Elementy biofarmacji w kosmetologii 1705-k3-ebik-1
Celem wykładów jest zapoznanie studentów z umiejętnością dostrzegania różnic pomiędzy kosmetykami, nutrikosmetykami a lekami. Student zdobywa informacje na temat sposobu identyfikacji oraz oznaczania substancji czynnych i substancji konserwujących w ekstraktach roślinnych, suplementach diety raz lekach. Omawiane są ponadto metody badania uwalniania substancji czynnej z leku oraz jej losy w ustroju na przykładzie preparatów farmaceutycznych oraz suplementów diety. Wykłady przybliżają studentom pojęcie dostępności biologicznej wraz z charakteryzującymi ją parametrami. Dodatkowo przedstawiony zostaje wpływ jaki wywiera postać produktu, droga podania, czynniki fizjologiczne oraz właściwości fizykochemiczne substancji czynnych i substancji pomocniczych na dostępność biologiczną. Student poznaje zjawisko interakcji leków z żywnością i alkoholem. Zajęcia z przedmiotu Elementy biofarmacji w kosmetologii wprowadzają ponadto podstawowe zagadnienia dotyczące farmakokinetyki leków. Ćwiczenia mają charakter laboratoryjny, są częściowo powiązane z zagadnieniami omawianymi na wykładach. Mają na celu zapoznanie studentów z technikami analitycznymi służącymi do zrealizowania problemu badawczego. Pozwalają na samodzielną pracę z aparaturą do badania szybkości uwalniania substancji leczniczej z postaci leku, techniką wysokosprawnej chromatografii cieczowej służącej do analizy ilościowo-jakościowej substancji czynnych oraz metodami spektroskopowymi. Ponadto na ćwiczeniach wykorzystywane są programy komputerowe umożliwiające wykonywanie rozbudowanych obliczeń na podstawie zbieranych w trakcie ćwiczeń danych. Ćwiczenia pozwalają na wypracowanie umiejętności efektywnej organizacji pracy oraz pracy zespołowej.
Całkowity nakład pracy studenta
Efekty uczenia się - wiedza
Efekty uczenia się - umiejętności
Efekty uczenia się - kompetencje społeczne
Metody dydaktyczne
Rodzaj przedmiotu
Wymagania wstępne
Koordynatorzy przedmiotu
Kryteria oceniania
Kolokwium: K_W14, K_W52, K_U15, K_K01
Praktyczne wykonanie ćwiczeń: K_W52, K_U15
Praktyki zawodowe
Program kształcenia nie przewiduje odbycia praktyk zawodowych.
Literatura
Literatura podstawowa:
- Janicki S, Sznitowska M, Zieliński W: Dostępność farmaceutyczna
i dostępność biologiczna leków, Ośrodek Informacji
Naukowej "Polfa", Warszawa 2001 - Sznitowska M, Kaliszan R: Biofarmacja. Elsevier Urban & Partner,
Wrocław 2014
Literatura uzupełniająca:
- Derendorf H,Gramatte T, Schaefer H, Staab A: Farmakokinetyka. Podstawy i znaczenie praktyczne, MedPharm Polska, Wrocław 2013
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: