Repetytorium statystycznie istotne 2404-P-MF-RSI
WPROWADZENIE
Statystyka to nie tylko zbiór narzędzi potrzebnych do napisania pracy dyplomowej, ale też okulary, przez które patrzymy na świat zjawisk.
Podczas zajęć uporządkujemy wiedzę z zakresu statystyki opisowej i przypomnimy informacje o technikach statystycznych. Zajmiemy się przede wszystkim statystyką klasyczną, która jest mocno zakorzeniona jest w rozkładzie normalnym i częstościowej interpretacji prawdopodobieństwa. Odkurzymy mechanikę testów klasycznych i nadamy sens pojęciom takim jak: p-wartość, istotność statystyczna, wielkość efektu. Odpowiemy na pytania, czy istotna statystycznie korelacja to duża korelacja. Czy badacz może mieć pewność, że nie ma różnic między grupami.
ZAKRES tematyczny zajęć:
- statystyka opisowa
- klasyczne testy istotności statystycznej:
- analiza korelacji (przede wszystkim r-Pearsona i rho-Spearmana)
- test t-Studenta (grupy niezależne i jego nieparametryczny odpowiednik)
- regresja liniowa (wielokrotna)
- analiza mocy (odpowiedź na pytanie, ile potrzebuję osób, aby użyty test statystyczny miał moc równą .80%)
Oprócz omówienia ww. metod, przypomnimy kolejność wykonywania działań w SPSS-ie.
Jeśli wystarczy czasu poruszymy też inne techniki z zakresu podstawowej statystyki 1-2 oraz analizę wariancji (jednoczynnikowa, przede wszystkim testy post-hoc)
Czego nie będzie: analizy moderacji i mediacji, analizy kowariancji, równań strukturalnych, nauki pakietów statystycznych innych niż SPSS (R, AMOS, Python). Repetytorium obejmuje tylko same podstawy statystyki.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Metody dydaktyczne podające
- opis
Metody dydaktyczne poszukujące
Metody dydaktyczne w kształceniu online
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia LABORATORIÓW:
• Obecność na zajęciach: dozwolone są 2 nieobecności. Więcej niż cztery oznacza brak zaliczenia zajęć w danym roku akademickim.
• Kolokwium końcowe z wykazaniem się umiejętnością obsługi pakietu SPSS oraz interpretowania wyników analiz.
• Ocen zaliczających kolokwium nie można poprawiać. Poprawka dotyczy jedynie oceny niedostatecznej. Z poprawy można otrzymać co najwyżej ocenę dostateczną (3).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: