Nauki w zakresie opieki specjalistycznej:Psychiatria 1800-PO3-NSPE-S1
Na wykładzie podejmowane są zagadnienia dotyczące: Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego; Organizacji lecznictwa psychiatrycznego w Polsce; Komunikowania z chorym z zaburzeniami psychicznymi; Terapeutycznych i nieterapeutycznych relacje z pacjentem z zaburzeniami psychicznymi; Udziału pielęgniarki w stosowanych w psychiatrii metodach diagnostycznych oraz różnych formach terapii; Pielęgnowania chorych z zaburzeniami psychotycznymi oraz niepsychotycznymi; Opieki nad chorymi uzależnionymi od substancji psychoaktywnych; Działań ubocznych i interakcji leków stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych; Promocji zdrowia psychicznego.
Samokształcenie: Uzupełnienie tematów z zakresu opieki psychiatrycznej o tematykę ponadpodstawową.
W cyklu 2023/24:
Na wykładzie podejmowane są zagadnienia dotyczące: Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego; Organizacji lecznictwa psychiatrycznego w Polsce; Komunikowania z chorym z zaburzeniami psychicznymi; Terapeutycznych i nieterapeutycznych relacje z pacjentem z zaburzeniami psychicznymi; Udziału pielęgniarki w stosowanych w psychiatrii metodach diagnostycznych oraz różnych formach terapii; Pielęgnowania chorych z zaburzeniami psychotycznymi oraz niepsychotycznymi; Opieki nad chorymi uzależnionymi od substancji psychoaktywnych; Działań ubocznych i interakcji leków stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych; Promocji zdrowia psychicznego. |
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
- wykład informacyjny (konwencjonalny)
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24: | W cyklu 2022/23: |
Kryteria oceniania
obecność na wykładach
Literatura
Literatura obowiązkowa/podstawowa:
1. Wilczek-Rużyczka E. (red.) Podstawy pielęgniarstwa psychiatrycznego. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2019.
2. Górna K, Jaracz K, Rybakowski J. (red) Pielęgniarstwo psychiatryczne: podręcznik dla studiów medycznych. Wydawnictwo PZWL. Warszawa 2012.
3. Gałecki P, Szulc A. Psychiatria. Wydawnictwo Edra, Urban&Partner. Wrocław 2018.
Literatura uzupełniająca:
1. Mosiołek A. (red.) Okołoporodowe zaburzenia psychiczne. Diagnostyka i standardy postępowania. Wydawnictwo Prawo Medyczne 24. Nowa Wola 2018.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: