Moduł kształcenia VI.Badania naukowe w zdrowiu publicznym. Seminarium magisterskie 1800-ZP2-MKVISME-S2
W ramach przedmiotu omawiane są metody badawcze wykorzystywane w naukach o zdrowiu, a podawane przykłady dotyczą zagadnień znajdujących się bezpośrednio w polu zainteresowania zdrowia publicznego. Przedstawione zostają pojęcia i zagadnienia ułatwiające zrozumienie powyższej problematyki. Analizowane są liczne czynniki biorące udział w tworzeniu planu obserwacji naukowej, przedstawione zostają jej źródła zmienności. Studenci zostają zapoznani z pojęciem pomiaru w naukach o zdrowiu oraz zaznajomieni ze skalami pomiarowymi, występującymi błędami oraz podstawami wnioskowania. Na licznych przykładach zapoznają się z zagadnieniem korelacji i możliwymi związkami przyczynowo-skutkowymi, które za nimi stoją, a także czynnikami zakłócającymi, które mogą utrudniać prawidłowe wnioskowanie.
Przedstawione są typy badań oraz zagadnienia dotyczące planowanie projektu badawczego, ze szczególnym uwzględnieniem mogących się pojawiać trudności. Zagadnienia zostają zgłębione przy udziale przygotowanych przez studentów przykładów artykułów naukowych, oceniana jest ich rzetelność, trafność oraz omówione sposoby na uzyskanie możliwie jak największej wiarygodności wyników.
Następnie studenci projektują własne badanie w oparciu o literaturę, przygotowują wniosek do komisji bioetycznej i przeprowadzają badanie, po którym piszą pracę stanowiącą z niego sprawozdanie naukowe.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
Metody dydaktyczne poszukujące
- projektu
Metody dydaktyczne w kształceniu online
- metody wymiany i dyskusji
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Systematyczna indywidualna analiza dokonywanych postępów W1-W4, U1-U4, K1-K2.
Literatura
Dobierana indywidualnie
dodatkowa:
1. Pająk A., Kozela M., Metody badań naukowych w zdrowiu publicznym, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa, 2022.
2. Radomski D., Grzanka A., Metodologia badań naukowych w medycynie, Poznań, 2011.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: