Nauki przedkliniczne:Biochemia i biofizyka:Biochemia 1800-P1-NPBIO-S1Z
Biochemia leży u podstaw takich nauk biomedycznych jak biologia i genetyka molekularna, biologia komórki, fizjologia, farmakologia. Studiowanie biochemii umożliwia zrozumienie prawidłowych mechanizmów funkcjonowania organizmu jak i przyczyn zmian patologicznych leżących u podłoża chorób człowieka. Każda choroba jest bowiem manifestacją uszkodzeń struktury bądź/i funkcjonowania biomolekuł komórkowych. Biochemia dla studentów uczelni medycznych integruje wiedzę z zakresu biologii molekularnej i nauk klinicznych. Daje możliwość wykorzystania wiedzy o zaburzeniach metabolizmu w przebiegu chorób. Poznanie biochemii ułatwia absolwentowi Pielęgniarstwa aktywny udział w promocji zdrowia, aktywny udział w programach profilaktyki i prewencji. Wykorzystanie znajomości składu chemicznego i funkcjonowania organizmu na poziomie molekularnym pozwala absolwentowi Pielęgniarstwa na aktywne współdziałanie w zespole terapeutycznym.
Wykłady obejmują: 1.Skład chemiczny organizmu człowieka, właściwości i funkcje biomolekuł a struktura i metabolizm komórek. 2. Biochemia komórki nowotworowej, podstawy transformacji nowotworowej komórek – środowiskowe czynniki kancerogenne. 3. Wolne rodniki tlenowe– rola fizjologiczna i działanie patogenne aktywnych form tlenu. Mechanizmy obrony antyoksydacyjnej organizmów aerobowych. 4. Metabolizm żelaza (choroby z niedoboru i nadmiaru żelaza).
Tematyka ćwiczeń dotyczy: 1. kwasów nukleinowych – ich struktury, właściwości i funkcji biologicznych, 2. aminokwasów i białek - struktura, właściwości, funkcje biologiczne, enzymów - budowa, kataliza enzymatyczna, inhibicja, zjawisko allosterii, koenzymy oraz witamin jako koenzymy, 3. reakcji charakterystycznych dla aminokwasów i białek, spektrometrii kw. nukleinowych.
Samokształcenie obejmuje przemiany energetyczne na poziomie komórkowym oraz biochemię lipidów i węglowodanów z uwzględnieniem ich przemian metabolicznych.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
Metody dydaktyczne poszukujące
- laboratoryjna
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Podstawą do zaliczenia przedmiotu Biochemia jest przestrzeganie zasad ujętych w Regulaminie Dydaktycznym Katedry Biochemii Klinicznej.
Warunkiem zaliczenia przedmiotu Biochemia jest: aktywny udział w zajęciach dydaktycznych, obecność oraz przygotowanie merytoryczne do realizacji tematu ćwiczeń. Weryfikacja wiedzy odbywa się w formie prelekcji i dyskusji. Z ćwiczeń praktycznych obowiązuje raport w formie ustnej lub pisemnej. Po spełnieniu powyższych wymogów następuje zaliczenie ćwiczeń i dopuszczenie studenta do zaliczenia końcowego.
Referat, prezentacje (W1, W2)
Przedłużona obserwacja/Aktywność (K1, K2)
Zaliczenie końcowe odbywa się w formie testu jednokrotnego wyboru obejmującego zakres tematyczny wykładów, ćwiczeń oraz samokształcenia. Warunkiem uzyskania zaliczenia jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na co najmniej 60% pytań.
Zaliczenie końcowe: ≥ 60% (W1, W2, U1)
Procent punktów Ocena
92-100% bdb
84-91% db+
76-83% db
68-75% dst+
60-67% dst
< 60% ndst
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Literatura obowiązkowa:
1. Biochemia: podręcznik dla studentów uczelni medycznych. E. Bańkowski, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020
2. Biochemia Harpera. Murray R.K. i wsp. PZWL Warszawa 2012 i nowsze
Literatura uzupełniająca:
1. Biochemia, L. Stryer, PWN 2011 i nowsze
2. Ćwiczenia z biochemii, Leokadia Kłyszejko – Stefanowicz (red), Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011
3. Krótkie wykłady z biochemii. Hames, Hooper i wsp. PWN Warszawa 2021;
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: