Analityka ogólna 1730-A3-ANALOG-SJ
Wykłady mają za zadanie zapoznanie studentów z możliwościami współczesnej diagnostyki dotyczącymi analizy parametrów biochemicznych, fizycznych i cytologicznych we krwi i płynach ustrojowych w oparciu o nowoczesne metody analityczne. Studenci zapoznają się z badaniem ogólnym moczu oraz osadu moczu, diagnostyką laboratoryjną płynu mózgowo-rdzeniowego oraz płynów z jam ciała. Przedstawione będą patomechanizmy powstawania kamieni nerkowych oraz analiza ich składu. Omawiane będzie powstawanie i funkcje płynu stawowego oraz diagnostyka laboratoryjna nasienia.
Laboratoria częściowo powiązane są z zagadnieniami omawianymi na wykładach. Poświęcone są na praktyczne wykonywanie oznaczeń biochemicznych i cytologicznych w moczu, płynie mózgowo-rdzeniowym oraz płynach z jam ciała, a także analizę kału.
Seminaria mają na celu zapoznanie studentów z diagnostyką laboratoryjną innego materiału biologicznego oraz analizą poszczególnych przypadków klinicznych.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Egzamin końcowy teoretyczny składa się ze 60 pytań testowych (odpowiedź jednokrotnego wyboru) dotyczących wiedzy zdobytej podczas wykładów, laboratoriów i seminariów. Za każdą prawidłową odpowiedź student uzyskuje jeden punkt. Do uzyskania pozytywnej oceny konieczne jest zdobycie z części teoretycznej egzaminu 36 (60%). Kolokwia, sprawdziany pisemne: zaliczenie na podstawie testu (pytania zamknięte) lub sprawdzianu (pytania otwarte) z wiedzy zdobytej na wykładach i laboratoriach. W przypadku zaliczeń pisemnych (testy na kolokwiach i egzaminie) uzyskane punkty przelicza się na stopnie według następującej skali:
92-100% Bardzo dobry
84-91% Dobry plus
76-83% Dobry
68-75% Dostateczny plus
60-67% Dostateczny
0-59% Niedostateczny
Nie zdanie kolokwium/sprawdzianów pisemnych jest równoznaczne z niezaliczeniem seminariów i niedopuszczeniem studenta do egzaminu końcowego. Nie zdanie egzaminu końcowego jest równoznaczne z otrzymaniem oceny niedostatecznej i koniecznością zdawania egzaminu poprawkowego.
Egzamin końcowy teoretyczny: ≥ 60%
Przedłużona obserwacja/Aktywność ≥ 50%
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy.
Literatura
1. Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych (wyd.3) Nancy A. Brunzel (red. wyd. pol. Kemona H, Mantur M). Edra Urban & Partner, Wrocław 2023
2. Atlas osadu moczu. Techniki badawcze i interpretacja wyników. M. Mantur. SAPOTA, Wrocław 2018
3. Płyn mózgowo-rdzeniowy. M. Mantur. Ekonomia i Środowisko, Białystok 2002
4. Płyny z jam ciała. Badanie i interpretacja. M. Mantur. MedPharm Polska, Wrocław 2008.
5. Ocena mikroskopowa komórek w płynach z jam ciała. M. Mantur. A. Radzimowska. MedPharm Polska, Wrocław 2020.
W cyklu 2022/23Z:
1. Diagnostyka laboratoryjna moczu i innych płynów ustrojowych (wyd.3) Nancy A. Brunzel (red. wyd. pol. Kemona H, Mantur M). Edra Urban & Partner, Wrocław 2016 |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: