Nauki w zakresie opieki specjalistycznej: Ginekologia i opieka ginekologiczna:Pielęgniarstwo w chorobach wewnętrznych 1800-PO2-NZPPZ-S1
PRAKTYKA ZAWODOWA (40h) ma na celu wykorzystanie zdobytej wcześniej wiedzy i doskonalenie umiejętności niezbędnych w opiece nad chorymi, we współpracy z zespołem terapeutycznym oraz pełniejsze wdrożenie do zasad organizacji pracy w oddziale pod okiem mentora (opiekuna studenta na praktyce).
Praktyki zawodowe wakacyjne z pielęgniarstwa w chorobach wewnętrznych (40h) odbywają się w placówce lecznictwa stacjonarnego, a klinika/oddział, w którym student ją realizuje musi zawierać w nazwie człon – „internistyczny” lub „chorób wewnętrznych”.
Zgodnie z deklaracją studenta praktyki mogą być odbywane w placówkach uczelnianych (zapisy - praktyki formalizowane przez CM UMK - poza umowami indywidualnymi!)) lub w placówce wybranej przez studenta (organizacja indywidualna praktyki), o ile placówka i wskazana osoba opiekuna praktyki spełniają określone kryteria. *
Przy wyborze placówki innej niż uczelniana student samodzielnie musi uzyskać stosowne zgody:
- wstępną pisemną zgodę pionu kierowniczego placówki (Pielęgniarki Naczelnej/Dyrektora ds. Pielęgniarstwa/ Dyrektora placówki),
- zgodę kierownika praktyk, odpowiedzialnego za realizację praktyki z przedmiotu PIELĘGNIARSTWO W CHOROBACH WEWNĘTRZNYCH/ koordynatora kierunkowego praktyk - po weryfikacji wybranej placówki oraz osoby mentora (podpis potwierdzający zgodę składany jest na wniosku o zawarcie porozumienia);
- zgodę Pani Dziekan WNoZ na zawarcie porozumienia z wybraną placówką (placówki, które nie mają zawartego porozumienia z Uczelnią lub na wydanie skierowania na praktykę (placówki z aktualnie zawartym porozumieniem*)
* Lista placówek z aktualnie zawartym porozumieniem znajduje się na stronie Dziekanatu w zakładce praktyki.
Wydrukowany i wypisany wniosek o zawarcie porozumienia/wystawienie skierowania - wzór na stronie Dziekanatu - podpisany przez wszystkie wymagane osoby należy kierować do Dziekanatu WNoZ na wskazane w komunikacie dla studentów adresy mailowe w formie skanów/zdjęć dokumentów).
Składając dokumenty drogą elektroniczną należy wysłać je do zatwierdzenia z odpowiednim wyprzedzeniem, nie później niż dwa tygodnie przed ustalonym terminem praktyk.
Aby móc przeprowadzić weryfikację placówki i osoby mającej sprawować funkcję mentora, student zobligowany jest:
- wydrukować ze strony CM UMK (Wydział Nauk o Zdrowiu, sekcja STUDENT, zakładka PRAKTYKI ZAWODOWE) ,
- dostarczyć do placówki celem wypełnienia i zatwierdzenia,
- dostarczyć do jednostki i osoby odpowiedzialnej w niej za realizację praktyki z pielęgniarstwa w chorobach wewnętrznych następujące dokumenty:
1. arkusz oceny placówki* (Kryteria doboru placówki), który powinien zostać wypełniony i potwierdzony podpisem i pieczątką przez osobę z pionu kierowniczego tej placówki
* w przypadku placówek, z którymi Uczelnia ma zawarte porozumienie nie jest to obligatoryjne
UWAGA! Jeśli na praktykę zawodową do danej placówki idzie więcej niż jeden student, wystarczy uzyskanie jednego arkusza oceny tej placówki.
2. arkusz oceny mentora (Kryteria doboru mentora praktyk zawodowych), którą wypełnia i potwierdza osoba mająca pełnić rolę mentora; na tym arkuszu, na dole, winna znaleźć się również pieczątka placówki, w której ta osoba jest zatrudniona.
MENTOR to osoba, która sprawuje nad studentem bezpośrednią opiekę podczas całego czasu trwania praktyki.
Aby pełnić funkcję mentora na praktykach osoba powinna spełniać określone kryteria – posiadać wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy mgr pielęgniarstwa lub posiadać specjalizację w dziedzinie mającej zastosowanie w pielęgniarstwie, oraz doświadczenie w praktycznym szkoleniu personelu pielęgniarskiego.
STUDENT ORGANIZUJĄCY INDYWIDUALNIE PRAKTYKĘ ZOBOWIĄZANY JEST WYDRUKOWAĆ ZE STRONY ZAKŁADU PIELĘGNIARSTWA INTERNISTYCZNEGO TZW. PAKIET MENTORA lub, ewentualnie, SYLABUS PRZEDMIOTU. Pakiet/sylabus zawiera cele praktyki, zakładane efekty uczenia się, tematykę, regulamin i kryteria jej zaliczenia. Jeśli dany mentor sprawuje W TYM SAMYM CZASIE opiekę nad grupą studentów Z TEGO SAMEGO ROKU, wystarczy mu dostarczyć jeden egzemplarz pakietu mentora/sylabusa.
Wpisu zaliczenia końcowego praktyk zawodowych dokonują mentorzy w książeczkach umiejętności. Wpisy powinny być dokonywane w sposób czytelny i kompletny.
Potwierdzenia odbycia i zaliczenia praktyki zawodowej dokonuje osoba koordynująca praktyki w ramach jednostki wydziałowej (kierownik jednostki lub osoba przez nią wyznaczona) i dokonuje wpisu w systemie USOS.
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- opis
Metody dydaktyczne poszukujące
- ćwiczeniowa
Metody dydaktyczne w kształceniu online
- metody oparte na współpracy
- metody wymiany i dyskusji
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Literatura obowiązkowa:
Jurkowska G., Łagoda K. (red.): Pielęgniarstwo internistyczne. Podręcznik dla studiów medycznych., PZWL, W-wa 2011, dodruk 2015.
Literatura uzupełniająca:
1. Daniluk J., Jurkowska G. (red.): Zarys chorób wewnętrznych dla studentów pielegniarstwa., Wyd. "Czelej", Lublin 2005.
2. Kędziora- Kornatowska K., Muszalik M., Krajewska - Kułak E., Wrońska I. (red.): Repetytorium z pielęgniarstwa. Podręcznik dla studiów medycznych., PZWL,W-wa 2010, dodruk 2014.
3. Kędziora - Kornatowska K., Muszalik M. (red.): Kompendium pielęgnowania pacjentów w starszym wieku., Wyd. "Czelej", Lublin 2007.
4. Talarska D., Zozulińska - Ziółkiewicz D.: Pielęgniarstwo internistyczne. Podręcznik dla studiów medycznych., PZWL, W-wa 2017.
5. Szczeklik A. i wsp.: Choroby wewnętrzne. Podręcznik multimedialny., Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
6. Kózka M. (red.): Stany zagrożenia życia. Wybrane standardy opieki i procedury postępowania pielęgniarskiego., Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2001.
7. Hasik J., Gawęcki J. (red.): Żywienie człowieka zdrowego i chorego., Wyd. Naukowe PWN, W-wa 2007.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: