Zaopatrzenie ortopedyczne 1800-TZ3-ZOrt-S1
Przedmiot realizowany w formie wykładów i seminariów.
Studenci przystępujący do zajęć posiadają wiedzę z anatomii, fizjologii, podstaw fizjoterapii, podstaw klinicznych neurologii, ortopedii, reumatologii, pediatrii i innych przedmiotów klinicznych. Znają zasady BHP obowiązujące podczas zajęć z przedmiotu zaopatrzenie ortopedyczne.
Wykłady mają za zadanie przedstawienie historii zaopatrzenia ortopedycznego, podziału, rodzajów zaopatrzenia ortopedycznego, zastosowania w życiu codziennym, perspektyw rozwoju i nowych technologii. Na wykładach zostanie zwrócona uwaga na skutki działania zaopatrzenia, także negatywne, w przypadku nieprawidłowego doboru. Przedstawione zostaną wskazania i przeciwwskazania do zastosowania różnego rodzaju zaopatrzenia ortopedycznego, środków pomocniczych, pomocy technicznych pionizacyjnych i lokomocyjnych.
Podstawą aktywnego uczestniczenia studentów w seminariach będzie posiadanie umiejętności nabytych w toku kształcenia na I, II i III roku studiów I stopnia. Przedstawione zostaną rodzaje zaopatrzenia ortopedycznego stosowanego w przypadku amputacji kończyn, dysfunkcji kończyn i tułowia. Studenci będą proponować odpowiednie zaopatrzenie protetyczno – ortotyczne i środki pomocnicze dostosowane do stanu klinicznego pacjenta, aby móc jak najefektywniej prowadzić terapię zajęciową. Zostaną także przedstawione zasady postępowania z pacjentem po amputacji w obrębie kończyny dolnej.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- opis
- pogadanka
- wykład informacyjny (konwencjonalny)
Metody dydaktyczne poszukujące
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24: | W cyklu 2024/25: | W cyklu 2022/23: | W cyklu 2025/26: |
Kryteria oceniania
zaliczenie pisemne: W1
zaliczenie ustno-praktyczne: W1, U1
przedłużona obserwacja: K1
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
1. Wyroby medyczne. Zaopatrzenie indywidualne. Gieremek K., Janicki Sz., Przeździak B., Woźniewski M. PZWL, Warszawa 2016
2. Zastosowanie kliniczne protez, ortoz i środków pomocniczych. Bogumił Przeździak, Wiesław Nyka. Via Medica Gdańska 2008
3. Rehabilitacja medyczna tom 1-2. Andrzej Kwolek
Elsevier Urban & Partner, 2013
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: