Przedmiot jest realizowany w formie wykładów, samokształcenia oraz zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.
Wykłady mają za zadanie zapoznanie studenta z zakresem opieki pielęgniarskiej świadczonej w diagnostyce i terapii nowotworów ginekologicznych – leczenie chirurgiczne, chemioterapia, radioterapia, brachyterapia oraz zmieniającą się seksualnością kobiet, wraz z zaburzeniami, które mogą występować na wszystkich etapach jej życia. Przedstawiony zostaje algorytm postępowania w przypadku przemocy seksualnej.
W ramach samokształcenia studenci zgłębiają wiedzę na temat specyfiki opieki pielęgniarskiej w różnych typach nowotworów z uwzględnieniem terapii uzupełniającej i leczenia systemowego oraz opieki terminalnej.
Podczas zajęć praktycznych i praktyk zawodowych, bazując na podstawowej wiedzy teoretycznej studentów, omawiane i wdrażane są zagadnienia i postępowania w praktyce ginekologicznej. Podczas zajęć realizowane są zadania w oparciu o rolę jaką pielęgniarka pełni w zespole terapeutycznym. Studenci podczas zajęć wypełniają dokumentację pielęgniarską, medyczną, uczestniczą w codziennej pracy z chorą.