Nauki w zakresie opieki specjalistycznej: Psychiatria i pielęgniarstwo psychiatryczne 1800-P3-PSC1-S1
Wykłady:
Na wykładzie podejmowane są zagadnienia dotyczące: Ustawy o Ochronie Zdrowia Psychicznego; Organizacji lecznictwa psychiatrycznego w Polsce; Komunikowania z chorym z zaburzeniami psychicznymi; Terapeutycznych i nieterapeutycznych relacje z pacjentem z zaburzeniami psychicznymi; Udziału pielęgniarki w stosowanych w psychiatrii metodach diagnostycznych oraz różnych formach terapii; Pielęgnowania chorych z zaburzeniami psychotycznymi oraz niepsychotycznymi; Opieki nad chorymi uzależnionymi od substancji psychoaktywnych; Działań ubocznych i interakcji leków stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych; Promocji zdrowia psychicznego; Zaburzeń psychicznych wieku rozwojowego.
Zajęcia praktyczne służą utrwalaniu wiedzy oraz kształtowaniu praktycznych umiejętności z zakresu:
Organizacji i specyfiki pracy pielęgniarki w oddziale psychiatrycznym; Procedury przyjęcia chorego do szpitala psychiatrycznego; Dokumentacji medyczna prowadzona w placówkach lecznictwa psychiatrycznego; Społeczności terapeutycznej; Terapeutycznych i nieterapeutycznych relacji z pacjentami z zaburzeniami psychicznymi; Zasad postępowania w nagłych zaburzeniach psychicznych; Standardów w pielęgniarstwie psychiatrycznym; Procesu pielęgnowania chorego z zaburzeniami psychicznymi.
10 godzin zajęć praktycznych jest realizowane w Centrum Symulacji Medycznej – realizacja scenariusza opieki nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi (problemy pielęgnacyjne i terapeutyczne wynikające z psychofarmakoterapii).
Praktyki zawodowe obejmują zagadnienia:
Specyfika opieki nad chorymi z zaburzeniami psychicznymi. Metodyka badania psychiatrycznego i wywiadu z chorym. Rozpoznanie zaburzeń psychicznych. Rodzaje, etiologia i patogeneza zaburzeń psychicznych. Metody diagnozowania i leczenia psychicznie chorych. Formy terapii. Pielęgnowanie chorego w psychozach schizofrenicznych, z zaburzeniami psychoorganicznymi oraz w chorobach afektywnych. Aspekty leczenia i pielęgnowania osób uzależnionych. Udział pielęgniarki w terapii zaburzeń lękowych. Ocena zagrożenia chorego i jego otoczenia. Komunikowanie z chorym z zaburzeniami psychicznymi. Psychoedukacja pacjenta, trening umiejętności społecznych. Zasady postępowania w stanach nagłych (pobudzenie psychoruchowe, samobójstwo, zaburzenia postrzegania i myślenia, zaburzenia poznawcze).
Samokształcenie:
Zadanie:
Na podstawie krótkiego wywiadu/ rozmowy z pacjentem (podjętych podczas praktyk zawodowych/ zajęć praktycznych) w oddziale leczenia uzależnień lub oddziale psychiatrycznym student/zespół:
-dokonuje oceny stanu psychicznego pacjenta,
-oceny problemów i potrzeb komunikacji z pacjentem,
-oceny problemów i potrzeb opieki nad pacjentem w zakresie zdrowia psychicznego (uwzględniając model opieki Nancy Roper, Hildegardy Peplou),
-stawia diagnozy pielęgniarskie w powyższych zakresach na podstawie ICNP.
-proponuje interwencje pielęgniarskie, korzystając z źródeł literatury specjalistycznej (podręcznik z zakresu pielęgniarstwa psychiatrycznego i praktyki pielęgniarskiej opartej na badaniach naukowych, EBN i ICNP).
Każda zaproponowana diagnoza oraz interwencja pielęgniarska powinna być poparta wskazaną przez zespół/osobę literaturą (podręcznik, artykuł bazy pubmed, artykuł ze stron wydawnictw).
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
- pokaz
Metody dydaktyczne podające
- wykład konwersatoryjny
Metody dydaktyczne poszukujące
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Egzamin obejmujący tematykę wykładów, zajęć praktycznych i praktyk zawodowych - egzamin pisemny w formie testu jednokrotnego wyboru
Praktyki zawodowe
Praktyka zawodowa z pielęgniarstwa psychiatrycznego
Literatura
Literatura obowiązkowa:
- Górna K., Jaracz K., Kochański A. (red) Pielęgniarstwo psychiatryczne. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2024.
- Gałecki P., Szulc A. (red.) Psychiatria. Wrocław : Edra Urban & Partner, 2018.
- Cybulski M., Waszkiewicz N., Krajewska-Kułak E., Kędziora-Kornatowska K. (red.) Psychogeriatria. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2022.
Literatura uzupełniająca:
- Wojnar M. (red.) Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu. Warszawa: Wydawnictwo PARPA, 2017. (książka dostępna online: https://www.parpa.pl › 5-uzaleznienie-od-alkoholu)
- Markowska A, Czarnecki D, Ziółkowski M (red) Wybrane aspekty oddziaływań terapeutycznych w pielęgniarstwie psychiatrycznym. Toruń: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2019..
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: