Fungal aDNA - ślady dawnych grzybów 2600-OG-BK-FUN
Przedmiot wprowadza uczestników w interdyscyplinarny obszar badań łączący mikrobiologię, genetykę i paleoekologię – analizę dawnych grzybów za pomocą Fungal aDNA. Celem zajęć jest poznanie metod izolacji i analizy DNA grzybów ze środowiskowych i archeologicznych próbek oraz interpretacja wyników w kontekście rekonstrukcji dawnych ekosystemów i ich historii.
Podczas zajęć uczestnicy zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną: uczą się podstaw izolacji i oczyszczania DNA grzybów, minimalizacji kontaminacji, pracy w laboratorium oraz analizowania danych sekwencyjnych. Zajęcia obejmują wykłady, demonstracje laboratoryjne, ćwiczenia praktyczne oraz analizę danych z badań rzeczywistych.
Przedmiot rozwija zarówno wiedzę biologiczną, jak i umiejętności praktyczne, takie jak praca z próbkami biologicznymi, interpretacja wyników eksperymentów i opracowywanie raportów. Dodatkowo uczestnicy rozwijają kompetencje społeczne i etyczne – współpracę w zespole, krytyczną ocenę wyników i odpowiedzialne podejście do badań naukowych.
Po ukończeniu przedmiotu uczestnicy będą potrafili:
-izolować DNA grzybów ze środowiskowych i archeologicznych próbek w warunkach edukacyjnych,
-analizować dane genetyczne i identyfikować gatunki grzybów,
-interpretować wyniki w kontekście rekonstrukcji dawnych ekosystemów i interakcji grzybów z innymi organizmami,
-dokumentować eksperymenty i opracowywać raporty oraz prezentacje wyników,
-współpracować w zespole i podejmować decyzje w projektach badawczych.
Przedmiot jest przeznaczony dla studentów kierunków przyrodniczych, biologicznych i ekologicznych oraz wszystkich zainteresowanych paleomikologią i analizą dawnego DNA w badaniach ekosystemów.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Koordynatorzy przedmiotu
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
- pogadanka
Metody dydaktyczne poszukujące
- seminaryjna
- doświadczeń
Metody dydaktyczne w kształceniu online
- metody oparte na współpracy
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę w formie testu wyboru w zakresie: W, U, lub obecność na wykładach, lub wykonanie prezentacji lub opracowanie pracy na temat wskazany przez prowadzącego.
Kryteria oceny:
dostateczny: 50 - 60% pkt,
dostateczny plus - 61-70% pkt,
dobry - 71-80% pkt,
dobry plus - 81-90% pkt,
bardzo dobry - powyżej 90% pkt.
Literatura
Najnowsze artykuły naukowe pochodzące z profesjonalnych baz danych
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: