Społeczno-kulturowe konteksty społeczeństwa globalnego 2403-PE-123-s2
Wykład ma na celu wprowadzenie uczestników w problematykę społeczno-kulturowych aspektów kształtowania się społeczeństwa globalnego. W pierwszym rzędzie dokonana zostanie analiza pojęciowa przedmiotowego zjawiska, ze szczególnym uwzględnieniem precyzyjnego jego zdefiniowania. Scharakteryzowane zostaną także poszczególne jego przejawy. Polityczny z uwzględnieniem kształtowania się instytucji ponadpaństwowych, ukazana zostanie także antynomia osłabienia się państwa narodowego i renesansu nacjonalizmu. Opisane zostanie tworzenie się globalnych rynków gospodarczych wraz z ich społecznymi i kulturowymi konsekwencjami. Analizie poddane zostaną kulturowe wymiary globalizacji, z jednej strony jest to homogenizacja kulturowa, z drugiej hybrydyzacja, a także renesans kultur regionalnych i lokalnych. Wskazane zostaną także konsekwencje istnienia ryzyk globalnych. Refleksji poddane zostanie zagadnienie możliwości ukształtowania się społeczeństwa i kultury planetarnych.
W cyklu 2023/24Z:
Wykład ma na celu wprowadzenie uczestników w problematykę społeczno-kulturowych aspektów kształtowania się społeczeństwa globalnego. W pierwszym rzędzie dokonana zostanie analiza pojęciowa przedmiotowego zjawiska, ze szczególnym uwzględnieniem precyzyjnego jego zdefiniowania. Scharakteryzowane zostaną także poszczególne jego przejawy. Polityczny z uwzględnieniem kształtowania się instytucji ponadpaństwowych, ukazana zostanie także antynomia osłabienia się państwa narodowego i renesansu nacjonalizmu. Opisane zostanie tworzenie się globalnych rynków gospodarczych wraz z ich społecznymi i kulturowymi konsekwencjami. Analizie poddane zostaną kulturowe wymiary globalizacji, z jednej strony jest to homogenizacja kulturowa, z drugiej hybrydyzacja, a także renesans kultur regionalnych i lokalnych. Wskazane zostaną także konsekwencje istnienia ryzyk globalnych. Refleksji poddane zostanie zagadnienie możliwości ukształtowania się społeczeństwa i kultury planetarnych. |
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
- wykład informacyjny (konwencjonalny)
- opis
- wykład problemowy
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23Z: | W cyklu 2023/24Z: |
Kryteria oceniania
Studenci i studentki zobowiązani/ne są do zapisania się na listę obecności przedmiotu.
W celu zaliczenia przedmiotu uczestnicy/uczestniczki muszą napisać esej poświęcony problematyce powiązanej z procesami globalizacji.
* Esej musi obejmować 5-7 stron tekstu (nie wlicza się strony tytułowej i bibliografii), czcionka Times New Roman 12, interlinia w całym tekście 1,5, tekst wyjustowany marginesy standardowe 2,5 cm.
* Tematyka eseju musi odnosić się do zjawisk związanych z procesami globalizacji, w tekście powinno wykorzystywać się przede wszystkim literaturze przedmiotu zaproponowaną w sylabusie przedmiotu (mile widziane jest poszerzenie bibliografii poza pozycje sylabusowe).
* Ocenie podlegać będą:
- powiązanie tematyki eseju z zakresem problemowym przedmiotu (30% całości oceny)
- poprawności dowodzenia i argumentacji (25% całości oceny)
- przejrzystość logiczna i spójność wywodu (25% całości oceny)
- wykorzystywana literatura (10% całości oceny)
- zgodność z wymogami edytorskimi wskazanymi w sylabusie (10% całości oceny).
Oceny i punktacja:
0-16 pkt. – 2,0
17-19 pkt. – 3,0
20-22 pkt.– 3,5
23-25 pkt. – 4,0
26-28 pkt. – 4,5
29-30 pkt. – 5,0
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
Literatura obowiązkowa:
* E. Wnuk-Lipiński, Świat międzyepoki, Kraków 2004, Znak.
*A. Appadurai, Nowoczesność bez granic. Kulturowe wymiary globalizacji,
Kraków 2005, Universitas, s. 263-294.
* M. Auge, Nie miejsca. Wprowadzenie do antropologii hipernowoczesności,
Warszawa 2010, PWN, s. 51-80.
* A. Giddens, Nowoczesność i tożsamość, Warszawa 2001, PWN s. 15-49.
Literatura uzupełniająca:
* K. Gorlach, Świat na progu domu, Kraków UJ, s. 18-50.
* J. Urry, Socjologia mobilności, Warszawa 2009, PWN, 75-112.
* Z. Bauman, Globalizacja, Warszawa 2000, PIW (całość).
W cyklu 2023/24Z:
A. Appadurai, Nowoczesność bez granic. Kulturowe wymiary globalizacji, Kraków 2005, Universitas, s. 263-294. |
Uwagi
W cyklu 2023/24Z:
Brak |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: