Przedmiot do wyboru: Zdrowie i bezpieczeństwo w pracy 1800-AU2-DWZibwp-s1
W trakcie wykładów student zdobywa wiedzę przede wszystkim z zakresu zagadnień dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa w pracy zależnych od zachowań pracowników. Zapoznaje się ze znaczeniem edukacji zdrowotnej w celu prewencji urazów i wypadków przy pracy.
Istotnym praktycznym celem ćwiczeń będzie zapoznanie studentów z zasadami edukacji zdrowotnej, zmiany i kształtowania zachowań zdrowotnych, możliwościami prewencji chorób cywilizacyjnych w oparciu o czynniki psychologiczne oraz z nowoczesnymi standardami postępowania dotyczącego zdrowia i bezpieczeństwa w pracy.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Weryfikacja osiągniętych przez studenta efektów uczenia będzie odbywać się przez ocenę:
1. Zaliczenie wykładów (W1-W3, U1, K2): aktywność podczas zajęć, wykonywane bieżących zadań.
2. Zaliczenie ćwiczeń (W1, U1-U3, K1, K3): wykonanie i przedstawienie projektu na temat wybranego zagadnienia dotyczącego psychologicznych problemów zdrowia i bezpieczeństwa w pracy; kryteria oceniania projektu:
• niedostateczny – brak prezentacji we wskazanym terminie, treść znacząco odbiega od wybranego tematu (0-5 punktów)
• dostateczny – prezentacja porusza główne zagadnienia wchodzące w zakres tematu zgodnie z literaturą przedmiotu (6-10 punktów)
• dobry – prezentacja w sposób wyczerpujący porusza główne zagadnienia związane z tematem, zawiera praktyczne rozwiązania, opisuje relacje między zagadnieniami (11-15punktów)
• bardzo dobry – prezentacja porusza wyczerpująco zagadnienia związane z tematem na podstawie literatury, zawiera dyskusję i syntezę zjawisk (16-20 punktów).
4. Do zaliczenia wykładów jak i z ćwiczeń może zostać dodany max. 1 pkt. za aktywność studenta podczas określonej formy zajęć.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Obowiązkowa:
• A. Induski .Z. Jethon, L.T. Dawydzik Zdrowie publiczne. Wybrane zagadnienia Oficyna wydawnicza Instytutu medycyny Pracy. Łódź 2000.
• Z. Jethon, A Grzybowski medycyna zapobiegawcza i środowiskowa PZWL. Warszawa 2000.
Uzupełniająca:
• B. Wojnarowska Edukacja Zdrowotna PWN. Warszawa 2007.
• K. Marek choroby zawodowe PZWL Warszawa 2003.
Uwagi
W cyklu 2025/26:
brak |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: