Socjologia instytucji i zrzeszeń 2405-S-2-S1-SIZ
Wykład ukierunkowany jest na systematyczne przedstawienie następujących problemów: organizacja życia społecznego jako przedmiot badań; procesy instytucjonalizacji życia społecznego; instytucjonalizacja: władzy, wiary, wiedzy, opieki i rozrywki, gospodarowania; proces biurokratyzacji; funkcjonowanie administracji publicznej, zasada pomocniczości; autonomia i samorząd; model funkcjonalny instytucji: urząd, przedsiębiorstwo, instytucja totalna; dwa modele organizacji życia społecznego: porządek państwowy oraz ład społeczny; dualizm organizacji międzynarodowych; sektor nonprofit; model funkcjonalny fundacji; instytucjonalizacja zrzeszeń - systemy partyjne, związki zawodowe, spółdzielczość; tajne związki, ruchy kontrkulturowe i ekologiczne; organizacja sportu i turystyki; stowarzyszenia hobbystów i kolekcjonerów; stowarzyszenia twórców; wzory życia zakonnego; model funkcjonalny stowarzyszenia; kulturowe i psychospołeczne funkcje zrzeszeń; instytucje i zrzeszenia w świadomości społecznej; rozwój instytucji i zrzeszeń w społeczeństwie polskim; degradacja samorządu, stowarzyszeń i fundacji w systemie komunistycznym.
Przedmiot ten nie ma odpowiednika w literaturze przedmiotu w formie podręcznika czy też teoretyzującej syntezy. Ma ten brak zastąpić. Jest też ukierunkowany na wskazanie trendów rozwojowych bez analizy tła historycznego. W szczególności jednak operuje odwołaniami do funkcjonujących w Polsce, w przeszłości i dziś, struktur organizacyjnych.
Zadaniem ćwiczeń jest dopełnienie wykładanych treści o analizę literatury przedmiotu, zgodnie ze szczegółowymi wskazaniami programowymi. Do tego ćwiczenia mają przygotować studentów od strony rzeczowej i merytorycznej do końcowego egzaminu.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
- wykład informacyjny (konwencjonalny)
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Podstawową formą oceny jest egzamin, zdawany w formie ustnej. Gdy program studiów nie obejmuje ćwiczeń, student za wskazówkę egzaminacyjną ma zestaw pytań. Gdy wykład uzupełniany jest ćwiczeniami, student otrzymuje pytanie, którego wyjściową kwestią jest jedno z pojęć podstawowych dla danego tematu (patrz program). Ćwiczenia wymagają obecności aktywnej w formie udziału w dyskusji, której zaczynem jest referat studencki oraz teksty wskazane w fakultatywnej liście literatury. Znaczącym kryterium oceny jest nie tylko treść, ale i forma wypowiedzi ustnej, w szczególności logika wypowiedzi - przy wskazanej na znajomości tematu, opartej na materiale (notatki) z wykładów i ćwiczeń. Jeśli zdający wykazuje się niewiedzą - otrzymuje dodatkowe pytanie. Odpowiedź jest oceniana nie tylko stopniem, ale i komentarzem ze strony egzaminatora.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
Kazimierz Z. Sowa "Wstęp do socjologicznej teorii zrzeszeń", wyd. 2, Warszawa 1988.
Ferdinand Tonnies "Wspólnota i stowarzyszenie. Rozprawa o komunizmie i socjalizmie jako empirycznych formach kultury", Warszawa 1988.
Antoni Mączek "Rządzący i rządzeni. Władza i społeczeństwo w Europie wczesnonowożytnej", Warszawa 1986.
Irena Borowik "Procesy instytucjonalizacji i prywatyzacji religii w powojennej Polsce" Kraków 1997.
Tadeusz Alek-Kowalski "Instytucjonalizacja nauki", wyd. 2, 1998.
Ewa Leś "Od filantropii do pomocniczości. Studia porównawcze rozwoju i działalności organizacji społecznych", Warszawa 2000.
Michel Crozier "Biurokracja - anatomia zjawiska", Warszawa 1967.
Herbert A. Simon "Działanie administracji. Procesy podejmowania decyzji w organizacjach administracyjnych" Warszawa 1976.
Dorota Ilczuk, „Sektor nonprofit w kulturze. Analiza instytucjonalno-finansowa fundacji i stowarzyszeń”, Warszawa 1995.
Piotr Gliński, „Polscy Zieloni. Ruch społeczny w okresie przemian”, Warszawa 1996.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: