Zagrożenia mikrobiologiczne w kosmetologii 1716-KUM1-ZAGMIK-2
Wykłady mają na celu zdobycie wiedzy z zakresu zagrożeń mikrobiologicznych w kosmetologii. Przedstawione zostaną drobnoustroje występujące w środowisku pracy kosmetologa oraz rodzaje zakażeń, które potencjalnie mogą wystąpić po przerwaniu ciągłości skóry, po kontakcie z krwią oraz mogą być przenoszone drogą kropelkową, przez aerozole w trakcie wykonywania zabiegów kosmetycznych. Poruszone zostaną tematy zagrożeń mikrobiologicznych związanych z produkcją i użytkowaniem kosmetyków oraz związane z kontrolą jakości surowców i produktów kosmetycznych. Wykłady mają na celu również zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z niewłaściwym postępowaniem z odpadami medycznymi w kosmetologii.
Laboratoria są częściowo powiązane z zagadnieniami omawianymi na wykładach. Mają na celu zapoznanie z czynnikami etiologicznymi zakażeń skóry i przerwaniem jej ciągłości, włosów, paznokci oraz z czynnikami etiologicznymi zakażeń układu oddechowego stanowiącymi zagrożenie w kosmetologii. Ważną częścią laboratorium będzie przygotowanie studenta do prowadzenia badań naukowych związanych z wykrywaniem zagrożeń mikrobiologicznych związanych z pracą jako kosmetologa. Studenci poznają metody oznaczenia ilościowego drobnoustrojów w produktach kosmetycznych oraz metody oceny skuteczności różnych dezynfektantów. Praktycznie będą oceniać skażenie mydła, pędzli, pilników i innych przyborów, które są wykorzystywane w pracy przez kosmetologa. Laboratoria mają na celu również zapoznanie studentów z działaniami przeciwdrobnoustrojowymi substancji dodawanych do kosmetyków (działanie olejków eterycznych, propolisu) i testami konserwacji produktów kosmetycznych.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Metody dydaktyczne eksponujące
Metody dydaktyczne podające
- wykład konwersatoryjny
- opis
- pogadanka
- wykład informacyjny (konwencjonalny)
- opowiadanie
Metody dydaktyczne poszukujące
- seminaryjna
- referatu
- ćwiczeniowa
Metody dydaktyczne w kształceniu online
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Kolokwium końcowe: W1, W2, W3, W4, U1, U3 (zaliczenie >60%)
Raport z praktycznego wykonania ćwiczeń: U1, U2, U4, K1 (zaliczenie > poprawne wykonanie i opisanie na co najmniej 60% wyników każdego raportu)
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest: obecność (dwie nieobecności w 1 semestrze stanowią podstawę do nie zaliczenia tego semestru), pozytywna ocena wystawiona przez prowadzącego laboratoria (średnia wszystkich ocen uzyskanych przez studenta w trakcie ćwiczeń, ocena za raport i pozytywna ocena za kolokwium końcowe), brak wykroczeń wymienionych w Zasadach BHP Regulaminu Dydaktycznego Katedry Mikrobiologii.
Wykład: zaliczenie na ocenę na podstawie kolokwium (test, pytania otwarte i zamknięte jednokrotnego wyboru).
Laboratorium: wejściówki, ocena za raport, zaliczenie na ocenę na podstawie kolokwium (test, pytania otwarte i zamknięte jednokrotnego wyboru).
W przypadku kolokwium końcowego (test z laboratorium i wykładów) uzyskane punkty przelicza się na stopnie według następującej skali:
Procent punktów Ocena
92-100% bdb
84-91% db+
76-83% db
68-75% dst+
60-67% dst
< 60% ndst
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa
1. Gospodarek E, Mikucka A (red): Mikrobiologia w dermatologii, wenerologii oraz medycynie estetycznej i kosmetologii. PZWL, Warszawa 2021
2. Jabłońska S, Majewski S: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL, Warszawa 2022
3. Rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczące warunków jakie muszą być spełnione podczas pracy w gabinetach kosmetycznych i podczas produkcji środków kosmetycznych
Literatura uzupełniająca:
1. Dziubek Z: Choroby zakaźne i pasożytnicze. PZWL, Warszawa, 2010
2. Gertig H: Regulacje prawne w kosmetyce. UMK Poznań, Poznań 2007
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: