Kryminalistyka 2600-KRSA-2-S1
Wykład:
Przedmiot kryminalistyka ma zapoznać studentów ogólnie z nauką kryminalistyki – jej przedmiotem, historią oraz związkami z innymi dziedzinami prawa. Na wykładzie szczególny nacisk położony jest na poznanie taktyki i techniki kryminalistycznej w zakresie realizacji najistotniejszych czynności procesowych oraz kryminalistycznych jakimi są: przesłuchanie, okazanie, przeszukanie, oględziny i eksperyment procesowy. Student poznaje źródła i środki dowodowe oraz wieloznaczność pojęcia dowód., w tym usytuowanie ekspertyz sądowych w systemie środków dowodowych wykorzystywanych w procesie karnym i cywilnym. Zwraca się uwagę na znaczenie wersji kryminalistycznych w planowaniu i realizacji poszczególnych czynności dowodowych. W zakres zagadnień związanych z przesłuchaniem student poznaje znaczenie szczególnych form przesłuchania w tym mających znaczenie identyfikacyjne – okazanie i odtworzenie wyglądu człowieka.
Laboratoria:
Podczas ćwiczeń laboratoryjnych studenci zapoznają się z problematyką identyfikacji, poszczególnymi metodami identyfikacji śladów kryminalistycznych (biologicznych, daktyloskopijnych, osmologicznych, traseologicznych, mechanoskopijnych, fonoskopijnych, pisma etc.), ich ujawnianiem, specyfiką postępowania z różnymi rodzajami śladów kryminalistycznych oraz wnioskowaniem. Szczególny nacisk położony jest na identyfikację człowieka, zwierząt oraz innych organizmów na podstawie pozostawionych przez nie śladów biologicznych. Studenci zapoznają się także z bronią palną oraz śladami jej użycia oraz metodami identyfikacji różnych typów broni palnej. Podczas zajęć z wariografii kryminalistycznej mają możliwość naocznej obserwacji reakcji organizmu badanej osoby na poszczególne testy.
Studenci w grupach realizują czynność oględzin miejsca, podczas których ujawniają, zabezpieczają ślady oraz sporządzają dokumentację procesową – protokół oględzin oraz dokumentację techniczną – szkice, plan, fotografia oględzinowa – fot. ogóloorientacyjna, sytuacyjna i szczegółowa.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
- pokaz
Metody dydaktyczne podające
- opis
- wykład problemowy
- wykład informacyjny (konwencjonalny)
Metody dydaktyczne poszukujące
- ćwiczeniowa
- obserwacji
- laboratoryjna
- pomiaru w terenie
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Wykład: Egzamin w formie pytań otwartych lub zamkniętych: na ocenę dostateczną student musi odpowiedzieć na 60-70% pytań, na ocenę dostateczny plus - 71-80%, na ocenę dobry - 81-87%, na ocenę dobry plus - 88-94%, na ocenę bardzo dobry - powyżej 94%.
Zajęcia laboratoryjne: Zaliczenie na ocenę poszczególnych bloków tematycznych zajęć laboratoryjnych (oceniane są zrealizowane zadania) i końcowego kolokwium.
W zakresie wiedzy i umiejętności: zaliczenie poszczególnych bloków tematycznych zajęć i końcowego kolokwium: na ocenę dostateczną student musi poprawnie zrealizować 60-70% zadań, na ocenę dostateczny plus - 71-80%, na ocenę dobry - 81-87%, na ocenę dobry plus - 88-94%, na ocenę bardzo dobry - powyżej 94%.
W zakresie kompetencji społecznych: oceniana jest aktywność studenta na zajęciach i jego zaangażowanie oraz praca zespołowa. Ocena w skali 2-5.
Ocena ostateczna z zajęć laboratoryjnych: średnia z uśrednionych ocen uzyskanych na zajęciach i oceny z końcowego kolokwium.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
1. M. Kulicki, V. Kwiatkowska-Wójcikiewicz, L. Stępka, Kryminalistyka. Wybrane zagadnienia z teorii i praktyki śledczo-sądowej, Toruń 2009.
2. B. Hołyst, Kryminalistyka, Warszawa 2012.
3. E. Gruza, M. Goc, J. Moszczyński, Kryminalistyka – czyli rzecz o metodach śledczych, Warszawa 2008.
4. J. Kasprzak [et al.], Kryminalistyka, Warszawa 2006.
5. W. Kędzierski (red.), Kryminalistyka. Wybrane zagadnienia techniki, Szczytno 2011.
6. M. Kała, D. Wilk, J. Wójcikiewicz (red.), Ekspertyza sądowa. Zagadnienia wybrane, wyd, 4, Warszawa 2023
7. Bieżąca, najnowsza literatura kryminalistyczna zalecana na wykładzie i laboratoriach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: