Przedmioty kierunkowe: Densytometria 1800-E1-PKD-s1l
Celem przedmiotu jest zapewnienie zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu epidemiologii osteoporozy i jej diagnostyki. Szczególny nacisk jest położony, zgodnie z nazwą przedmiotu, na densytometrię, która jest obecnie złotym standardem diagnostycznym w diagnostyce osteoporozy. Podczas wykładu i zajęć praktycznych duży nacisk jest położony również na koszty socjoekonomiczne związane z osteoporozą.
Podczas zajęć student nabywa wiedzę na temat osteoporozy i jej diagnostyki oraz poznaje zasady kwalifikacji i wykonywania badań diagnostycznych oraz uczestniczy w badaniach przeprowadzanych w pracowniach na terenie Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Zaliczenie końcowe z przedmiotu na ocenę
1) Warunkiem dopuszczenia studenta do zaliczenia końcowego jest uprzednie zaliczenie zajęć obowiązkowych w postaci oceny formułującej (osiągnięcie właściwych efektów kształcenia przypisanych do przedmiotu).
2) Termin zaliczenia końcowego jest podawany do wiadomości studenta, co najmniej dwa tygodnie przed danym terminem.
3) Zakres zagadnień obowiązujących do zaliczenia końcowego jest zgodny z efektami kształcenia i treściami zawartymi w sylabusie, które są realizowane podczas zajęć dydaktycznych oraz rekomendownym piśminnictwem.
4) Studenci przystępujący do zaliczenia końcowego muszą okazać dokument potwierdzający ich tożsamość.
5) Zaliczenie stanowi sprawdzian teoretyczny.
Część teoretyczną stanowi zaliczenie w formie opisowo-zadaniowej.
Zaliczenie opisowo-zadaniowe z przedmiotu odbywa się w semestrze zimowym i letnim w terminie uzgodnionym ze Starostą roku.
Zaliczenie ma formę pytań otwartych i interpretacji przypadków obejmującego treści programowe przedmiotu.
Składa się z 3 pytań otwartych i analizy dwóch przypadków. Czas trwania egzaminu wynosi 45 min. Każde pytanie i przypadek jest oceniane jako 1 pkt. – w przypadku braku odpowiedzi lub odpowiedzi błędnej przyznawane jest 0 pkt, w przypadku odpowiedzi poprawnej, ale nie wyczerpującej pytania 0.5 pkt, w przypadku pełnej odpowiedzi przyznawany jest 1 pkt, nie ma punktów ujemnych za niewłaściwą odpowiedź. Można uzyskać maksymalnie 5 punktów, a warunkiem jej zaliczenia jest udzielenie minimum 60% prawidłowych odpowiedzi.
6) Wyniki zaliczenia są ogłaszane najpóźniej w ciągu pięciu dni od przeprowadzonej danej weryfikacji efektów kształcenia.
7) Zalicznie teoretyczne jest przeprowadzane w sposób zapewniający anonimowość studenta, także dla egzaminatora. Odtajnienie danych osobowych studentów odbywa się po ogłoszeniu wyników wg numerów kodowych studentów, w obecności wybranego Studenta.
% uzyskanych punktów Ocena
100 bdb (5)
90 ≤…..< 100 db+ (4+)
80 ≤…..< 90 db (4)
70 ≤…..< 80 dst+ (3+)
60 ≤…..< 70 dst (3)
0…..< 60 ndst (2)
8) Zaliczenie teoretyczne jest punktowane i o końcowej ocenie decyduje liczba punktów według odpowiednio dobranych zasad weryfikacji efektów kształcenia.
9) Kryteria uzyskania oceny pozytywnej z zaliczenia przedmiotu:
Zaliczenie teoretyczne jest punktowane jak niżej:
Rodzaj zaliczenia Liczba punktów maksymalna do uzyskania Minimalna liczba punktów dla uzyskania oceny pozytywnej Całkowita liczba punktów do uzyskania
Pisemny 5 3 5
Kryterium otrzymania oceny pozytywnej z zaliczenia pisemnego jest uzyskanie minimalnej liczby punktów (punktacja wskazana w tabeli powyżej). W przypadku nie uzyskania minimalnej liczby punktów z zaliczenia pisemnego można przystąpić do poprawy, która jest identyczną metodą weryfikacji efektów kształcenia, jak w pierwszym terminie.
Oceny są wystawiane według liczby uzyskanych punktów zgodnie z powyższą tabelą.
Powyższe jednolite kryteria obowiązują na wszystkich zaliczeniach końcowych, w tym również poprawkowych.
Zaliczenie końcowe jest podsumowującym sposobem weryfikacji efektów kształcenia i stanowi o końcowym zaliczeniu przedmiotu. Nie uzyskanie minimalnej liczby punktów skutkuje brakiem zaliczenia przedmiotu.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
• Choroby Wewnętrzne, pod red. A. Szczeklika, Medycyna Praktyczna, wydanie aktualne.
• Wielka Interna, Reumatologia pod redakcją M. Puszczewicza, wydanie aktualne
• https://iscd.org/
• Żuchowski P, Dura M, Jeka D, Waszczak-Jeka M. The applicability of trabecular bone score for osteoporosis diagnosis in ankylosing spondylitis. Rheumatol Int. 2022 May;42(5):839-846. doi: 10.1007/s00296-022-05109-0. Epub 2022 Mar 21.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: