Statystyka i SPSS 2405-S-2-S1-SSPSS
Kurs składa się z dwóch zasadniczych części realizowanych w podziale semestralnym. W pierwszej części kursu jego uczestnicy nabywają umiejętności obsługi pakietu statystycznego PS IMAGO oraz wykorzystania procedur statystycznych do opisu badanych zbiorowości za pomocą charakterystyk empirycznych. Istotnym elementem tej części kursu jest wyposażenie jego uczestników w umiejętność formułowania pytań badawczych i hipotez, doboru odpowiednich procedur analitycznych, interpretacji uzyskanych wyników oraz świadomości ograniczeń, jakie niosą za sobą przeprowadzone analizy.
Część druga obejmuje wnioskowanie statystyczne. Uczestnicy kursu zapoznawani są z procedurami porównywania średnich, miarami związku między zmiennymi jakościowymi, analizą regresji i korelacji. Uzupełnieniem tej wiedzy jest analiza wielozmiennowa obejmująca skalowanie (analiza rzetelności, spójności wewnętrznej skali) i redukcję wymiarów z wykorzystaniem analizy czynnikowej.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne poszukujące
- laboratoryjna
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Dopuszczalne są dwie nieobecności w każdym semestrze. Nieobecność 5 i 6 należy "odpracować" na dyżurze prowadzącego wykazując się znajomością treści i zagadnień stanowiących przedmiot zajęć, w trakcie których powstałą absencja.
W trakcie kursu przeprowadzane są cztery kolokwia.
Każde z kolokwiów składa się z dwóch części: 1. pisemna - uczestnik kursu jest zobowiązany wykazać się wiedzą teoretyczną i umiejętnością interpretacji wyników; 2. praktyczna - student wykorzystując oprogramowanie PS IMAGO przeprowadza analizy statystyczne i dokonuje interpretacji uzyskanych wyników.
Otrzymanie oceny pozytywnej wymaga zdobycia 50% maksymalnej liczby punktów + 1 pkt.
Ocena końcowa to średnia arytmetyczna czterech ocen z kolokwiów (nie przystąpienie do kolokwium jest równoznaczne z oceną niedostateczną).
Średnie będą przeliczane na oceny końcowe w następujący sposób:
2,75-3,25 dostateczny
3,26-3,75 dostateczny plus
3,76-4,25 dobry
4,26-4,60 dobry plus
4,61-5,00 bardzo dobry
Literatura
Bedyńska, Sylwia, Cypryańska, Marzena (red.), 2013, Statystyczny drogowskaz 1. Praktyczne wprowadzenie do wnioskowania statystycznego. Wydawnictwo Akademickie SEDNO
Blalock, Hubert M., 1977, Statystyka dla socjologów, PWN
Górniak Jarosław, Wachnicki Janusz, 2013, Pierwsze kroki w analizie danych, Predictive Solutions
Nawojczyk Maria, 2010, Przewodnik po statystyce dla socjologów, Predictive Solutions
Sobczyk Mieczysław, 2023, Statystyka, PWN
Frankfurt Nachmias C., Nachmias David, 2001, Metody badawcze w naukach społecznych, Zysk i S ka, Poznań
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: