Problemy behawioralne zwierząt domowych 2404-P-5-SPZ-PBZ
1. Rozumienie i definiowanie problemów behawioralnych u psów. Rozumienie problemów behawioralnych psów w perspektywie etologicznej, biologicznej i psychologicznej. Sposoby wyjaśniania zaburzeń zachowania w ujęciu biologicznym – wyjaśnianie fizjologiczne, ontogenetyczne, ewolucyjne i funkcjonalne. Podejście biokognitywno-behawioralne. Współczesne rozumienie problemów behawioralnych oparte o analizę emocji. Norma i patologia w kontekście problemów behawioralnych. Kryteria patologii zachowania.
2. Przyczyny zaburzeń zachowania zwierząt. Naturalne wzorce zachowania i możliwość ich prezentacji. Stres i problemy związane ze stresem. Deficyty socjalizacji i wczesnych doświadczeń. Uczenie się jako czynnik prowadzący do powstania zaburzeń zachowania. Warunki środowiskowe i trudności adaptacyjne.
3. Typologia i sposoby klasyfikowania problemów behawioralnych. Kategorie problemów behawioralnych. Klasyfikacje problemów behawioralnych w perspektywie medycznej i etologicznej. Problemy behawioralne w kontekście analizy etogramu.
4. Problemy behawioralne związane ze strachem i lękiem. Strach i lęk w kontekście ontogenezy zachowania. Reakcje strachu i lęku. Determinanty i komponenty strachu. Etiologia zaburzeń lękowych – dziedziczenie, predyspozycje indywidualne, deprywacja i trauma, udział procesów uczenia się. Panika i fobia. Ocena i ewaluacja problemów behawioralnych związanych ze strachem i lękiem. Sposoby i techniki modyfikacji zaburzeń związanych z lękiem. Farmakoterapia w terapii zaburzeń lękowych.
5. Problemy behawioralne związane z izolacją. Rozwój przywiązania. Systemy emocjonalne J.Panksepp’a związane z problemami separacyjnymi – system opieki, strachu, paniki i poszukiwania. Hyper – bonding. Problemowe zachowania manifestowane w sytuacji izolacji i objawy fizyczne prezentowanych zachowań. Diagnoza problemów związanych z separacją. Metody postępowania - trening znoszenia izolacji. sygnał niedostępności opiekuna.
6. Zachowania stereotypowe i kompulsywne. Zachowania stereotypowe a kompulsywne. Neurofizjologiczne podstawy zachowań stereotypowych i kompulsywnych. Stres a zachowania kompulsywne. Inne czynniki prowadzące do powstania zachowań kompulsywnych. Rozpoznanie zachowań kompulsywnych – motoryczne, związane z zaburzonym spostrzeganiem, prowadzące do samouszkodzeń, oralne.
7. Problemy behawioralne związane z nadmierną aktywnością.. Hiperaktywność i hiperkineza. Neurofizjologiczne przyczyny hiperaktywności. Społeczna i sensoryczna deprywacja jako przyczyna hiperaktywności. Inne problemy behawioralne związane z nadmierną aktywnością.
8. Zachowania agresywne jako problem behawioralny. Funkcjonalne i operacyjne definiowanie agresji. Typy zachowań agresywnych. Zachowanie agresywne jako naturalny wzorzec zachowania. Reakcje grożenia - rytualizacja agresji. Agresja ofensywna defensywna i łowiecka jako problem behawioralny. Czynniki prowadzące do agresji wewnątrzgatunkowej i międzygatunkowej.
9. Metody i techniki stosowane w modyfikacji zachowania. Przegląd metod wykorzystywanych w modyfikacji zachowania zwierząt. Wybór metody pod kątem problemów behawioralnych. Dostosowanie technik pracy do indywidualnych predyspozycji i możliwości zwierzęcia. Techniki oparte na procesach uczenia się – desensytyzacja, przeciwarunkowanie, habituacja. Uniemożliwienie i kontrola środowiska. Sposoby wyrównywania nastroju. Udział farmakoterapii w modyfikacji problemów behawioralnych.
10. Analiza przypadków.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- opowiadanie
Metody dydaktyczne poszukujące
- seminaryjna
Metody dydaktyczne w kształceniu online
- metody wymiany i dyskusji
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23Z: | W cyklu 2023/24Z: | W cyklu 2025/26Z: | W cyklu 2024/25Z: |
Kryteria oceniania
Prezentacja na zajęciach wybranego tematu - 30%
Praca domowa – 30%
Ocena ze sprawdzianu – 40%
Literatura
Sadowski, B., Chmurzyński, J. (1989). Biologiczne mechanizmy zachowania. Warszawa. PWN. Rozdziały 19, 20
Lindsay, S. R. (2001) Handbook of Applied Dog Behavior and Training, Volume Two: Etiology and Assessment. Iowa State University Press
Landsberg, G., Hunthausen, W., Ackerman L. (2012). Behavior Problems Dog &Cat. Saunders Elsevier
Appleby, M., Hughes, B., Mench, J., Ollson, A., (2011). Animal Welfare. CAB International.
Fox, M., (1968) In Abnormal behaviour in animals. (M.W. Fox ed.) W.B. Saunders Co., Philadelphia
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: