Regresja linowa, czyli jak przestał(a)em się martwić i pokochałe(a)m linie proste 2404-P-MF-RL
Głównym celem kursu jest kompleksowe zaznajomienie uczestników i uczestniczek z teorią i praktycznym zastosowaniem modeli regresji liniowej, zarówno w ich podstawowej, jak i bardziej zaawansowanej formie. Kurs kładzie szczególny nacisk na rozwijanie umiejętności analitycznych poprzez wykorzystanie darmowego i intuicyjnego oprogramowania statystycznego JASP. Uczestnicy zdobędą wiedzę i praktyczne kompetencje niezbędne do samodzielnego budowania, interpretowania i weryfikowania modeli regresji liniowej w kontekście badań, szczególnie w obszarze nauk behawioralnych. Poza prostymi modelami regresyjnymi uczestnicy/czki zapoznają się z bardziej zaawansowanymi modelami regresji – w tym modelami mediacyjnymi i moderacyjnymi. Przyjrzymy się również sytuacjom, w których standardowe założenia statystyczne dla modeli regresyjnych są niespełniane i zastanowimy się, w jaki sposób możemy je obejść.
Podczas zajęć będziemy pracować przede wszystkim w programie JASP – otwartym i intuicyjnym pakiecie statystycznym, który umożliwia łatwe dokumentowanie procesu analitycznego. Dodatkowo przygotowuje też wyniki zgodnie ze standardami APA.
Zajęcia można traktować jako: (1) samodzielny kurs zwiększający zdolności analityczne studentów/ek; (2) jako odświeżenie materiału z zakresu regresji liniowej z wcześniejszych lat studiów; (3) przygotowanie do samodzielnej pracy analitycznej z danymi uzyskiwanych w ramach projektów magisterskich.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia będzie przygotowanie raportu z analizy danych przygotowanych przez prowadzonego. Oceniane będą analizy przeprowadzone w programie JASP oraz raport opisujący i interpretujący ich wyniki.
Literatura
Cypryańska, M., & Bedyńska, S. (Eds.). (2013). Statystyczny drogowskaz. 1: Praktyczne wprowadzenie do wnioskowania statystycznego. Wydawnictwo Akademickie Sedno ; Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: