EBM (medycyna oparta na dowodach) 1800-TZ3-EBM-S1
Wykłady mają za zadanie zapoznać studenta z przedmiotem, jako nauką o charakterze teoretycznym i praktycznym. Mają na celu przybliżenie podstawowych pojęć z zakresu Evidence Based Medicine, podstawowych metod EBM w praktyce klinicznej, zakupie technologii medycznych czy promocji zdrowia. W czasie wykładów przedstawiane są metody analizy otrzymywanych wyników z przeprowadzonych badań oraz hierarchia badań naukowych.
Ćwiczenia uaktywniają postawę studenta. W ramach ćwiczeń student zapoznaje się z metodami statystycznymi wykorzystywanymi w badaniach. Studenci analizują wybrane publikacje naukowe z przeprowadzonych badań kliniczno-kontrolnych, kohortowych, obserwacyjnych i przekrojowych. Dokonują oceny artykułów naukowych w zakresie wiarygodności i przydatności w praktyce medycznej. W ramach ćwiczeń student określa prawidłowo pytania PICO w badaniu i wartościuje publikacje naukowe (IF, lista filadelfińskia, współczynnik Hirszta, indeksy cytowań).
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
Metody dydaktyczne poszukujące
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/25: | W cyklu 2023/24: | W cyklu 2025/26: | W cyklu 2022/23: |
Kryteria oceniania
Pisemne kolokwium zaliczeniowe – W1, W2, U1,
Pisemne rozwiązywanie problemów EBM – U2
Arkusz obserwacji studenta – K1
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Gajewski P., Jaeschke R., Brożek J., „Podstawy EBM, czyli medycyny opartej na danych naukowych dla lekarzy i studentów”, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2008.
2. Grabowski M, Cacko A., „Evidence Based Medicine na przykładzie badań klinicznych z ramiprilem”, Medical Education 2012.
3. Beaglehole R., Bonita R., Kjellstrom T. ,Podstawy
Epidemiologii, Tłumaczenie pod redakcją N. Szeszeni- Dąbrowskiej, Oficyna Wydawnicza Instytutu Medycyn Pracy im. Prof. J. Nofera, Łódź 2002.
Literatura uzupełniająca:
1. Jabłoński L., Karwat I.: Podstawy epidemiologii ogólnej,
epidemiologia chorób zakaźnych, Lublin 2002. 2. Tierney L. Henderson M., „Wywiad lekarski oparty na zasadach
EBM”, PZWL, 2007.
3. Corocznie aktualizowana lista opracowań naukowych
i czasopism.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: