Bioarcheologia molekularna - analiza wybranych materiałów biologicznych 2600-OG-BK-BIO
Przedmiot wprowadza uczestników w fascynujący świat bioarcheologii molekularnej, interdyscyplinarnej dziedziny łączącej archeologię, biologię molekularną i genetykę. Uczestnicy poznają różnorodne materiały biologiczne wykorzystywane w badaniach archeologicznych – kości, zęby, osady środowiskowe, tkaniny czy resztki organiczne – oraz nauczą się, jak te próbki mogą dostarczyć informacji o historii populacji, diecie, zdrowiu i środowisku dawnych społeczności.
Podczas zajęć uczestnicy zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną: uczą się podstaw izolacji DNA i białek z próbek archeologicznych, poznają metody minimalizacji kontaminacji, a także zasady interpretacji danych molekularnych w kontekście biologicznym i archeologicznym. Zajęcia obejmują wykłady interaktywne, demonstracje laboratoryjne, ćwiczenia praktyczne oraz analizę rzeczywistych danych z badań bioarcheologicznych.
Przedmiot rozwija zarówno wiedzę, jak i umiejętności praktyczne, takie jak praca z próbkami biologicznymi, analiza wyników eksperymentów oraz dokumentowanie badań. Ponadto uczestnicy rozwijają kompetencje społeczne i etyczne, ucząc się współpracy w zespole, krytycznej oceny wyników i odpowiedzialnego podejścia do pracy z materiałem biologicznym.
Bioarcheologia molekularna pozwala połączyć teorię z praktyką, przybliżając studentom nowoczesne metody badawcze stosowane w naukach przyrodniczych i archeologicznych, a także pokazuje, jak odkrycia molekularne mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia przeszłości człowieka i środowiska.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Koordynatorzy przedmiotu
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- pogadanka
Metody dydaktyczne poszukujące
- projektu
- obserwacji
- referatu
Metody dydaktyczne w kształceniu online
- metody służące prezentacji treści
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę w formie testu wyboru w zakresie: W, U, lub obecność na zajęciach, lub wykonanie prezentacji lub opracowanie pracy na temat wskazany przez prowadzącego.
Kryteria oceny:
dostateczny: 50 - 60% pkt,
dostateczny plus - 61-70% pkt,
dobry - 71-80% pkt,
dobry plus - 81-90% pkt,
bardzo dobry - powyżej 90% pkt.
UWAGA !!!
FORMA ZAJĘĆ HYBRYDOWA: połowa zajęć stacjonarnie, połowa on-line.
Literatura
Najnowsze artykuły naukowe pochodzące z profesjonalnych baz danych
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: