Opieka paliatywna 1800-P3-OPKP-S1
- https://www.wnoz.cm.umk.pl/kizop/pracownicy/ (w cyklu 2022/23)
Przedmiot realizowany jest w 4 formach kształcenia: wykład, zajęcia praktyczne, praktyka zawodowa, samokształcenie.
Wykłady
Podczas wykładów omawiane są zagadnienia wstępne do przedmiotu – podstawowe pojęcia, przedstawiana jest organizacja opieki paliatywnej w Polsce i na świecie. Następnie omawiana jest opieka nad chorym umierającym, podstawy komunikacji, relacji interdyscyplinarnych w zespole a także z pacjentem rodziną i/lub opiekunem. Kolejnym tematem jest przedstawienie najczęściej występujących dolegliwości i objawów ze strony układu oddechowego, a także zasady leczenia p/bólowego. Podczas wykładów poruszany jest także temat zasad etycznych wobec końca życia jakimi w swoim codziennym postępowaniu musi posługiwać się nie tylko pielęgniarska ale cały zespół terapeutyczny opieki paliatywnej.
Zajęcia praktyczne
Podczas zajęć praktycznych bazując na podstawowej wiedzy teoretycznej studentów a także wiedzy zdobytej podczas dotychczasowego kształcenia ogólnego i klinicznego w ramach studiów pielęgniarskich omawiane i wdrażane są zagadnienia i postępowania mające na celu zmniejszyć bądź całkowicie wyeliminować najczęściej występujące dolegliwości u chorych w opiece paliatywnej: ból, objawy ze strony poszczególnych układów, zmiany skórne. Omawiane są najczęściej występujące schorzenia spotykane u pacjentów w opiece paliatywnej inne niż choroba nowotworowa. Podczas zajęć praktycznych realizowane są zadania w oparciu o rolę jaką pielęgniarka pełni w zespole terapeutycznym opieki paliatywnej. Studenci zdobywają wiedzę dotyczącą stanów nagłych w opiece paliatywnej. Zajęcia odbywają się również w Centrum Symulacji Medycznej, gdzie studenci zdobywają wiedzę i umiejętności biorąc udział w symulacjach medycznych.
Praktyka zawodowa
Zapoznanie się z topografią oddziału, głównymi zadaniami i obowiązkami pielęgniarki. Zapoznanie z dokumentacją pielęgniarską oraz historią choroby pacjentów przebywających na oddziale. Wdrożenie w praktykę zdobytych wiadomości podczas wykładów i zajęć praktycznych. Stawianie diagnozy pielęgniarskiej, prowadzenie procesu pielęgnowania. Wypełnienie dokumentacji dotyczącej praktyki.
Samokształcenie
Student realizuje samokształcenie poprzez opracowanie i przygotowanie pracy w formie wydruku i elektronicznej. Tematy i wymogi odnośnie prac podawane są do końca grudnia danego roku akademickiego. Corocznie zmieniana jest tematyka prac.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
- pokaz
Metody dydaktyczne podające
- opis
- wykład informacyjny (konwencjonalny)
Metody dydaktyczne poszukujące
- obserwacji
- seminaryjna
- ćwiczeniowa
- giełda pomysłów
- sytuacyjna
- studium przypadku
- referatu
Metody dydaktyczne w kształceniu online
- metody rozwijające refleksyjne myślenie
- metody odnoszące się do autentycznych lub fikcyjnych sytuacji
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023/24: | W cyklu 2022/23: |
Kryteria oceniania
Przedmiot kończy się zaliczeniem z oceną
Warunki zaliczenia przedmiotu:
Obowiązek uczestniczenia w wykładach (lista obecności): W1-W15
Obowiązek zaliczenia samokształcenia (dostarczenie pracy prowadzącej zajęcia, otrzymanie potwierdzenie zaliczenia):
Obowiązek zaliczenia praktyk zawodowych- zaliczenie na podstawie pozytywnej oceny opiekuna praktyk: U1-U3, U8-U9, U11-U23, K1-K8
Obowiązek zaliczenia zajęć praktycznych -zaliczenie wejściówki, aktywne uczestniczenie w zajęciach: U1-U3, U13-U14, U16, U22-23
Dopuszcza się jedną, usprawiedliwioną nieobecność; w takiej sytuacji student na końcoywm zaliczeniu otrzymuje dodatkowe zadanie do rozwiązania (zadanie opisowe)
Zaliczenie pisemne – test zamknięty pojedynczego wyboru; 30 pytań, student może uzyskać 30 punktów Minimalna ilość punktów:
15-18 ocena 3.0 19-21 ocena 3.5 22-26 ocena 4.0 27-28 ocena 4.5 29-30 ocena 5.0
Praktyki zawodowe
Liczba godzin zaplanowanych na praktykę zawodową w ramach przedmiotu – 40 godzin.
Praktyki odbywają się w Oddziale Medycyny Paliatywnej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza oraz w Hospicjum im.bł.ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy
Tematyka praktyk zawodowych w oddziale stacjonarnym: Zapoznanie się z topografią oddziału, głównymi zadaniami, obowiązkami pielęgniarki pracującej w oddziale opieki paliatywnej. Zapoznanie z dokumentacją pielęgniarską oraz historią choroby pacjentów przebywających na oddziale. Wdrożenie w praktykę zdobytych wiadomości podczas wykładów i zajęć praktycznych. Stawianie diagnozy pielęgniarskiej, prowadzenie procesu pielęgnowania. Zapoznanie się z pracą pielęgniarki w gabinecie zabiegowym. Wykonywanie zleceń lekarskich. Wypełnienie dokumentacji dotyczącej praktyki.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. A.Szczeklik, P.Gajewski., Interna Szczeklika 2022/2023. Rozdział XV: Opieka paliatywna.
2. de Walden- Gałuszko K., Kaptacz A. Pielęgniarstwo Opieki Paliatywnej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa. 2017;
3. Butna K., Pyszora A., Adamczyk A., Krajnik M. „Praktyczne aspekty opieki pielęgniarskiej zapewnianej pacjentom z rozpoznaniem stwardnienia zanikowego bocznego wentylowanym mechanicznie w domu” Palliative Medicine in Practice 2021, tom 15, nr 1: 42-52
W cyklu 2022/23:
1. A.Szczeklik, P.Gajewski., Interna Szczeklika 2022. Rozdział XV: Opieka paliatywna. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: