Moduł do wyboru. Bezpieczne środowisko pracy: wlewy i infuzje dożylne fakultatywny 1800-P2-Bezpsr-S2
Przedmiot jest realizowany w formie ćwiczeń, które pozwolą studentowi na zapoznanie się z obowiązującymi wymogami dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa pracy w toku realizacji procedur infuzyjnych (przygotowanie i podaż leków pozajelitowo).Studenci zapoznają się z obowiązującymi wymogami prawnymi dotyczącymi omawianych tematów. Zrealizują ćwiczenia dotyczące przygotowania leku o różnym stopniu toksyczności z wykorzystaniem ChPL produktów leczniczych. Zapoznają się z cechami bezpieczeństwa wyrobów medycznych służących realizacji procedur infuzyjnych oraz zasadami weryfikacji dokumentów rejestracyjnych tychże. Studenci wykonają również ćwiczenia z zakresu wytworzenia i utrzymania dostępów naczyniowych (short PIVC, long PIVC, midline, CVC, PICC, cewnik naczyniowy tunelizowany, port naczyniowy). Korzystać będą z preparatów przeciwdrobnoustrojowych o różnym statusie (lek, wyrób medyczny, preparat biobójczy), właściwie dobierając do określonej procedury.
Studenci korzystać będą z wyrobów medycznych wyposażonych w różne cechy bezpieczeństwa. Będą pracować na fantomach. Skorzystają z narzędzia jakim jest gra komputerowa w celu weryfikacji swojej wiedzy i umiejętności.
Wszystkie procedury będą wykonywane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa pacjenta, pracownika i środowiska z uwzględnieniem pracy w CS (closed system) oraz CSTD (closed system transfer devices).
W cyklu 2024/25:
Przedmiot jest realizowany w formie ćwiczeń, które pozwolą studentowi na zapoznanie się z obowiązującymi wymogami dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa pracy w toku realizacji procedur infuzyjnych (przygotowanie i podaż leków pozajelitowo).Studenci zapoznają się z obowiązującymi wymogami prawnymi dotyczącymi omawianych tematów. Zrealizują ćwiczenia dotyczące przygotowania leku o różnym stopniu toksyczności z wykorzystaniem ChPL produktów leczniczych. Zapoznają się z cechami bezpieczeństwa wyrobów medycznych służących realizacji procedur infuzyjnych oraz zasadami weryfikacji dokumentów rejestracyjnych tychże. Studenci wykonają również ćwiczenia z zakresu wytworzenia i utrzymania dostępów naczyniowych (short PIVC, long PIVC, midline, CVC, PICC, cewnik naczyniowy tunelizowany, port naczyniowy). Korzystać będą z preparatów przeciwdrobnoustrojowych o różnym statusie (lek, wyrób medyczny, preparat biobójczy), właściwie dobierając do określonej procedury. |
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Ćwiczenia – Zaliczenie bez oceny – test jednokrotnego wyboru:
Zaliczenie uzyskuje student, który udzielił 70% prawidłowych odpowiedzi oraz uczestniczył w 80% godzin zajęć.
Literatura
Literatura obowiązkowa:
1. Bulanda M., Wójkowska – Mach J.[red.]: Zakażenia szpitalne w jednostkach opieki zdrowotnej, PZWL, Warszawa 2016
2. Infusion Nurses Society, Infusion nursing standards of practice 2024.
3. Noppenberg M., Bodys – Cupak I., Kózka M.: Bezpieczeństwo pacjenta w opiece zdrowotnej. PZWL. Warszawa 2022
Literatura uzupełniająca:
1. Akty prawne regulujące kwestie postępowania z lekiem (prawo farmaceutyczne, ustawa o zawodzie farmaceuty, ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej wraz z aktami wykonawczymi) oraz wyrobem medycznym (rozporządzenie UE o MDR, ustawa o wyrobach medycznych)
2. Standardy farmacji onkologicznej. PTF. Warszawa 2018
3. Standardy żywienia pozajelitowego i dojelitowego. Scientifica. Kraków. 2020
4. Artykuły dotyczące bezpieczeństwa procedur infuzyjnych
5. Zeszyty PSPE
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: