Analiza i interpretacja tekstów kultury 2500-OG-K-AITK
Zajęcia będą poświęcone lekturze wybranych tekstów łacińskich i greckich (w przekładzie) oraz korespondujących z nimi tekstów średniowiecznych, nowożytnych i współczesnych. Kluczem doboru tekstów czytanych w trakcie semestru jest motyw śmierci i zaświatów (cztery główne tematy to zejście do podziemi, mit Orfeusza i Eurydyki, nieśmiertelność duszy oraz wizja końca świata). Celem zajęć jest zapoznanie studentów z wybranymi wybitnymi dziełami literatury klasycznej, analiza ich kompozycji, środków wyrazu, cech gatunkowych, zapoznanie się z możliwościami interpretacji tych dzieł w najważniejszych nurtach współczesnej krytyki i teorii literatury oraz prześledzenie w jaki sposób motywy i idee przedstawione w dziełach klasycznych są przekształcane w tekstach literackich innych epok.
W cyklu 2023/24Z:
Zakres tematów: 1. Zejście do podziemi: porównanie rozmowy Odyseusza z duchami w Hadesie z zejściem Eneasza do Hadesu razem z wieszczką Sybillą; omówienie realizacji motywu katabazy w powieści J. Conrada. 2. (Nie)śmiertelność duszy. Analiza i interpretacja dwóch różniących się ujęć śmierci w myśli starożytnej – platońskiej kładącej nacisk na nieśmiertelność duszy i epikurejskiej uznającej całkowitą skończoność ludzkiego życia (nacisk będzie położony na środki literackie użyte do prezentacji poglądów filozoficznych). Motyw przemijania, śmierci, uwolnienia i unieśmiertelnienia w kontekście recepcji myśli platońskiej w poezji Yeatsa. 3. Mit o Orfeuszu i Eurydyce – jego różne wersje w ujęciu poetów doby augustowskiej, Wergiliusza i Owidiusza. Recepcja mitu Orfeusza i Eurydyki we współczesnej literaturze gatunkowej science fiction. 4. Wizje końca świata: wizja Apokalipsy św. Jana, literatura wizyjna pełnego średniowiecza u Hildegardy z Bingen – jej zanurzenie w tekście biblijnym i innowacyjność. Apokaliptyka i postapokaliptyka w XX wiecznej prozie amerykańskiej (N. West). |
W cyklu 2024/25L:
Zakres tematów: 1. Zejście do podziemi: porównanie rozmowy Odyseusza z duchami w Hadesie z zejściem Eneasza do Hadesu razem z wieszczką Sybillą; omówienie realizacji motywu katabazy w powieści J. Conrada. 2. (Nie)śmiertelność duszy. Analiza i interpretacja dwóch różniących się ujęć śmierci w myśli starożytnej – platońskiej kładącej nacisk na nieśmiertelność duszy i epikurejskiej uznającej całkowitą skończoność ludzkiego życia (nacisk będzie położony na środki literackie użyte do prezentacji poglądów filozoficznych). Motyw przemijania, śmierci, uwolnienia i unieśmiertelnienia w kontekście recepcji myśli platońskiej w poezji Yeatsa. 3. Mit o Orfeuszu i Eurydyce – jego różne wersje w ujęciu poetów doby augustowskiej, Wergiliusza i Owidiusza. Recepcja mitu Orfeusza i Eurydyki we współczesnej literaturze gatunkowej science fiction. 4. Wizje końca świata: wizja Apokalipsy św. Jana, literatura wizyjna pełnego średniowiecza u Hildegardy z Bingen – jej zanurzenie w tekście biblijnym i innowacyjność. |
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne podające
- pogadanka
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Metody oceniania:
- ocena przygotowania studenta do zajęć oraz jego aktywności w ich trakcie
- esej krytyczno-literacki na temat związany z problematyką poruszaną na zajęciach
Literatura
Teksty literackie starożytne i średniowieczne:
Apokalipsa św. Jana (różne polskie przekłady biblijne)
Hildegarda z Bingen, Scivias, tłum. J. Łukaszewska-Haberkowa, Kraków 2011
Homer, Odyseja, tłum. J. Parandowski (wiele wydań)
Lukrecjusz, O naturze wszechrzeczy, tłum. E. Szymański, Warszawa 1957
Owidiusz, Metamorfozy, pieśń X, tłum. A. Kamieńska, Wrocław 2005 (seria BN)
Platon, Fedon, tłum. W. Witwicki, Warszawa 1984 (lub późniejsze) lub Platon, Fedon, tłum. R. Legutko, Kraków 2017 (z opracowaniem)
Wergiliusz, Eneida, tłum. Z. Kubiak (wiele wydań)
Wergiliusz, Georgiki, tłum. Z. Abramowiczówna, Wrocław 1953 (seria BN)
Teksty literackie XX i XXI w.:
Joseph Conrad, Jądro ciemności, tłum. M. Heydel, Kraków 2011
Stanisław Lem, Solaris (wiele wydań)
W.B. Yeats, Poezje wybrane, tł. S. Barańczak, Warszawa 1987
T.S. Eliot, The Hollow Men (w różnych przekładach polskich)
Cz. Miłosz, Ocalenie, Warszawa 1945 (i późniejsze wydania)
Literatura przedmiotu:
A. Burzyńska, M.P. Markowski, Teorie literatury XX wieku: podręcznik, Warszawa 2007
M. Cytowska, H. Szelest, Literatura rzymska: okres augustowski, Warszawa 1990
P. Grimal, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 2008
W. J. Harrington, Klucz do Biblii, Warszawa 2012
J. Korpanty, Lukrecjusz: rzymski apostoł epikureizmu, Wrocław 1991
Literatura Grecji starożytnej, t. 1–2, red. H. Podbielski, Lublin 2005
S. Stabryła, Wergiliusz: świat poetycki, Wrocław 1983
K. Zarzycka-Stańczak, Idem aliter. Przybliżenia owidiańskie, Lublin 1999
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: