Nauki kliniczne: Psychiatria 1800-R2-NKPsych-S1
Wykład ma za zadanie zapoznanie studenta z wiedzą na temat biologicznego podłoża chorób psychicznych: psychopatologii ogólnej, chorób afektywnych (jedno i dwubiegunowej), schizofrenii, uzależnienia od alkoholu i substancji psychoaktywnych.
Ćwiczenia poświęcone są: omawianiu przypadków pacjentów chorujących na schizofrenię, zaburzenia afektywne – jedno i dwubiegunowe, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania współistniejące z innymi zaburzeniami psychicznymi. Ponadto na ćwiczeniach przedstawiane są możliwości leczenia zaburzeń psychicznych, uzależnień od alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz praktyczne zastosowanie Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego. W ramach ćwiczeń student ćwiczy zabezpieczenie pacjenta w pasy bezpieczeństwa.
Samokształcenie dotyczy: zapoznania się z profilaktyką chorób psychicznych.
W cyklu 2024/25:
Wykład ma za zadanie zapoznanie studenta z wiedzą na temat biologicznego podłoża chorób psychicznych: psychopatologii ogólnej, chorób afektywnych (jedno- i dwubiegunowej), schizofrenii, uzależnienia od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Ćwiczenia poświęcone są: omawianiu przypadków pacjentów chorujących na schizofrenię, zaburzenia afektywne – jedno- i dwubiegunowe, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania współistniejące z innymi zaburzeniami psychicznymi. Ponadto na ćwiczeniach przedstawiane są możliwości leczenia zaburzeń psychicznych, uzależnień od alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz praktyczne zastosowanie Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego. W ramach ćwiczeń student ćwiczy zabezpieczenie pacjenta w pasy bezpieczeństwa. Samokształcenie dotyczy zapoznania się z profilaktyką chorób psychicznych. |
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- wykład informacyjny (konwencjonalny)
- opis
- opowiadanie
Metody dydaktyczne poszukujące
- doświadczeń
- obserwacji
- ćwiczeniowa
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Wykład – kryteria oceniania na podstawie bieżącego przygotowania do zajęć
Ćwiczenia – końcowe zaliczenie pisemne (test)
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Piotr Gałecki, Agata Szulc. Psychiatria. Wrocław: Edra Urban & Partner, 2018.
2. Peter Neu, Sebastian Erbe, Robert Pudlo, Monika Pokorska, Anna Czajkowska. Stany nagłe w psychiatrii: podręcznik psychiatrii ratunkowej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018.
3. Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 r. z nowelizacjami (Dz. U. z 2024r. poz. 917).
Literatura uzupełniająca:
1. Janusz Krzyżowski, Laurence Miller, Timothy Wand. Stany nagłe w psychiatrii. Warszawa: Medyk, 2008.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: