Nauki podstawowe: Mikrobiologia i parazytologia: Parazytologia 1800-PO1-NPP-S1Z
Wykłady (5h) mają na celu przekazanie studentowi wiedzy teoretycznej z zakresu biologii, występowania, cyklu rozwojowego, dróg inwazji najczęściej występujących pasożytów człowieka, którymi może zakazić się w kraju, jak i poza jego granicami (m.in. choroby tropikalne). Przedstawione zostaną stany kliniczne, w których należy podejrzewać zakażenie pasożytami, objawy wywoływane przez poszczególne ich rodzaje, postępowanie diagnostyczne i zasady leczenia (jaki lek, jak długo, leczenie tylko pacjenta, czy wszystkich osób z kontaktu, itd.).
Ćwiczenia (10h) mają na celu wykształcenie umiejętności praktycznych zbierania wywiadu pielęgniarskiego i położniczego, badania fizykalnego oraz właściwego doboru i interpretacji badań dodatkowych, zarówno podstawowych (np. morfologia z rozmazem, OB., CRP), jak i szczegółowych (specyficznych dla danego drobnoustroju). Student pozna także praktyczne aspekty pobierania materiału diagnostycznego, zasad jego transportu i doboru testów na przykładach klinicznych.
Samokształcenie (5h) ma na celu samodzielne poszerzanie wiedzy studenta w zakresie tematyki poruszanej podczas wykładów i ćwiczeń
Tematy wykładów:
1.Zakażenia pasożytnicze. Parazytozy tkanek
a) Parazytozy tkankowe (Toxoplazmoza, Włośnica, Wągrzyca, Bąblowica jedno- wielojamowa, Toksokaroza)
b) Parazytozy tropikalne (Malaria, Schistosomatoza, Filarioza- Wuchereria bancrofti, Histoplazmoza, Leishmanioza skórna, skórno- śluzówkowa, trzewna, Trypanosoma, Loa, Loa, Oncocerca volvulus)
2. Parazytozy przewodu pokarmowego
a) Pierwotniaki (Giardioza, Cryptosporidium, Isospora, Cyclospora, Microsporidium) Pełzakowica jelitowa i pozajelitowa)
b) Robaki płaskie (Tasiemczyce- Taenia, Diphyllobathrium, Hymenolepsis)
c) Robaki obłe (Owsica, Glistnica, Tęgoryjec)
d) Profilaktyka, w tym immunoprofilaktyka, chorób pasożytniczych u dzieci i dorosłych
3. Parazytozy układu moczowego, nerwowego, skóry, choroby przenoszone przez stawonogi
a) Rzęsistkownica (Trichomonas vaginalis)
b) Toxoplasma gondii, Naegleria fowleri
c) Choroby przenoszone przez kleszcze (Borelioza z Lyme, zapalenie mózgu, anaplazmoza)
d) Wesz ludzka, wesz łonowa, pluskwa, pchła ludzka, świerzb, komary, prusaki)
Tematy poruszane podczas ćwiczeń:
1. Zakażenia pasożytnicze w praktyce położnej
2. Pobieranie materiału diagnostycznego i transport materiału diagnostycznego (kał, krew, mocz, płyn mózgowo- rdzeniowy) oraz badania laboratoryjne w rozpoznawaniu chorób pasożytniczych
3. Nieswoiste objawy związane z zakażeniem pasożytniczym Wywiady, badania fizykalne oraz interpretacja podstawowych badań laboratoryjnych i obrazowych w diagnostyce chorób pasożytniczych. Analiza przypadków.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- opis
- wykład konwersatoryjny
Metody dydaktyczne poszukujące
- ćwiczeniowa
Metody dydaktyczne w kształceniu online
- metody rozwijające refleksyjne myślenie
- metody oparte na współpracy
- metody wymiany i dyskusji
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Każdy student jest na bieżąco oceniany podczas wykładów. Znajomość materiału z wykładów i zaleconych podręczników jest sprawdzana w trakcie bieżących zajęć. Oceny uzyskane w ich toku są brane pod uwagę przy ocenie końcowej zaliczającej zajęcia.
Po zakończeniu zajęć (wykładów) w terminie uzgodnionym ze studentami, przeprowadzone zostanie zaliczenie testowe (30 pytań jednego wyboru). Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia końcowego przedmiotu jest aktywny udział we wszystkich zajęciach przewidzianych planem studiów (wykłady i ćwiczenia). Nie przewiduje się żadnych dodatkowych terminów zajęć poza przewidzianymi w rozkładzie zajęć przygotowanym przez Dział Dydaktyki. Nie są także przewidziane żadne inne formy „odrobienia zajęć” poza obecnością na nich.
Warunkiem uzyskania zaliczenia z przedmiotu jest obecność na wszystkich wykładach i wszystkich ćwiczeniach, uzyskanie przynajmniej 60% punktów możliwych do uzyskania podczas pisemnego kolokwium zaliczeniowego oraz spełnienie wszystkich pozostałych warunków opisanych w ogólnym „Regulaminie zajęć dydaktycznych w Katedrze Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych” dostępnym na stronie internetowej jednostki. Zakres wiedzy i umiejętności wymagany podczas kolokwium obejmuje tematykę ujętą w sylabusie, materiał prezentowany podczas zajęć dydaktycznych oraz zawarty w podanych pozycjach piśmiennictwa (W1-W5, U1-U5, K1).
W przypadku nieobecności na zajęciach (wykłady, ćwiczenia) lub podczas kolokwium zaliczeniowym należy ją usprawiedliwić w terminie 7 dni (np. wysłać skan zwolnienia lekarskiego na adres e-mail Katedry). Nieusprawiedliwienie nieobecności podczas zaliczenia skutkuje niezaliczeniem przedmiotu. W przypadku usprawiedliwienia nieobecności student ma prawo zaliczyć kolokwium w terminie ustalonym przez asystenta dydaktycznego lub kierownika Katedry. Student ma prawo do jednego zaliczenia poprawkowego. Jego niezaliczenie skutkuje niezaliczeniem przedmiotu z konsekwencjami przewidzianymi „Regulaminem Studiów”.
Ocena efektów kształcenia:
Zaliczenie (1 termin i 1 termin poprawkowy) –
- 6 pytań otwartych
W1- W6.; U1. - U8., K1-K2
Wykłady: obowiązkowy udział w wykładzie, dyskusja dydaktyczna
- Zaliczenie końcowe: W1- W6.; U1., K1-K2
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa:
Szczeklik A. (red). Choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego. MP 2013-2019: 985-992
Szczeklik A. (red). Choroby przenoszone przez kleszcze. MP 2013-2019: 2286-2294
Szczeklik A. (red). Parazytozy tkanek. MP 2013-2019: 2295-2307
Szczeklik A. (red). Choroby tropikalne. MP 2013-2019: 2308-2319
Literatura uzupełniająca:
Woźniak A. Zarys protozoologii lekarskiej, Wyd. AM Bydgoszcz, 1999.
2. Woźniak A. Zarys helmintologii lekarskiej, Wyd. AM Bydgoszcz, 2000.
3. Woźniak A. Zarys arachnoentomologii lekarskiej, Wyd. AM Bydgoszcz, 2001.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: