Lektury filozoficzne: Kultura współczesnego kapitalizmu 2402-F-S2-KWK
Na zajęciach przyjrzymy się trendom we współczesnej kulturze, które służą zarówno do podtrzymywania, jak i kwestionowania systemu kapitalistycznego. Skupimy się zarówno na dociekaniach intelektualnych (np. rozważania Slavoja Żiżka i Byung-Chul Hana), jak i interpretacji dzieł popkulturowych. Będziemy analizować, w jaki sposób filmy, seriale, literatura czy muzyka odzwierciedlają napięcia i sprzeczności kapitalizmu. Poruszymy temat takich zjawisk jak konsumpcjonizm, indywidualizm czy alienacja, badając ich obecność w kulturze popularnej. Omówimy także, jak współczesne ruchy artystyczne i społeczne podejmują krytykę globalnych systemów władzy i ekonomii. Wśród analizowanych przykładów znajdą się m.in. filmy „Parasite” i „Joker” czy seriale takie jak „Black Mirror” i „The White Lotus”. W ramach zajęć studenci będą mieli okazję zapoznać się z różnymi teoriami krytycznymi, w tym podejściami inspirowanymi marksizmem, teorią postkolonialną czy feministyczną. Zastanowimy się również nad przyszłością kultury w kontekście globalnych wyzwań, takich jak kryzys klimatyczny i rozwój technologii.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne podające
- wykład konwersatoryjny
- opowiadanie
Metody dydaktyczne poszukujące
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Głównym kryterium oceny jest przygotowanie i aktywność na zajęciach. Możliwe wygłaszanie własnych referatów na tematy ustalone z prowadzącym.
Literatura
Wybrana literatura (możliwe zmiany pod wpływem ustaleń ze studentami):
Zygmunt Bauman, Płynna nowoczesność, 2007.
Byung-Chul Han, Społeczeństwo zmęczenia, 2021.
David Harvey, Krótka historia neoliberalizmu, 2008.
Naomi Klein, To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat, 2015.
Slavoj Žižek, Rewolucja u bram, 2020.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: