrafi dostosować sposób komunikowania się do poziomu rozwoju psychicznego i społecznego osób, z którymi pracuje. KU_05
K1: Absolwent jest gotów do krytycznego odnoszenia się do obiegowych opinii i analizowania ich w oparciu o zdobytą wiedzę a także dokonywania samooceny własnych kompetencji w zakresie szczegółowej anatomii człowieka. K-K01
K2: Absolwent zna wartość zdobytej wiedzy z zakresu anatomii człowieka i umiejętności i na ich podstawie rozwiązuje problemy poznawcze i praktyczne, a także docenia znaczenie zdobytej wiedzy dla skuteczności i efektywności działania oraz wykorzystuje zdobytą wiedzę do projektowania działań zawodowych. K_K02
Kryteria oceniania
Metody oceniania:
egzamin pisemny w formie testu- W01
kolokwium - U02
Kryteria oceniania:
Wykład: egzamin pisemny w formie testu (mieszany: pytania otwarte i pytania zamknięte)
ndst 0-59%
dst- 60-69%
dst plus- 70-79%
db- 80-87%
db plus- 88-94%
bdb- 94-100%
Ćwiczenia: zaliczenie na ocenę na podstawie kolokwium. W zakresie umiejętności: zaliczenie praktyczne w postaci oceny zadań zrealizowanych na ćwiczeniach.
W zakresie kompetencji społecznych: oceniana jest aktywność studenta na zajęciach i jego zaangażowanie oraz praca zespołowa.
Ocena ostateczna z ćwiczeń laboratoryjnych: średnia z uśrednionych ocen cząstkowych uzyskanych na zajęciach i oceny z końcowego kolokwium.
ndst 0-59%
dst- 60-69%
dst plus- 70-79%
db- 80-87%
db plus- 88-94%
bdb- 94-100%
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa:
Bochenek A, Reicher M., 2010, Anatomia człowieka, Tom 1-5. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
Krechowiecki A., Czerwiński F., 1987, Zarys anatomii człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
Malinowski A., 2010, Repetytorium z anatomii człowieka. Tom 1 i 2. Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu, Poznań.
Netter F., H., 2011, Atlas anatomii człowieka z polskim mianownictwem anatomicznym. Elsevier.
Sokołowska-Pituchowa J. (red.), 2006, Anatomia człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.
Literatura uzupełniająca:
Antropologia, 1989 (praca zbiorowa pod redakcją A. Malinowskiego i J. Strzałko). Wydawnictwo PWN. Poznań - Warszawa.
Gray H. 1991, Gray’s Anatomy, Greenwich Editions.
McMinn R., Hutchings R., Pegington J., Abrahams P., 1994, Kolorowy Atlas Anatomii Człowieka, Wydawnictwo Slovart, Bratysława, Solis, Warszawa.
W cyklu 2021/22Z:
Literatura podstawowa: |
W cyklu 2023/24Z:
Literatura podstawowa: |
W cyklu 2024/25Z:
Literatura podstawowa: |
Uwagi
W cyklu 2021/22Z:
brak |
W cyklu 2023/24Z:
brak |
W cyklu 2024/25Z:
brak |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: