Nauki kliniczne: Kardiologia 1800-R2-NKKard-S1
Zajęcia z przedmiotu mają za zadanie zapoznanie studenta z podstawowymi zasadami diagnostyki i terapii wybranych, najczęstszych schorzeń układu krążenia. Treść zajęć koncentruje się na omówieniu charakterystycznych objawów przedmiotowych i podmiotowych schorzeń kardiologicznych, z uwzględnieniem wskazań do wykonywania badań dodatkowych. Omawiane są także podstawowe zasady terapii wybranych jednostek chorobowych. Szczególny nacisk położony został na zapoznanie studenta ze stanami zagrożenia życia w kardiologii, ich rozpoznaniu oraz wdrożeniu właściwego postępowania. Istotnym elementem programu jest również szczegółowe omówienie zasad i metod resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W trakcie zajęć omawiane są także podstawowe aspekty diagnostyki różnicowej wybranych objawów chorobowych. Zajęcia realizowane są w formie wykładów i ćwiczeń.
Wykłady mają za zadanie zapoznać studenta z aktualnym stanem wiedzy z zakresu podstaw kardiologii. Obejmują podstawowe aspekty diagnostyki i terapii wybranych jednostek chorobowych, a także podstawy patofizjologii chorób serca. W trakcie wykładów omawiane są także wybrane badania diagnostyczne stosowane w kardiologii oraz diagnostyka różnicowa schorzeń układu krążenia. Ta forma kształcenia ma także za zadanie przypomnienie i konsolidację wiedzy z zakresu prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Szczególny nacisk położony został na kardiologiczne stany zagrożenia życia, ich rozpoznanie oraz postępowanie.
Ćwiczenia obejmują zajęcia "przy łóżku chorego". Ich zadaniem jest zapoznanie studenta z metodami i techniką zarówno badania przedmiotowego jak i podmiotowego. W trakcie ćwiczeń dokonuje się pomiarów ciśnienia tętniczego, tętna, osłuchiwania serca i dużych naczyń, badania klatki piersiowej oraz zapoznaje się studenta z istotnymi objawami chorób układu krążenia i związanymi z nimi odchyleniami w badaniu przedmiotowym. Ćwiczenia obejmują także zajęcia w pracowniach diagnostyki nieinwazyjnej: echokardiograficznej, pracowni prób wysiłkowych, ergospirometrii, badań holterowskich oraz w pracowni kardiologii interwencyjnej i hemodynamiki. Studenci obecni są przy badaniach pacjentów, a także obserwują zabiegi z zakresu kardiologii inwazyjnej. W trakcie ćwiczeń studenci wykonują także prezentację multimedialną dotyczącą przydzielonego na pierwszych zajęciach tematu z zakresu chorób wewnętrznych i kardiologii.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Wykłady
1. Warunkiem zaliczenia jest 100 % obecność na wykładach i ćwiczeniach. Student może mieć 20% usprawiedliwionych nieobecności (zwolnienie lekarskie). W przypadku większej ilości nieobecności o kryteriach dopuszczenia do zaliczenia decyduje koordynator przedmiotu.
2. Przedmiot kończy się zaliczeniem na ocenę (zaliczenie ustne lub pisemne w formie testu - 20 pytań, zadania zamknięte, 1 pkt za pytanie).
3. Pytania testowe opracowane są w oparciu o treść wykładów i literatury.
Punktacja Ocena
< 11 ndst
12 – 11 dst
14 – 13 dst+
16 – 15 db
18 – 17 db+
20 – 19 bdb
Ćwiczenia
Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest:
˗ przygotowanie prezentacji z tematyki podanej przez nauczyciela prowadzącego – zaliczenie odbywa się na podstawie oceny zgodności prezentacji z tematem, kompleksowości ujęcia zagadnienia oraz wartości merytorycznej wraz z oceną wykorzystanych źródeł,
˗ uzyskanie pozytywnej oceny z kolokwiów wejściowych,
˗ aktywność poznawcza studenta - znajomość literatury przedmiotu i wyciąganie wniosków,
˗ 100% obecności na ćwiczeniach. Student może mieć 20% usprawiedliwionych nieobecności (zwolnienie lekarskie). W przypadku większej ilości nieobecności o kryteriach dopuszczenia do zaliczenia decyduje koordynator przedmiotu.
Prace zaliczeniowe studentów są przechowywane w Katedrze przez jeden rok akademicki. Prezentacje multimedialne są własnością intelektualną studentów i po udokumentowaniu zaliczenia prezentacji na liście obecności są zwracane studentom.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Literatura obowiązkowa:
1. Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, t. 1 i 2, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005 i kolejne.
Literatura uzupełniająca:
1. Wykłady w formie plików pdf dostępne na stronie internetowej: http://kardiologia.biziel.pl/
2. „Medycyna wewnętrzna. t.1 i 2 Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy” Gerd Herold; Wydawnictwo Lekarskie PZWL; Rok wydania: 2008 i kolejne wydania
3. Szczeklik A., Tender M. (red.), Kardiologia. t. 1 i 2 Medycyna Praktyczna, Rok wydania: 2009.
4. Herold G., Medycyna wewnętrzna, t.1 i 2 - Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy, PZWL 2008 i kolejne.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: