Zajęcia fakultatywne: Nowe technologie w medycznym laboratorium mikrobiologicznym 1738-A-ZF-TECHLABMIK
Zasadniczym celem nauczania w cyklu wykładu fakultatywnego „Nowe technologie w medycznym laboratorium mikrobiologicznym” jest poszerzenie wiedzy na temat nowoczesnych metod i aparatów, które służą do szybkiej diagnostyki zakażeń. Przedstawione zostaną nowoczesne aparaty , m.in. T2Dx, dRAST, Accelerate Pheno System, BioFire, IR Biotyper, MBT sirius, iSeq. Omówione będą nowoczesne metody diagnostyki mikrobiologicznej, w tym molekularne, NGS, spektroskopii w podczerwieni, rezonansu magnetycznego.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- opowiadanie
- wykład problemowy
- pogadanka
Metody dydaktyczne poszukujące
- ćwiczeniowa
- oxfordzka
- giełda pomysłów
- doświadczeń
- okrągłego stołu
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Podstawą do zaliczenia przedmiotu jest obecność na wykładach (w przypadku nieobecności konieczne jest przygotowanie opracowania w formie i na temat uzgodniony z prowadzącym zajęcia, których nieobecność dotyczy) oraz zaliczenie kolokwium pisemnego z wiedzy zdobytej na wykładach.
Kolokwium: zaliczenie na ocenę z wiedzy zdobytej na wykładach (W1, W2, W3, W4, U1, U2, U3). Uzyskane punkty przelicza się na oceny według następującej skali:
Odsetek punktów Ocena
92-100% Bardzo dobry
84-91% Dobry plus
76-83% Dobry
68-75% Dostateczny plus
60-67% Dostateczny
0-59% Niedostateczny
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Piśmiennictwo podstawowe:
1. Bartoszewicz M. (red.) Zasady diagnostyki zakażeń krwi, Rekomendacje Grupy Ekspertów, Evereth Publishing Sp. z o.o., Warszawa, 2020 (http://evereth.home.pl/archiwum-pdf/books/diagnostyka-zakazen-krwi.pdf?fbclid=IwAR1jfhVKeBYM29nQSgjPehtOVh6EV0qWuHjTCa2G5JQd6bD5T_u2L5rvDWo)
2. Dzierżanowska-Fangrat K., Deptuła A., Durnaś B., Podsiadły E., Semczuk K., Żukowska A. Zalecenia grupy ekspertów dotyczące diagnostyki zakażeń krwi w laboratoriach mikrobiologicznych w Polsce uwzględniające dostępność nowych technologii, Warszawa, 31.07.2024 (https://kidl.org.pl/get-file/14063_zalecenia-ekspertw-dot-postpowania-z-dodatnim-posiewem-krwi-31.07.2024.pdf)
3. Krawczyk B. Diagnostyka molekularna w zakażeniach szpitalnych, Post. Mikrobiol., 46, 4, 367-378, 2007
Piśmiennictwo uzupełniające:
1. Szewczyk E. Diagnostyka bakteriologiczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2019
2. Greczek-Stachura M., Krawczyk J., Gawrońska K. Wybrane metody biologii molekularnej – kwasy nukleinowe, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków 2011
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: