Cell Art: nauka i sztuka w obrazowaniu komórek 2600-OG-CA
Celem zajęć jest przedstawienie szerokiego spektrum możliwości obrazowania komórek, ich różnych typów, tworzonych przez nie struktur czy organelli wewnątrzkomórkowych za pomocą klasycznych i nowoczesnych technik mikroskopowych z użyciem różnorodnych barwników, fluorochromów czy wysublimowanych znaczników molekularnych. Uzyskiwane preparaty mikroskopowe umożliwiają wizualizację tego, co nie jest widoczne a jednak istnieje, dzięki czemu stanowią jedno z podstawowych narzędzi badawczych stosowanych w celu weryfikacji stawianych hipotez podczas pracy eksperymentalnej. Co więcej, silnie kontrastowe lub wielobarwne obrazy mikroskopowe tworzą niejednokrotnie małe dzieła sztuki, które mogą być inspiracją dla pracy twórczej na styku nauki i sztuki. Niekiedy trudno uwierzyć, że są to obrazy dokumentujące struktury istniejące w komórkach lub tworzone przez grupy komórek tego samego albo różnych typów. W trakcie zajęć studenci zdobędą podstawową wiedzę na temat budowy i funkcji komórek, wewnątrzkomórkowych struktur i organelli oraz metod ich obrazowania za pomocą różnych technik mikroskopowych z wykorzystaniem szerokiego spektrum barwników, fluorochromów i znaczników molekularnych stosowanych w celach badawczych. Omawiane będą także sposoby wykorzystania atrakcyjnych wizualnie obrazów mikroskopowych w innych celach, takich jak na przykład promocja osiągnięć naukowych, reklama, a nawet sztuka współczesna. Biologia komórki jest jedną z najbardziej wizualnych gałęzi współczesnej nauki i generuje piękne obrazy złożonych wyników analiz mikroskopowych. Wystarczy spojrzeć na okładki wiodących czasopism naukowych z dziedziny „Cell Biology” aby dostrzec piękno, jakie mogą wygenerować bakterie, dzielące się komórki, neurony, mikrokosmki, mikrotubule, inwaginacje błon komórkowych, architektura ścian komórkowych, czy aparaty Golgiego, plastydy lub mitochondria. Współczesne techniki obrazowania komórkowego umożliwiają nie tylko wizualizację komórek, organelli i struktur komórkowych, ale także ilustrują złożone interakcje komórkowe, jak na przykład adhezja i sygnalizacja. Proponowane zajęcia mają uzmysłowić studentom różnych kierunków studiów olbrzymi potencjał obrazów mikroskopowych jako dokumentacji wyników badań, ale także jako małych dzieł sztuki, które zyskują coraz większe uznanie i zachwycają zarówno naukowców jak i artystów, a także szerszą opinię publiczną.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Praca zaliczeniowa
*w zależności od zaangażowania i chęci studentów możliwość zorganizowania prezentacji prac zaliczeniowych w formie wystawy
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
Alberts B, Bray D, Hopkin K, Johnson A, Lewis J, Raff M, Roberts K, Walter P. Postawy biologii komórki. Wydawnictwo Naukowe PWN.
Litwin JA, Gajda M. Podstawy technik mikroskopowych. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kurczyńska E, Borowska-Wykręt D. Mikroskopia świetlna w badaniach komórki roślinnej. Ćwiczenia. Wydawnictwo Naukowe PWN.
Wróbel B, Zienkiewicz K, Smoliński DJ, Niedojadło J,
Świdziński M. Podstawy mikroskopii elektronowej. Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Pluta M. Mikroskopia optyczna. Wydawnictwo Naukowe PWN.
Materiały źródłowe (publikacje) pokazywane podczas zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: