Dokumentacja fotograficzna w ekspertyzach sądowych 2600-MDW-1B-DF
Zajęcia pozwalają poznać zagadnienia związane z wykonywaniem dokumentacji fotograficznej w ekspertyzach sądowych. W trakcie ćwiczeń studenci wykonują zdjęcia na inscenizowanym miejscu zdarzenia. Samodzielnie w podgrupach wykonują zdjęcia ogólnoorientacyjne, sytuacyjne i szczegółowe w dwóch fazach oględzin. Stosują odpowiednio znaczniki (skalówki, strzałki i numery). Wykonują również fotografie śladów traseologicznych, daktyloskopijnych, zdjęcia reprodukcyjne ,w tym w świetle UV, oraz zdjęcia technikami makro. Prezentowane są cyfrowe aparaty fotograficzne oraz ich opcjonalne wyposażenie pozwalające na wykonanie poszczególnych typów fotografii dokumentacyjnej: np. makrofotografii studyjnej. Zdjęcia wykonane podczas ćwiczeń laboratoryjnych są wspólnie omawiane i analizowane.Na zajęciach poruszane są następujące kwestie merytoryczne:
Laboratorium: Wykonanie dokumentacji fotograficznej – zdjęcia ogólnoorientacyjne, sytuacyjne i szczegółowe w pierwszej fazie oględzin (statycznej) – inscenizacja miejsca zdarzenia w trzech podgrupach, w tym ze stwierdzeniem zwłok ludzkich; wykonanie dokumentacji fotograficznej – zdjęcia szczegółowe w drugiej fazie oględzin (dynamicznej); dobór tła i znaczników; ślad traseologiczny – zdjęcie odcisku buta w światle kątowym, dobór znaczników; fotografia badawcza zdjęcia w świetle UV – ujawnianie zabezpieczeń banknotów, dokumentów; makrofotografia w dokumentacji fotograficznej w kryminalistyce; zależność: głębia ostrości/liczba przysłony/czas naświetlania, fotografia śladów daktyloskopijnych z zastosowaniem proszku daktyloskopijnego w świetle UV; zaliczenie – prezentacja projektów zaliczeniowych z omówieniem
Wykład: Definicja i cele fotografii kryminalistycznej; zasady wykonywania dokumentacji fotograficznej w ekspertyzach sądowych – zdjęcia ogólnoorientacyjne, sytuacyjne i szczegółowe; Ślady traseologiczne – dokumentacja fotograficzna; Fotografowanie zwłok na miejscu zdarzenia; Zdjęcia reprodukcyjne; Fotografia sygnalityczna; Fotografia badawcza (zdjęcia w różnych zakresach promieniowania elektromagnetycznego); Makrofotografia w dokumentacji fotograficznej w kryminalistyce; Zależność: głębia ostrości/liczba przysłony/czas naświetlania; Rejestracja fotograficzna czynności przeszukania; Formy prezentacji materiału poglądowego; Aspekt zabezpieczania plików cyfrowych, aspekty prawne wykonywania dokumentacji fotograficznej; Historia fotografii w zarysie
W cyklu 2022/23Z:
identyczne jak w części A |
W cyklu 2023/24Z:
identyczne jak w części A |
W cyklu 2024/25Z:
identyczne jak w części A |
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
- inscenizacja
Metody dydaktyczne podające
- wykład informacyjny (konwencjonalny)
- wykład problemowy
- opis
Metody dydaktyczne poszukujące
- obserwacji
- projektu
- ćwiczeniowa
- klasyczna metoda problemowa
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Wykład; kolokwium zaliczeniowe – K_W02
Laboratorium; projekt zaliczeniowy – K_W02, K_U12, K_K08
Aktywność – K_K08
Wykład: zaliczenie na ocenę w formie zaliczenia pisemnego z treści prezentowanych w ramach wykładu
Kryteria oceny: na ocenę dostateczną student musi zdobyć 50 - 60% pkt, na ocenę dostateczny plus - 61-70% pkt, na ocenę dobry - 71-80% pkt, na ocenę dobry plus - 81-90% pkt, na ocenę bardzo dobry - powyżej 90% pkt.
Zajęcia laboratoryjne: w zakresie wiedzy: wiedza na temat dokumentacji fotograficznej w ekspertyzach sądowych; w zakresie umiejętności: praktyczne wykorzystanie wiedzy na temat dokumentacji fotograficznej, praca z cyfrowym aparatem fotograficznym, znacznikami; prezentacja multimedialna projektu zaliczeniowego przygotowanego indywidualnie lub w 2-3 osobowych zespołach.
Kryteria oceny: na ocenę dostateczną student musi zdobyć 50 - 60% pkt, na ocenę dostateczny plus - 61-70% pkt, na ocenę dobry - 71-80% pkt, na ocenę dobry plus - 81-90% pkt, na ocenę bardzo dobry - powyżej 90% pkt.
W zakresie kompetencji społecznych: oceniana jest aktywność studenta na zajęciach i jego zaangażowanie oraz praca zespołowa. Ocena w skali 2-5.
Ocena ostateczna z ćwiczeń laboratoryjnych: ocena z projektu w formie prezentacji (90%); średnia z ocen z aktywności na zajęciach (10%)
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
http://pila.szkolapolicji.gov.pl/joomla/fotografia-kryminalistyczna.html
http://www.kwp.radom.pl/media/przeglady/pdf/024-badanie-kaczmarek_63743.pdf
http://www.cryminalistic.cba.pl/?cat=8
Witold Wrotek "Makrofotografia. Magia Szczegółu"
Kulicki M. i in. 2009. Kryminalistyka. Wydawnictwo Naukowe UMK
Bogusz I. 2013. Dokumentacja fotograficzna z oględzin miejsca zdarzenia z uwzględnieniem makrofotografii i fotografii w świetle UV. Centrum Szkolenia Policji, Legionowo 2014 (dostęp on-line)
Ronowicz S. 2014. Fotografia kryminalistyczna przewodnik do prac praktycznych. Centrum Szkolenia Policji, Legionowo 2014 (dostęp on-line)
Koźmiński L. i in. 2015. Podstawowe czynności techniczno-kryminalistyczne podczas oględzin miejsca zdarzenia. Szkoła policji w Pile. (dostęp on-line)
W cyklu 2022/23Z:
identyczne jak w części A |
W cyklu 2023/24Z:
identyczne jak w części A |
W cyklu 2024/25Z:
identyczne jak w części A |
Uwagi
W cyklu 2022/23Z:
|
W cyklu 2023/24Z:
|
W cyklu 2024/25Z:
|
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: