Nauki kliniczne: Choroby wewnętrzne 1800-R2-NKChW-S1
W trakcie wykładów studenci zostaną zapoznani z przyczynami i różnicowaniem podmiotowych i przedmiotowych objawów ze strony układu krążenia, oddychania, przewodu pokarmowego, układu moczowego, kostno stawowego i nerwowego oraz zaopatrzeniem pacjenta z objawami ostrymi i przewlekłymi. Przedstawione będą zasady postępowania u pacjenta z bólem w klatce piersiowej, dusznością, sinicą, obrzękami kończyn dolnych i zakrzepicą żył głębokich kończyn, kołataniem serca, hipotonią i nadciśnieniem tętniczym, wstrząsem, utratą przytomności, poszerzeniem żył szyjnych, żylakami kończyn dolnych i żylakami nietypowych lokalizacji, ostrym niedokrwieniem kończyn dolnych, anginą, kaszlem, odpluwaniem, krwiopluciem, chrypką, stridorem wdechowym, dysfagią, żółtaczką, ostrym (niedrożność jelit- mechaniczna, porażenna) i przewlekłym bólem brzucha , nudnościami, wymiotami, biegunką, zaparciem, wzdęciem, wodobrzuszem, krwawieniem do przewodu pokarmowego, nadczynnością i niedoczynnością tarczycy, przełomem tarczycowym, przełomem hiperkalcemicznym, przełomem nadnerczowym, ostrymi powikłaniami cukrzycy, dusurią , zatrzymaniem moczu, polakisurią, kolką nerkową, krwiomoczem, ropomoczem, ostrymi zespołami hematologicznymi i powikłaniami chorób hematologicznych, zespoły poprzetoczeniowe, ostrym bólem stawów, kości, mięśni, bólem głowy, zawrotami głowy, napadem padaczkowym, napadem drgawkowym, zaburzeniami snu, widzenia, węchu, dreszczami, gorączką. Przedstawione zostaną objawy zatrucia tlenkiem węgla, lekami (psychotropowymi, przeciwzakrzepowymi, przeciwcukrzycowymi, zespół cholinergicznym antycholinergiczny), hipotermia, hipertermia.
W trakcie ćwiczeń studenci w kontakcie z pacjentami z poszczególnymi zespołami internistycznymi powtórzą praktyczne aspekty tematyki poruszanej na wykładach.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne poszukujące
- klasyczna metoda problemowa
- ćwiczeniowa
- studium przypadku
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24: | W cyklu 2024/25: | W cyklu 2025/26: |
Kryteria oceniania
Każdy student jest na bieżąco oceniany w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych podczas wykładów, ćwiczeń oraz po złożeniu pracy będącej formą realizacji samokształcenia. Znajomość materiału z ćwiczeń, wykładów i zaleconych podręczników jest sprawdzana w trakcie bieżących zajęć oraz po ich zakończeniu. Student podchodzi do zaliczenia umiejętności praktycznych po zakończeniu ćwiczeń (check-lista). Jeżeli Plan studiów przewiduje dla przedmiotu realizację samokształcenia, student powinien przygotować pracę pisemną na temat zadany przez prowadzącego/ koordynatora przedmiotu. Po zakończeniu zajęć (wykładów i ćwiczeń, zaliczeniu samokształcenia) w terminie uzgodnionym ze studentami, przeprowadzony zostanie pisemny sprawdzian wiedzy w formie testu 30 pytań (aplikacja Microsoft Forms).
Punktacja Ocena
<18 pkt ndst
18-19 pkt dst
20-22 pkt dst+
23-25 pkt db
26-28 pkt db+
29-30 pkt bdb
Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia końcowego przedmiotu jest aktywny udział we wszystkich zajęciach przewidzianych Planem studiów (tzn. wykłady, seminaria, ćwiczenia, samokształcenie- jeśli dotyczy). Nie przewiduje się żadnych dodatkowych terminów zajęć poza przewidzianymi w „Rozkładzie zajęć” przygotowanym przez Dział Kształcenia. Nie są także przewidziane żadne inne formy „odrobienia zajęć” poza obecnością na nich.
Warunkiem uzyskania zaliczenia z przedmiotu jest obecność na wszystkich wykładach i wszystkich ćwiczeniach, uzyskanie przynajmniej oceny dostatecznej z każdej formy zaliczenia przedmiotu (wykład, ćwiczenia, seminarium, samokształcenie) oraz spełnienie wszystkich pozostałych warunków opisanych w ogólnym „Regulaminie zajęć dydaktycznych w Katedrze Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych” dostępnym na stronie internetowej jednostki. Ocena końcowa jest średnią arytmetyczną ocen uzyskanych podczas zaliczenia wszystkich form kształcenia przedmiotu.
Zakres wiedzy i umiejętności wymagany podczas kolokwium obejmuje tematykę ujętą w sylabusie, materiał prezentowany podczas zajęć dydaktycznych oraz zawarty w podanych pozycjach piśmiennictwa. W przypadku nieobecności na zajęciach (wykłady, ćwiczenia) lub podczas kolokwium zaliczeniowym należy ją usprawiedliwić w terminie 7 dni (np. wysłać skan zwolnienia lekarskiego na adres e-mail Katedry). Nieusprawiedliwienie nieobecności podczas zaliczenia skutkuje niezaliczeniem przedmiotu. W przypadku usprawiedliwienia nieobecności student ma prawo zaliczyć kolokwium w terminie ustalonym przez asystenta dydaktycznego lub kierownika Katedry. Student ma prawo do jednego zaliczenia poprawkowego. Jego niezaliczenie skutkuje niezaliczeniem przedmiotu z konsekwencjami przewidzianymi „Regulaminem Studiów”.
Ocena efektów kształcenia:
Zaliczenie: W1- W12, U1-U5, K1.
Aktywność: obecność na ćwiczeniach i wykładach, ocena ciągła aktywności podczas zajęć – W1- W12, U1-U5, K1
Pisemne zaliczenie na ocenę ( >60%); W1-W12
Punktacja Ocena
<60% ndst
60- 67% dst
68-75% dst+
76-83% db
84-92 % db+
93-100% bdb
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Interna Szczeklika- wydanie aktualne.
2. Brongel L. Algorytmy diagnostyczne i lecznicze w praktyce SOR. PZWL Wydawnictwo Lekarskie
3. Sosada K. Ostre stany zagrożenia życia w chorobach wewnętrznych. PZWL Wydawnictwo Lekarskie
4. Gaszyński W. Intensywna terapia i medycyna ratunkowa. Wybrane zagadnienia. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2016
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: