Przedmioty kierunkowe: Angiografia kardiologiczna 1800-E2-Ak-s1/Mb
W trakcie zajęć omawiane są podstawy diagnostyki angiograficznej stosowanej w kardiologii. Szczegółowo omawiane są wskazania i przeciwwskazania do poszczególnych badań angiograficznych. Studenci zapoznają się z najczęstszymi powikłaniami badań angiograficznych, a także z postepowaniem diagnostycznym i terapeutycznym w przypadku wystąpienia powikłań. Omawiana jest organizacja kardiologicznej pracowni angiograficznej ze szczególnym uwzględnieniem sprzętu niezbędnego w takiej pracowni.
Wykłady obejmują szeroki zakres wiedzy dotyczącej wszystkich zabiegów diagnostycznych i terapeutycznych wykonywanych w pracowni angiografii kardiologicznej. Omawiany jest przebieg i techniczne aspekty zabiegów oraz przygotowanie pacjentów do poszczególnych procedur oraz postepowanie z chorym po opuszczeniu pracowni angiograficznej. Szczególną wagę przykłada się zapoznania studentów ze stanami zagrożenia życia występującymi w pracowni oraz z zasadami postepowania w takiej sytuacji. Ponadto tematem wykładów są także kliniczne aspekty chorób układu krążenia oraz inne zabiegi wykonywane w pracowni angiograficznej takie jak elektroterapia i elektrofizjologia, w trakcie których używane są także metody angiograficzne
Ćwiczenia obejmują zajęcia przy łóżku chorego składające się ze zbierania wywiadu oraz badania przedmiotowego chorego kardiologicznego. Studenci uczestniczą w miarę możliwości zarówno w wizytach lekarskich jak i w badaniach diagnostycznych oraz zabiegach w pracowni angiografii. Omawia się wyniki poszczególnych badań w aspekcie obraz klinicznego oraz dalszych decyzji terapeutycznych. Studenci zapoznawani są w zakresie podstawowym ze sprzętem stosowanym w pracowni angiografii oraz z elementami ochrony radiologicznej i potencjalnych szkodliwych następstw promieniowania dla pracowników służby zdrowia. W trakcie ćwiczeń powtarza się także procedury związane z pierwszą pomocą i resuscytacją krążeniowo oddechową zwłaszcza w aspekcie powikłań związanych ze stosowaniem środków kontrastowych. W czasie ćwiczeń studenci przedstawiają także prezentacje multimedialne na temat zadany uprzednio przez asystenta.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
• Warunkiem zaliczenia wykładu jest 100 % obecność. Student może mieć 20% usprawiedliwionych nieobecności (zwolnienie lekarskie). W przypadku większej ilości nieobecności o kryteriach dopuszczenia do zaliczenia decyduje koordynator przedmiotu.
• Przedmiot kończy się zaliczeniem na ocenę (odpowiedź ustna lub test – 20 pytań, zadania zamknięte, 1 pkt za pytanie). Warunkiem zaliczenia testu jest uzyskanie minimum 50%+1 poprawnych odpowiedzi. . Pytania testowe opracowane są w oparciu o treść wykładów dostępnych w formie plików pdf na stronie II Katedry Kardiologii, adres: http://kardiologia.biziel.pl/
• Skala punktowa:
20-19 pkt 5,0
18-17 pkt 4,5
16-15 pkt 4,0
14-13 pkt 3,5
12-11 pkt 3,0
<11 pkt – 2,0
Warunkiem podejścia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń.
• Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest:
- przygotowanie prezentacji z tematyki podanej przez nauczyciela prowadzącego – zaliczenie odbywa się na podstawie oceny zgodności prezentacji z tematem, kompleksowości ujęcia zagadnienia oraz wartości merytorycznej wraz z oceną wykorzystanych źródeł.
- zaliczenie kolokwiów wejściowych (powyżej 75% poprawnych odpowiedzi z wszystkich wejściówek odbywających się na ćwiczeniach)
- 100% obecność na ćwiczeniach. Student może mieć 20%
usprawiedliwionych nieobecności (zwolnienie lekarskie). W przypadku większej ilości nieobecności o kryteriach dopuszczenia do zaliczenia decyduje koordynator przedmiotu.
Prace egzaminacyjne studentów są przechowywane w Sekretariacie Katedry przez jeden rok akademicki. Prezentacje multimedialne są własnością intelektualną studentów i po udokumentowaniu zaliczenia prezentacji na liście obecności są zwracane studentom.
Wejściówki po ocenie i udokumentowaniu punktacji na liście obecności są przechowywane do chwili zaliczenia przedmiotu przez studenta.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
1. Wytyczne postepowania w ostrych zespołach wieńcowych z przetrwałym uniesieniem odcinka ST, bez uniesienia odcinka ST oraz dotyczące rewaskularyzacji mięśnia sercowego Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dostępne na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego pod adresem http://www.ptkardio.pl/Wytyczne-278
2.Wykłady w formie plików pdf dostępne na stronie internetowej II Katedry Kardiologii
3. Kardiologia t I i II pod redakcją A. Szczeklik, M. Tendera. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna rok 2011 i późniejsze
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: