Moduł kształcenia III finanse i zarządzanie: Farmakoekonomika 1800-ZP2-Far-S2
Przedmiot realizowany jest w formie wykładów oraz ćwiczeń.
Celem zajęć jest zaznajomienie studentów z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi przeprowadzania analiz farmakoekonomicznych oraz zasad refundacji leków w Polsce i na świecie.
Wykłady obejmują teoretyczne aspekty istotne z punktu widzenia badań farmakoekonomicznych, w tym: wprowadzenie do ocen ekonomicznych w ochronie zdrowia; ekonomia dobrobytu jako podstawa oceny ekonomicznej w ochronie zdrowia; zasady oceny ekonomicznej w ochronie zdrowia; rodzaje analiz farmakoekonomicznych; rola i zadania instytucji zajmujących się oceną technologii medycznych w Polsce i na świecie; znaczenie farmakoekonomiki w podejmowaniu decyzji dot. ochrony zdrowia.
Tematyka ćwiczeń obejmuje zastosowania narzędzi z zakresu analiz farmakoekonomicznych w decyzjach dotyczących ochrony zdrowia, w tym: pomiar kosztów w ocenie ekonomicznej; pomiar korzyści w ocenie ekonomicznej; rodzaje analiz farmakoekonomicznych; praktyczna metodyka oceny ekonomicznej w ochronie zdrowia; ocena ekonomiczna w procesie decyzyjnym; dyskontowanie.
W cyklu 2023/24:
Przedmiot realizowany jest w formie wykładów oraz ćwiczeń. Celem zajęć jest zaznajomienie studentów z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi przeprowadzania analiz farmakoekonomicznych oraz zasad refundacji leków w Polsce i na świecie. Wykłady obejmują teoretyczne aspekty istotne z punktu widzenia badań farmakoekonomicznych, w tym: wprowadzenie do ocen ekonomicznych w ochronie zdrowia; zasady oceny ekonomicznej w ochronie zdrowia; rodzaje analiz farmakoekonomicznych; rola i zadania instytucji zajmujących się oceną technologii medycznych w Polsce i na świecie; znaczenie farmakoekonomiki w podejmowaniu decyzji dot. ochrony zdrowia. Tematyka ćwiczeń obejmuje zastosowania narzędzi z zakresu analiz farmakoekonomicznych w decyzjach dotyczących ochrony zdrowia, w tym: pomiar kosztów w ocenie ekonomicznej; pomiar korzyści w ocenie ekonomicznej; rodzaje analiz farmakoekonomicznych; praktyczna metodyka oceny ekonomicznej w ochronie zdrowia; ocena ekonomiczna w procesie decyzyjnym; dyskontowanie. |
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
- wykład informacyjny (konwencjonalny)
- wykład konwersatoryjny
Metody dydaktyczne poszukujące
Metody dydaktyczne w kształceniu online
- metody odnoszące się do autentycznych lub fikcyjnych sytuacji
- metody wymiany i dyskusji
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24: | W cyklu 2022/23: |
Kryteria oceniania
Metody oceniania:
Kolokwium (test wyboru) – W1, W2, W3, U1, U2, U3, K1, K2, K3
Zaliczenie przedmiotu składa się z jednej części.
Test zaliczeniowy - 25 pytań testowych, z jedną odpowiedzią prawidłową spośród czterech.
Uzyskane punkty przelicza się w następującej skali:
Procent punktów Ocena
92-100 5,0
84-91 4,5
76-83 4,0
68-75 3,5
60-67 3,0
0-59 2,0
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Farmakoekonomika, pod. red. E. Nowakowskiej, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Poznań 2010.
2. Morris S., Devlin N., Parkin D., Ekonomia w ochronie zdrowia, rozdz. 8-12, Wolters Kluwer, Warszawa 2012; r. 8-12.
Literatura uzupełniająca:
1. K.L. Rascati, Essentials of pharmacoeconomics, Wolters Kluwer, Philadelphia 2009.
2. M.F. Drummond, B.J. O'Brien. G.L. Stoddart, G.W. Torrance, Metody badań ekonomicznych programów ochrony zdrowia, Via Medica, Gdańsk 2003.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: