Farmakologia z toksykologią 1724-K2-FART-1
Wykłady z przedmiotu Farmakologia z toksykologią mają zapoznać studenta z mechanizmami odpowiedzialnymi za przyswajanie i działanie leków w organizmie. Tematyka zajęć obejmie czynniki fizjologiczne wpływające na losy leku w ustroju, mechanizmy działania leków, zagadnienia dotyczące receptorów, działań niepożądanych swoistych dla leku i zależnych od dawki, chorób polekowych, wtórnych działań niepożądanych; reakcji alergicznych i pseudoalergicznych, interakcje leków, działania niepożądane w czasie rozwoju zarodkowego, płodowego oraz w okresie poporodowym i w trakcie karmienia piersią. Szczególna uwaga poświęcona będzie antybiotykom, lekom przeciwgrzybiczym i wirusostatycznym, chemioterapii zakażeń oraz ogólnym zasadom chemioterapii.
W ramach ćwiczeń studenci zapoznają się z mechanizmami działania leków stosowanych w chorobach z którymi może spotkać się w praktyce zawodowej kosmetolog. Zajęcia dotyczyć będą terapii trądziku, łuszczycy, stosowaniem witamin w kosmetologii, leczeniem atopowego zapalenia skóry, stosowaniem preparatów przeciwświerzbowych, przeciwwszawiczych, środków stosowanych do dezynfekcji i sterylizacji oraz antyseptycznych. Studenci dowiedzą się o różnicach między kosmeceutykami, kosmetykami aptecznymi, dermokosmetykami, a także zapoznają się środkami stosowanymi w leczeniu i pielęgnacji skóry.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- pogadanka
- wykład problemowy
- wykład konwersatoryjny
Metody dydaktyczne poszukujące
- referatu
- klasyczna metoda problemowa
- seminaryjna
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/23Z: | W cyklu 2023/24Z: | W cyklu 2024/25Z: |
Kryteria oceniania
Podstawą do zaliczenia przedmiotu Farmakologia z toksykologią jest przestrzeganie zasad ujętych w Regulaminie dydaktycznym Katedry i Zakładu Farmakodynamiki i Farmakologii Molekularnej.
Warunkiem zaliczenia semestru III (zimowego) jest uzyskanie co najmniej 60% punktów z kolokwium obejmującego materiał z ćwiczeń w tym semestrze. Ocena obliczana jest z punktów uzyskanych z kolokwium z ćwiczeń na podstawie skali z poniższej tabeli:
Procent punktów Ocena
90-100% Bardzo dobry
85-89% Dobry plus
80-84% Dobry
75-79% Dostateczny plus
60-74% Dostateczny
0-59% Niedostateczny
Punkty te będą w brane pod uwagę przy obliczaniu końcowej oceny z całego przedmiotu. Zaliczenie semestru III (zimowego) jest warunkiem niezbędnym do kontynuowania przedmiotu w kolejnym semestrze.
Warunkiem zaliczenia semestru IV (letniego) i tym samym całego przedmiotu Farmakologia z Toksykologią jest uzyskanie co najmniej 60% punktów zarówno z:
• kolokwium obejmującego materiał z ćwiczeń w semestrze IV (letnim)
a także:
• egzaminu obejmującego materiał z wykładów przeprowadzonych w obu semestrach (III i IV)
Zarówno w semestrze III (zimowym) i IV (letnim) oba kolokwia ćwiczeniowe oraz końcowy egzamin z wykładów, składać się będą z pytań testowych (odpowiedzi zamknięte jedno- lub wielokrotnego wyboru) oraz krótkich odpowiedzi otwartych. Do uzyskania pozytywnej oceny konieczne jest 60% punktów z każdego kolokwium i egzaminu.
Ocena z ćwiczeń – jako suma punktów uzyskanych przez studenta z obu kolokwiów (zima + lato) względem całkowitej (maksymalnej do zdobycia) ilości punktów z obu kolokwiów – obliczana jest na podstawie skali z poniższej tabeli.
Ocena z wykładów – jako punkty uzyskane przez studenta z egzaminu w semestrze IV (letnim), podsumowującego wszystkie wykłady – również obliczana jest na podstawie skali z poniższej tabeli.
Procent punktów Ocena
90-100% Bardzo dobry
85-89% Dobry plus
80-84% Dobry
75-79% Dostateczny plus
60-74% Dostateczny
0-59% Niedostateczny
Ocena końcowa z przedmiotu Farmakologia z Toksykologią obliczana jest jako średnia arytmetyczna ocen z ćwiczeń i wykładów.
Zaliczenie i egzamin końcowy teoretyczny: > 60% (W1-W4, U1-U2, K1-K2)
Praktyki zawodowe
Program kształcenia nie przewiduje odbycia praktyk zawodowych
Literatura
Literatura podstawowa:
1. 1. Janiec W. Farmakodynamika. Podręcznik dla studentów farmacji- Wydanie 1, PZWL 2009
2. Farmakologia i toksykologia Red. E Mutschler i wsp., red. nauk. W. Buczko (wydanie III poprawione i uzupełnione).
3. Farmakologia Goodmana & Gilmana, red. Brunton L.L., Lazo J.S., Parker K.L., red. nauk. W. Buczko (wydanie III poprawione i uzupełnione)
Literatura uzupełniająca:
1. Marie-Claude Martini: Kosmetologia i farmakologia skóry. Wyd. 2, PZWL 2014
W cyklu 2022/23Z:
Literatura podstawowa: Literatura uzupełniająca: |
W cyklu 2023/24Z:
Literatura podstawowa: Literatura uzupełniająca: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: