Teoria i metodyka gimnastyki 2403-WFiS-s2-18
Ćwiczenia gimnastyczne mają zastosowanie od wczesnego dzieciństwa do późnej starości. Różnorodność materiału gimnastycznego i bogaty jego zbiór umożliwia dobór ćwiczeń odpowiednio do wieku, płci, stanu zdrowia, poziomu usportowienia i zainteresowań. Podstawowym zadaniem gimnastyki jest dbanie o prawidłową postawę naszego ciała i jego kompleksowy rozwój-sprawność układu ruchowego i nerwowego, rozwój siły, koordynacji, gibkości, szybkości oraz wytrzymałości organizmu.
Student poznaje: niezbędną wiedzę dotyczącą gimnastyki podstawowej i jej ważnej roli w procesie usprawniania oraz współczesne kierunki kształcenia ruchowego opartego na technice i metodyce podstawowych ćwiczeń gimnastycznych.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- wykład problemowy
- pogadanka
- opis
Metody dydaktyczne poszukujące
- obserwacji
- doświadczeń
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia przedmiotu jest 100% frekwencja na zajęciach oraz zaliczenie semestru na ocenę na podstawie : pokazu ćwiczeń kształtujących w części wstępnej lekcji gimnastyki, opanowania umiejętności poszczególnych ćwiczeń gimnastycznych , opracowania scenariusza i poprowadzenia zajęć , pozytywnego zaliczenia pisemnego testu.
Efekty kształcenia sprawdzone zostaną poprzez:
obserwację studenta podczas zajęć oraz prowadzenia fragmentu zajęć –W3,U1,U2
rozmowę ze studentem –W1,U1,K1
opracowanie scenariusza zajęć-W1,W2,K1
napisanie testu-W1,W2,W3,
Literatura
1.Szot Z. 1997. Ćwiczenia zwinnościowo – akrobatyczne i skoki. Technika wykonania metodyka nauczania, nauczanie programowe. Warszawa..
2.Mazurek L. 1971. Gimnastyka podstawowa. Słownictwo i gimnastyka. Sport i Turystyka. Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: