Zajęcia fakultatywne: Podstawy uprawy roślin leczniczych 1732-F-ZF-PODUPRAW
Zajęcia odbywające się w formie wykładów, na których omówione zostają, na wstępie, podstawowe informacje dotyczące klimatu i rodzajów gleb występujących na obszarze Polski. Przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące biologii i fizjologii roślin niezbędne do zrozumienia różnic w wymaganiach poszczególnych gatunków. Słuchacze zaznajomieni zostają także z podstawowymi zagadnieniami związanymi z uprawą roli, nawożeniem i przygotowaniem gleby do uprawy roślin leczniczych. Poznają specyficzne wymagania klimatyczne, uprawowe, związane z nawożeniem lub nawadnianiem wybranych gatunków roślin leczniczych. Monografie poszczególnych gatunków roślin leczniczych omawiane są ze zwróceniem szczególnych wymagań każdego z nich. Słuchacze zapoznani zostają z odmiennymi, w porównaniu do powszechnie uprawianych roślin, warunkami zbioru i przechowywania uzależnionymi od części roślin, które stanowią surowiec (substancję) farmaceutyczny. Podczas zajęć uczestnicy zostaną zapoznani z roślinami zgromadzonymi w Ogrodzie roślin leczniczych i kosmetycznych Wydziału Farmaceutycznego CM UMK uwzględniając specyfikę uprawy i zbioru użytkowych części tych roślin.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne podające
- wykład konwersatoryjny
Metody dydaktyczne poszukujące
Metody dydaktyczne w kształceniu online
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024/25L: | W cyklu 2022/23Z: |
Literatura
Literatura podstawowa
1. Andrzejewska Jadwiga, Pisulewska Elżbieta. Uprawa roślin zielarskich. Wydawnictwa Uczelniane Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego 2019.
2. Uprawa ziół - Poradnik dla plantatorów, Barbara Kołodziej (red.) Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2010
3. Osińska Ewa, Rosłon Wiesława, Zioła. Uprawa i zastosowanie HORTPRESS, 2016
4. Poradnik plantatora ziół, Antonina Rumińska (red.), Wydawnictwo: Rolnicze i Leśne, 1991
5. Rośliny lecznicze. Podstawy biologii i agrotechniki Rumińska A. (red.), PWRiL, Warszawa 1983
Literatura uzupełniająca
1. Anatol Listowski (red.), Agroekologiczne podstawy uprawy roślin: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983.
2. Elbanowska A. (1994), Suszenie i przechowywanie surowców zielarskich, Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich, Poznań.
3. Grzebisz Witold, Nawożenie roślin uprawnych tom 1, PWRiL, 2015, dodruk
4. Grzebisz Witold, Nawożenie roślin uprawnych tom 2, PWRiL, 2015, dodruk
5. Jambor J. (2007), Uprawa ziół i przetwórstwo zielarskie w Polsce - stan obecny i perspektywy rozwoju, " Herba Polonica", 53, 2.
6. Rośliny i surowce lecznicze: podstawowe wiadomości z zakresu zielarstwa, Jan Kozłowski; Waldemar Buchwald; Anna Forycka; Danuta Szczyglewska; Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich., Poznań : Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, 2019.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: